درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 26 مهر 1398 18 صفر 1441 Friday 18 October 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
رحیم‌پور ازغدی : عدم تعامل مذاهب اسلامی مهم‌ترین عامل ریزش امت اسلام است
1398/04/25 70

رحیم‌پور ازغدی : عدم تعامل مذاهب اسلامی مهم‌ترین عامل ریزش امت اسلام است

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به پنج عامل برای ریزش امت اسلام گفت: عدم تعامل مذاهب اسلامی با هم و عدم ارتباط مؤثر پدران با فرزندانشان از مهم‌ترین دلایل ریزش امت اسلام است.

نشست تبیین و ایده‌پردازی بیانیه گام دوم انقلاب ویژه فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی در دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی برگزار شد.

در این نشست حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره عزت ملی و روابط بین‌الملل و دکترین مقاومت امام خمینی (ره) گفت: ۴ عامل موجب ریزش امت اسلامی شده است، اما عامل پنجم ریزش، پدران و عدم ارتباط مؤثر با فرزندانشان است. در حالی که دشمنان جوانان و فرزندان ما را هدف قرار داده است و برای آنها برنامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه تمدن‌سازی نوین اسلامی ناظر به گذشته و حال است، افزود: امروز دستاوردهای انقلاب اسلامی را در جهان اسلام مشاهده می‌کنیم. اصولاً نهضت بیداری مسلمانان با انقلاب اسلامی شروع نشده است، بلکه انقلاب جرقه آن را روشن کرد.

پورازغدی با اشاره به فعالیت‌های تقریبی علمای اسلام در سده‌های گذشته گفت: به طور مثال فعالیت سیدجمال‌الدین اسد‌آبادی در مصر گویای این مطلب است. وی در مصر خودش را حنفی مذهب اعلام کرده بود. هر جا می‌رفت می‌پرسید مذهب شما چیست، مذهب من هم همان است.

وی ادامه داد: یکی از نقاط ضعف تاریخی ما در حوزه تعامل میان مذاهب اسلامی است. در حالی که هر جا خون شیعه و سنی با هم در آمیخته شد شاهد پیروزی امت اسلامی بوده‌ایم.

خاورمیانه، منطقه فرهنگ، دین و گلوگاه انرژی جهان است

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مشکل امروز جهان را از بی‌خدایی دانست و ابراز داشت: در پیام امام (ره) به گورباچف هم همین مسأله بیان شده است که مشکل شوروی و کمونیست «بی‌خدایی» است. این در حالی است که هیچ نقطه‌ای از جهان نیست که پیامبری برای آن مبعوث نشده باشد.

وی درباره چرایی اهمیت خاورمیانه افزود: خاورمیانه، منطقه فرهنگ، تمدن، دین و گلوگاه انرژی جهان است و هر اتفاقی که در این منطقه بیافتد، کل جهان را درگیر خواهد کرد. این منطقه دارای قدرت، جمعیت و فرهنگ والایی است به گونه‌ای که اگر دور هم جمع و متحد شوند، کل جهان را به چالش خواهند کشید.

این خصومت در خاورمیانه فقط با ایمان به خدا از بین می‌رود

 رحیم‌پور ازغدی با اشاره به تلاش دشمن برای تفرقه میان امت اسلامی در خاورمیانه و اقدامات آنان در راستای تکفیر مسلمانان علیه یکدیگر تصریح کرد: این خصومت، شقاوت و دشمنی فقط با ایمان به خدا از بین می‌رود. امام خمینی (ره) می‌گفت هر کس از استکبار می‌ترسد تهذیب نفس ندارد. بلکه باید از خودتان بترسید. از آمریکا و غرب نترسید.

خداباوری و توحید رمز موفقیت انقلاب اسلامی است

وی با تأکید بر صحیح بودن ارزش‌های انقلاب اسلامی ادامه داد: اما در روش‌ها ممکن است اشتباه شده باشد و باید آن‌‌ها را درست کرد. وقتی به انقلاب اسلامی و سیر تحولات آن نگاه می‌کنیم، دست خداوند را مشاهده می‌کنیم. از امام (ره) پرسیدند چرا انقلاب در ۱۵ خرداد سال ۴۲ با وجود بسیج مردمی و شهادت تعداد زیادی مردم به نتیجه نرسید. ایشان گفت: در آن روز یک لحظه به ذهنم خطور کرد که شاید ما هم کاره‌ای هستیم. البته این را تصدیق نکردم. اما همین خطور باعث شد انقلاب ۱۵ سال به تأخیر بیفتد.

این فعال فرهنگی با اشاره به دستاوردهای عظیم انقلاب در ۴ دهه گذشته اظهار داشت: روزی ما دنبال سیم خاردار بودیم و اکنون موشکی با برد بیش از ۳ هزار کیلومتر داریم. مجهز به سریع‌ترین موشک زیر‌دریایی هستیم و همه این‌ها محصول خداباوری و نگاه توحیدی است.

«آل سعود» مشکل اصلی تقریب در جهان اسلام/ دعوای اصلی میان کفر و اسلام است

 وی مشکل اصلی تقریب در جهان اسلام را وهابیت و آل سعود دانست و خاطرنشان کرد: البته میان علمای وهابیت با آل‌سعود و حاکمیت آن هم اختلاف وجود دارد. نگاه کنید خواننده لخت آمریکایی را برای خوانندگی به عربستان دعوت می‌کنند که با واکنش مردم عربستان موجه می‌شود. در واقع امروز دعوای اصلی میان کفر و اسلام؛ استکبار و اسلام است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه نظریه‌پردازان غربی نظیر فوکویاما راهکارهایی را برای مقابله با موج اسلام‌خواهی و بیداری اسلامی در دهه‌ گذشته ارائه داده‌اند، گفت: طبق نظر آن‌ها باید ترکیه به عنوان یک رژیم سکولار و سنی در جهان در مقابل جمهوری اسلامی ایران الگو شود. در روزنامه گاردین نوشتند که آمریکا برای شکست مقاومت جهان اسلام حق دارد که از توان نظامی استفاده کند.

ایران به کمک ترکیه آمد/ امید دشمن به نسل بعدی اسلام است

 وی ادامه داد: ترکیه‌ای که از داعش پشتیبانی کرد و بعد ضربه خورد. درگیر مسائل داخلی نظیر کودتا شد و تنها کشوری که در آن شرایط از ترکیه حمایت کرد، جمهوری اسلامی ایران بود. برخی کشورهای منطقه همراه با غرب پشت کودتا بودند. در واقع ایران به اردوغان و حزب عدالت و توسعه کمک کرد. چرا که بهتر از این بود که یک دولت سکولار ضد دین در ترکیه بر مسند قدرت قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: در مقاله‌ای اشاره کردند که اصل نبرد با اسلام بعد از انقلاب اسلامی ایران شروع شده است. آن‌ها به کرار گفتند امید ما به نسل بعدی مسلمانان است. زیرا نسل فعلی از این همه خشونت و کشتار خسته شده است و طبیعتاً‌ نسل بعدی از هر گونه جهاد متنفر خواهد شد.

باید به ریسمان الفت و محبت چنگ زد

 وی عدم اتحاد، فرسودگی انقلابی، کاهش نرخ رشد جمعیت و تفرقه در جهان اسلام را مهم‌ترین مانع انسجام امت برشمرد و افزود: باید به ریسمان الفت و محبت چنگ زد. بالاتر از برادری و خواهری چیزی نیست و اگر مشکلی هم پیش بیاد برای همه ما است.

به گزارش فارس، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه بیش از ۶۰ نفر از فرهیختگان اهل سنت در این نشست به بررسی مباحثی نظیر تبیین کلی بیانیه گام دوم انقلاب، تبیین محور علم، پژوهش و اقتصاد، محور اخلاق، معنویت و سبک زندگی اسلامی، محور عزت ملی و روابط خارجی و دکترین مقاومت امام خمینی(ره) می‌پردازند.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها