درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 بهمن 1398 25 جمادی‌الاول 1441 Tuesday 21 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
دکتر بی آزار شیرازی : راه رسیدن به وحدت کمرنگ کردن فرقه‌ها و ملیت‌هاست
1398/08/21 54

دکتر بی آزار شیرازی : راه رسیدن به وحدت کمرنگ کردن فرقه‌ها و ملیت‌هاست

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تنها یک حالت برای رسیدن به وحدت وجود دارد و آن پُررنگ‎تر کردن دین حنیف پیامبر اسلام و کمرنگ کردن فرقه‎ها و ملیت‎ها است.

حجت‌الاسلام  عبدالکریم بی‎آزار شیرازی ظهر امروز در نشست علمای شیعه و سنی که به مناسبت هفته وحدت برگزار شد، اظهار کرد: در قرآن کریم آمده است دینی را که خداوند به همه پیامبران فرستاده اسلام ناب است و پیامبر اکرم (ص) نیز همه حتی پیروان ادیان یهودی و مسیحی را به دین اسلام حنیف دعوت کردند.

وی تأکید کرد: فرقه‎هایی که بعد از رحلت پیامبران درست کردند مورد نظر خداوند نیست و متأسفانه ما مسلمانان نیز به‎جای پُررنگ‎تر کردن اسلام و قرآن کریم، فرقه‎ها را پُررنگ کردیم.

* پُررنگ‎تر کردن دین حنیف پیامبر اسلام و کمرنگ کردن فرقه‎ها و ملیت‎ها راه رسیدن به وحدت است

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یادآور شد: تنها یک حالت برای رسیدن به وحدت وجود دارد و راه آن پُررنگ‎تر کردن دین حنیف پیامبر اسلام و کمرنگ کردن فرقه‎ها و ملیت‎ها است.

بی‌آزار شیرازی با بیان اینکه پیامبر (ص) در وهله نخست مردم را تهذیب کردند، گفت: سرچشمه تمام اختلافات این است که هر کسی فرقه خود و اسلامی را که خود درک کرده را مطرح می‌کند لذا برای اثبات خود دیگران را نفی می‎کند.

وی تفرقه‎ها را از شیطان دانست و افزود: همانطور که امام راحل فرمودند وحدت از رحمان و تفرقه از شیطان است.

 * روحیه «خودبرتربینی» انسان را دچار روحیه شیطانی می‌کند

 عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اگر روحیه «خودبرتربینی» که در میان همه ما است تهذیب نشود انسان دچار روحیه شیطانی می‎شود و همیشه خود را برتر از دیگران می‎داند.

بی‌آزار شیرازی ابراز کرد: قرآن کریم اختلاف اهل علم و کتاب را به‎دلیل افزون‎خواهی و زیاده‎طلبی و یا همان روحیه شیطانی خوانده است و پیامبر (ص) ابتدا روح‎های شیطانی را تزکیه کردند و در نتیجه این اقدام، ویژگی‎های شیطانی که در نفس مسلمانان بود کمرنگ شد و سپس اسلام آوردند.

وی اضافه کرد: پیامبر (ص) مسلمانان را از اسلام به سوی ایمان و سپس تقوا ارتقاء دادند و وقتی که مؤمن شدند با هم برادر گشتند.

 

* در جریان سیل ابتدای سال مردم به‌دور از فرقه‎گرایی به کمک سیل‎زدگان اهل سنت شتافتند

 عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تجلی وحدت و برادری در سیل گلستان بیان کرد: سیل ابتدای سال 1398 در استان گلستان خرابی‎های فراوانی را بر جای گذاشت اما از سراسر ایران به دور از تعصبات قومی و مذهبی به کمک سیل‎زدگان اهل سنت شتافتند و فرقه‎گرایی را رها کردند.

بی‌آزار شیرازی گفت: پیامبر (ص) براساس قرآن کریم، یک قانون اساسی برای حکومت آن زمان در مدینه نوشتند که اروپایی‎ها آن را نخستین قانون اساسی دنیا می‎دانند.

وی با بیان اینکه افرادی که تنها فرقه خود را اصل می‎دانند بررسی کنند که فرقه آن اسلام حنیف و براساس قرآن کریم است، افزود: بهتر است به جای فرقه‎گرایی که اسلام آن را شرک دانسته است به اسلام حنیف روی بیاورند.

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی متذکر شد: نباید فرقه‎ای را در کنار دین خداوند قرار دهیم ما باید به اسلام و قرآن کریم شادمان باشیم و آنها محور ما باشند.

بی‌آزار شیرازی اذعان کرد: پیامبر (ص) امت واحده تشکیل دادند و از این طریق توانستند در مدت کوتاهی اسلام را به کشورهای مختلف جهان ببرند.

 

* چیزی که مسلمانان را تبدیل به امت واحده می‎کند محتوای قرآن کریم است

وی متذکر شد: یک و نیم میلیارد جمعیت مسلمانان است اما پراکندگی زیادی دارند و باید بیاندیشیم مسلمانان چقدر اسیر دست بیگانگان هستند، چگونه بیگانگان بر مسلمانان حاکم شدند، چرا در جامعه ما دروغ، فریب، نیرنگ، غیبت، طلاق و ... زیاد شده است؟

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: همه این اتفاقات به این دلیل است که از راه عملی پیامبر (ص) استفاده نکردیم و تنها در زبان گفتیم که ما مسلمان و پیرو پیامبر (ص) هستیم و قرآن کریم را صرفاً برای ثواب قرائت تلاوت کردیم.

بی‌آزار شیرازی ابراز کرد: چیزی که مسلمانان را تبدیل به امت واحده می‎کند محتوای قرآن کریم است و براساس آموزه‎های این کتاب آسمانی مسلمانان ابتدا باید تهذیب نفس و سپس به تمام دستورات آن عمل کنند.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها