درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
رییس دانشگاه آزاد اسلامی : لزوم شبکه سازی دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی و نظریه تقریب مذاهب
1398/08/28 78

رییس دانشگاه آزاد اسلامی : لزوم شبکه سازی دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی و نظریه تقریب مذاهب

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اکنون علاوه بر شبکه دانشمندان مسلمان، نیازمند شبکه دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی هستیم.

محمدمهدی طهرانچی رئیس این دانشگاه در نشست تخصصی اتحادیه اندیشمندان دانشگاهی جهان اسلام که همزمان با سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هتل آزادی تهران برگزار شد، با اشاره به لزوم شبکه سازی دانشگاه های جوامع اسلامی، اظهار داشت: وحدت بین جامعه اسلامی یک گفتمان است که به دنبال آن بحث شبکه سازی، نمادسازی و نهادسازی مطرح می شود تا سرانجام به رفتارسازی در جامعه اسلامی بیانجامد.

وی ادامه داد: سؤالی که در این باره مطرح می شود، این است که آیا شبکه سازی که بعد از گفتمان سازی مطرح می‌شود، بین اندیشمندان مسلمان کافی است یا برای اینکه این وحدت به تمدن نوین اسلامی منجر شود، نیازمند یک حرکت مکمل تحت عنوان شبکه سازی بین دانشگاه ها هستیم؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: مقام معظم رهبری برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی نقش محوری را برای دانشگاه ها تبیین کردند که باید براساس میراث تاریخی و علمی و تجربه گرانقدر انقلاب اسلامی در شکل گیری تمدن نوین اسلامی نقش آفرینی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این پرسش که آیا دانشگاه های فعلی جهان اسلام به عنوان نهادی برآمده از مدرنیته غرب که در جوامع اسلامی ظهور و بروز یافته، می توانند در رسیدن به این تمدن نوین اسلامی راهگشا باشند؟ خاطرنشان کرد: ما نیازمند تحول و صیرورت در دانشگاه هایمان هستیم، همانطور که در تبیین این مسأله مقام معظم رهبری می فرمایند که نیازمند اصلاح، تحول و صیرورت درونی هستیم، چرا که دانشگاه هایی که از غرب در سرزمین و جامعه ما نهادینه شدند، مبتنی بر یک دین زدایی و تقلید علمی و نه ابتکار علمی شکل گرفته اند.

طهرانچی تصریح کرد: آنچه که در دانشگاه غرب و دانشگاه مدرن غربی مطرح می شود، این است که دانشگاه نقش اساسی خود را به این امر نهاده و مبتنی بر نظامات شغلی و وابستگی به آنها یکپارچگی اجتماعی را پدید بیاورند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ شهروندی که در دانشگاه های غرب تولید می شود، مبتنی بر دین زدایی از دانشگاه است، افزود: تشیع و تسنن در دیدگاه دانشگاه غربی تفاوتی ندارند، چرا که دانشگاه غرب می گوید که با کنار گذاشتن دین و صحبت با هم مبتنی بر نظریه شهروندی کنار هم قرار گیریم، اما آنچه که ما برای تمدن نوین اسلامی احتیاج داریم، دانشگاه اسلامی است.

وی تأکید کرد: غرب در این باره چنین مطرح می کند که اسلامی شدن دانشگاه ها در محیط جهانی به عنوان یک چالش بزرگ و مهم برای هژمونی فرهنگ دانشگاه غرب است، چرا که آنها درک کرده اند که این تمایل روشنفکران مسلمان در تعریف دانشگاه اسلامی به معنای پذیرش حاکمیت اسلام است.

طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون علاوه بر شبکه دانشمندان مسلمان، نیازمند شبکه دانشگاه های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی هستیم که در این دانشگاه نظریه تقریب مذاهب به عنوان یک نظریه عامل یکپارچگی باشد.

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها