درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 7 بهمن 1398 1 جمادی‌الثانی 1441 Monday 27 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
حجت‌الاسلام نواب در نماز جمعه آتن : اختلاف شیعه و سنی برای سوءاستفاده دشمنان طراحی شده است
1394/08/09 2417

حجت‌الاسلام نواب در نماز جمعه آتن : اختلاف شیعه و سنی برای سوءاستفاده دشمنان طراحی شده است

 رییس دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنرانی خود پس از خطبه‌های نماز جمعه این هفته آتن، اختلاف شیعه و سنی را طراحی دشمنان برای سوءاستفاده كردن از این اختلافات عنوان كرد

 حجت‌الاسلام سیدابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب كشورمان، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در یونان، به منظور انجام برنامه‌های تبلیغی و همچنین دیدار و مذاكره با شخصیت‌های علمی و فرهنگی یونان، هفته گذشته در این كشور حضور داشت. سخنرانی در جمع نمازگزاران جمعه در شهر آتن، دیدار با رییس انجمن مسلمانان یونان و همچنین گفت‌وگو با استاد زبان عربی دانشگاه ارسطوی تسالونیکی، از جمله برنامه‌ةای حجت‌الاسلام نواب در سفر به یونان بود كه مشروح گزارش آنها در ادامه منتشر می‌شود:

سخنرانی در نماز جمعه شهر آتن

 حجت‌الاسلام نواب در جریان شرکت در نماز جمعه این هفته در «مرکز تمدن و فرهنگ یونانی ـ عربی» پس از خطبه‌های نماز در جمع حدود 200 نفر از نمازگزازان که علیرغم بارش شدید باران برای برگزاری نماز آمده بودند، به دعوت امام جمعه این مركز به ایراد سخنرانی پرداخت.

 وی با قدردانی از میهمان‌نوازی مسلمانان نمازگزار «مرکز تمدن و فرهنگ یونانی ـ عربی» از هیأت ایرانی،  به لزوم وحدت در میان مسلمین بیش از هر زمان دیگر تأكید کرد و گفت: همیشه و اکنون بیش از همیشه دشمنان اسلام در صدد ایجاد تفرقه بین صفوف مسلمین بوده‌اند و با مستمسک قرار دادن بعضی اختلافات عقیدتی میان شیعه و سنی، سعی در ایجاد تنش و سوءاستفاده از آن داشته‌اند.

 وی افزود: ما شیعیان با شما برادران سنی، «ید واحده» هستیم و در یک جبهه با مظاهر کفر و شرک و استعمار و استکبار جهانی در نبردیم.

 نواب در ادامه با تقدیر مجدد از خطبه امام جماعت مراکشی این مرکز اسلامی برای دعوت از وی به منظور سخنرانی، برای تمامی مسلمین آرزوی فتح و پیروزی كرد.

 دیدار با رییس انجمن مسلمانان یونان

 حجت‌الاسلام نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، همچنین با نعیم القندور، رییس انجمن مسلمانان یونان در محل رایزنی فرهنگی كشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

  در این دیدار حجت‌الاسلام نواب در مورد وضعیت مسلمانان در کشور یونان جویا شد که القندور با اشاره به نبودن مسجد برای مسلمانان و سابقه تاریخی این امر، تصویب ساخت مسجد در پارلمان و اختصاص زمین و در نهایت به نتیجه نرسیدن این امر به دلایل سیاسی را یادآور شد.

 وی گفت: در پاسخ دولتمردان یونان که برای بهانه‌تراشی برای جلوگیری از ساخت مسجد، همواره ما را تشویق به شرکت در مراسم مذهبی در نمازخانه‌های کشورهای اسلامی كرده‌اند، گفته‌ام که ما مسلمان یونانی هستیم و حق داشتن مسجدی را برای عبادت برای یونانیان مسلمان داریم.

 پس از آن آنا استامو، مسئول روابط عمومی انجمن مسلمانان یونان درباره تعداد مسمانان یونانی‌الاصل اظهار كرد كه به دلیل نبود آمار دقیق در این زمینه، نمی‌توان اظهار صریحی كرد. عده‌ای از یونانیان که در خارج یونان پس ازآشنایی با دین مبین اسلام آن را می‌پذیرند برای آنکه از سوی خانواده و جامعه خود طرد نشده و مورد طعن قرار نگیرند، به یونان باز نمی‌گردند و ما با بسیاری از آنان از طریق شبکه‌های اجتماعی در ارتباط هستیم.

 وی همچنین در جواب رییس دانشگاه ادیان و مذاهب که از نحوه برخورد مسیحیان ارتدوکس با مسلمانان جویا شد، گفت: آنان چون از ناحیه شیعیان خطری را احساس نمی‌کنند رابطه خوب و صمیمانه ای با آنان دارند؛ ولی به طور کلی جو موجود در سیستم آموزشی یونان افکار ضداسلامی را ترویج می‌كند.

 در ادامه القندور، رییس انجمن مسلمانان یونان در خصوص تعداد شیعیان عضو این انجمن گفت: تعدای افغانی و پاکستانی شیعه عضو انجمن هستند؛ البته ما در تشکیلاتمان از مذهب هیچکس سؤال نمی‌کنیم و تنها مسلمان بودن آنان برای ما کافی است.

 در ادامه دیدار حجت‌الاسلام نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، ضمن معرفی این دانشگاه و ظرفیت‌های آن به وجود 700 نفر دانشجوی مقطع دکتری و 500 نفر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد درآن اشاره كرد و گفت: ما در این دانشگاه تمامی ادیان الهی و غیرالهی، مذاهب مختلف اسلامی مانند حنفی، مالکی، شافعی، زیدی، ... و مذاهب کلامی مانند اشاعره، معتزله، خوارج ... و مذاهب عرفانی مانند نقشبندیه، شاذلیه، بکتاشیه و ... را تدریس می‌كنیم.

 وی افزود:  ما همچنین در بخش ویژه مربوط به شیعه‌شناسی در مورد تاریخ شیعه، فرق شیعه و ... ارایه درس می‌کنیم. در این دانشگاه همچنین بخش مطالعات ویژه زنان وجود دارد چرا که به نظر ما آنان بخش مهمی از جامعه انسانی هستند. 

 دیدار با استاد زبان عربی دانشگاه ارسطوی تسالونیکی

 حجت‌الاسلام نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب و عضو هیأت امنای دانشگاه بین‌المللی المصطفی (ص) در جریان پیگیری گسترش روابط دانشگاهی در زمینه مطالعات ادیان و ایجاد و توسعه رشته‌های اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی و به منظور ایجاد تمهیدات لازم برای ملاقات با رییس دانشگاه ارسطوی تسالونیکی، با داود الصویص، استاد زبان عربی دانشکده الهیات این دانشگاه در محل رایزنی فرهنگی كشورمان در یونان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 در این دیدار الصویص با اشاره به لزوم شناخت و درک صحیح اروپاییان از اسلام بر ایجاد و توسعه رشته‌ها و کرسی‌های اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی به منظور ارایه چهره واقعی اسلام که دین رحمانی است، آن را گامی لازم و مؤثر دانست و گفت: وقتی که یکی از مفتیان تندروی کشورهای عربی فتوای «حلیت خوردن گوشت همسر در صورت اضطرار» را می‌دهد، یک شهروند اروپایی که چیزی از اسلام نمی‌داند چگونه باید در مورد اسلام و مسلمانان قضاوت كند؟

 وی در ادامه سخنان خود افزود: ما باید به اروپاییان بفهمانیم که مسأله «خطر ترویج شیعه» که توسط حکومت عربستان مطرح شده و به بهانه آن با یمن، سوریه و ایران می‌جنگد، از سوی صهیونیست‌ها هدایت می‌شود.

 الصویص همچنین با اشاره به حمایت تام و تمام دولت (غاصب) اسراییل از رشته‌ها و کرسی‌های زبان عبری در همه دانشگاه‌ها حتی با وجود یک دانشجو و عدم حمایت کشورهای عربی و اسلامی از رشته زبان عربی در دانشگاه تسالونیکی، خواستار کمک دولت اسلامی ایران برای تقویت کرسی زبان عربی و مطالعات اسلامی شد.

 منبع : خبرگزاری مهر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها