چاپ کردن این صفحه
آیت الله اراکی : قلب جهان اسلام از اختلافات میان امت اسلامی جریحه‌دار است
1398/09/10 58

آیت الله اراکی : قلب جهان اسلام از اختلافات میان امت اسلامی جریحه‌دار است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتقاد از جنایات آل‌سعود در یمن و کشتار مردم مظلوم این کشور گفت: امروز قلب جهان اسلام از کشتار مسلمین جریحه‌دار است.

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پنجمین کنفرانس همکاری‌های روسیه و سازمان همکاری اسلامی که در شهر اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان برگزار شد، با تأکید بر این‌که منطقه دارای شرایط خاص است، گفت: منطقه و عالم اسلام را دشمنان مختلفی تهدید می‌کند. امروزه ایجاد فرقه‌ها و گروه‌های مختلفی را در جهان اسلام شاهدیم که تنها کار خود را مشروع دانسته و دیگران را تکفیر می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در منطقه و جهان اسلام جنگ‌های مختلفی را شاهدیم. برای نمونه فلسطین و مسجد الاقصی شاهد هجوم‌های مختلفی است. صهیونیست‌ها به زنان، پیران و کودکان فلسطینی رحم نمی‌کنند. تنها راه، مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از مظلومین فلسطین است.

آیت‌الله اراکی، همچنین با انتقاد از جنایات آل‌سعود در یمن و کشتار مردم مظلوم این کشور گفت: امروز قلب جهان اسلام از کشتار مسلمین جریحه‌دار است. تنها راهکار حل مشکلات جهان اسلام همکاری و همبستگی میان امت و دولت‌های اسلامی است.

وی کشتار مردم مظلوم میانمار و کشمیر را از دیگر جنایات دشمنان علیه جهان اسلام برشمرد و خاطرنشان کرد: جهان اسلام نیازمند تعاونی و همکاری مشترک است. آمریکا نه تنها دشمن جهان اسلام بلکه دشمن بشریت است، اکنون با خطرات مختلفی همانند تروریست، شرارت، تکفیر و... که سر منشأ آنها آمریکاست مواجهیم. آمریکا دشمن مشترک جهان اسلام، روسیه و... محسوب می‌شود، به همین دلیل کشورها باید برای مقابله با این دشمن با یک‌دیگر اتحاد داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با تحسین از همکاری میان ایران و روسیه در مقابله با داعش تصریح کرد: در این شرایط منطقه که آمریکا به وجود آورده، همکاری میان این دو کشور بسیار مهم است. عزم و اراده ایران اسلامی صلح و حل مشکلات است، در حالی که عزم و اراده آمریکا ایجاد دشمنی، تفرقه و... است.

آیت‌الله اراکی، پیمان و تعاونی میان روسیه و جهان اسلام را استراتژیک دانست و یادآور شد: متأسفانه برخی از کشورهای مرتجع، آمریکا را به عنوان سرور خود پذیرفته و با از دست دادن استقلال خود هر آن چه او می‌خواهد را اجرا می‌کنند. ایجاد جنگ اقتصادی و تحریم ملت‌ها از دیگر اقدامات آمریکاست. امروزه با جنگ اقتصادی و تحریم مواجهیم به همین دلیل باید به دنبال استقلال اقتصادی باشیم. باید شاهد همکاری سیاسی، اقتصادی و... میان کشورها برای مقابله با آمریکا باشیم. ایران و روسیه دارای سابقه همکاری خوبی در مقابله با داعش بودند، ایران از همکاری با این کشور استقبال می‌کند.

منبع : تسنیم