درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
رهبر معنوی مسلمانان نیجریه: مسلمانان در سراسر جهان دچار چالش تفرقه هستند
1398/09/09 96

رهبر معنوی مسلمانان نیجریه: مسلمانان در سراسر جهان دچار چالش تفرقه هستند

رئیس شورای عالی امور مسلمانان نیجریه با اشاره به چالش‌های مسلمانان در سراسر جهان گفت: باید بیدار شویم و از تفرقه بپرهیزیم و حق قانونی و دینی خود را با اتحاد بگیریم نه با توسل به زور.

شیخ سعد ابوبکر رئیس شورای عالی امور مسلمانان نیجریه موسوم به سلطان سوکوتو که رهبر معنوی مسلمانان نیجریه محسوب می‌شود، در چهارمین تجمع مسلمانان جنوب و جنوب غربی نیجریه در دانشگاه ایبادن بیان داشت: امروز نه تنها مسلمانان نیجریه بلکه  مسلمانان در سراسر جهان با چالش جدی مواجه هستند.

وی چالش بزرگ مسلمانان در شرایط فعلی تفرقه و توسل به اسلحه برای گرفتن حق خود اعلام کرد و افزود: ما باید بیدار شویم و از تفرقه بپرهیزیم و حق قانونی و دینی خود را با اتحاد بگیریم نه با توسل به زور.

رئیس شورای عالی مسلمانان نیجریه با اشاره به رسمیت شناختن ادیان در قانون اساسی نیجریه و آزادی پیروان مذاهب الهی بر آزادی حجاب تأکید کرد و اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را برای رفع محدودیت های ایجاد شده برای حفظ حجاب بانوان مسلمانان به کار گرفته و خواهیم گرفت و نیاز نیز هر روز در رسانه ها آن را تبلیغ کنیم.

سلطان سوکوتو همچنین از مسلمانان ثروتمند خواست به توسعه زیرساخت های آموزشی از جمله ساخت مدارس و دانشگاههای اسلامی بپردازند تا فرزندان مسلمان بتوانند به راحتی با حفظ حجاب خود به تحصیل بپردازند.

به گزارش فارس، این تجمع با عنوان «وحدت مسلمانان و چالش‌های سیاسی معاصر» در دانشگاه ایبادان تشکیل شده بود. همچنین مسلمانان برای احقاق حقوق خود از دولت نیجریه خواستند دادگاهایی مبتنی بر شریعت اسلام  در مناطق جنوبی این کشور ایجاد کند.

دانشگاه ایبادان در جنوب نیجریه قدیمی‌ترین دانشگاه نیجریه است و چالش ممانعت از حجاب دختران مسلمان از این دانشگاه آغاز شد.     

*اعتراض به تعطیلی مراکز مذهبی و عبادی ادیان الهی در برخی مناطق جنوب نیجریه   

چندی است که دولت نیجریه از فعالیت برخی از مراکز عبادی مسیحیان و مسلمانان شامل مساجد و کلیساها در جنوب این کشور خصوصا شهر لاگوس به دلیل ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت برای شهروندان جلوگیری می‌کند.

این رفتار دولت مورد اعتراض گروه‌ها و شخصیت‌های مذهبی قرار گرفته و آن را محدود کردن فعالیت دینی پیروان دو دین بزرگ الهی اسلام و مسیحیت می‌دانند و از دولت خواسته‌اند که به زودی این روند را متوقف سازد.

در همین ارتباط اسحاق اکینتولا رئیس گروه حقوق بشری «نگرانی از حقوق مسلمانان» با انتشار بیانیه‌ای از دولت خواست به محدود ساختن فعالیت مذهبی مسلمانان پایان دهد.

به اعتقاد وی این مسلمانان نیستند که باعث مزاحمت و آلودگی صوتی می‌شوند بلکه برخی گروه‌های تبلیغی مسیحیت با راه‌انداختن کاروان‌های تبلیغی و با استفاده از بلند‌گو آسایش مردم را مختل می‌کنند که این فعالیت‌ها تا پاسی از شب حتی تا نیمه‌های شب هم ادامه می‌یابد. در صورتی که مسلمانان با محدود کردن فعالیت‌های مذهبی خود در مساجد و پخش صوت تنها در فضای مسجد هیچ‌گونه مزاحمتی برای شهروندان ندارند.

وی در عین حال از مسلمانان نیز تقاضا کرد به غیر از روز جمعه و هنگام ایراد خطبه توسط امامان جماعت از پخش صدای مراسم در بیرون مسجد خودداری کنند.

رئیس این گروه همچنین از مقامات کلیسا خواست تا با محدود کردن فعالیت‌هایی که مخل آسایش مردم خصوصا در شب هنگام است بهانه‌ای به دست دولت ندهند تا با مراکز مذهبی اینگونه رفتار شود.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها