چاپ کردن این صفحه
غرفه اهل سنت در موکب یحیی بن زید(ع) در کربلای معلی برپا می‌شود
1398/04/15 100

غرفه اهل سنت در موکب یحیی بن زید(ع) در کربلای معلی برپا می‌شود

رئیس ستاد عتبات عالیات شهرستان‌گنبدکاووس با اشاره به ظرفیت‌های خوب اهل سنت در استان گفت: امسال برای نخستین بار‌ غرفه اهل سنت با برپایی آلاچیق در کربلای معلی توسط موکب یحیی بن زید(ع) به زائران خدمات می‌دهد.

رمضانعلی خالقی عصر امروز در جلسه ستاد هماهنکی اربعین حسینی در دفتر امام جمعه شهرستان با اشاره به حذف هزینه ویزا برای زائران  اربعین حسینی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 3 میلیون نفر در حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی از سراسر کشور حضور پیدا کنند.

وی افزود: امسال اسکان زائران نسبت به سال گذشته یک‌ و نیم برابر و تغذیه آنها نسبت به سال گذشته 3 برابر افزایش خواهد یافت.

رئیس ستادعتبات عالیات گنبدکاووس عنوان کرد: در سال گذشته 70 هزار نفر روز در موکب حضرت یحیی بن زید(ع) شهرستان در کربلای معلی اسکان و تغذیه شدند. در این موکب از 31 استان کشور، 7 کشور جهان و  13 شهر و مراکز استان عراق خدمات مختلف دریافت کردند. 72 هزار و 900 وعده صبحانه، 18 هزار و 500 میان وعده بین زائران توزیع شد و 33 هزار و 290 نفر زائر از خدمات پزشکی بهره‌مند شدند.

وی ادامه داد: در راستای چابک‌سازی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها تعداد خدام این موکب از 100 نفر به 60 نفر کاهش می‌یابد و برای ارائه خدمات از زائران شهرستان که داوطلب خدمت‌رسانی باشند، استفاده می‌شود.

خالقی گفت: نخستین خدام 85 روز دیگر توسط 3 دستگاه مینی‌بوس به‌محل موکب واقع در کربلای معلی اعزام می‌شوند. این خدام به مدت 20 روز با زمان رفت و برگشت در کربلای معلی خواهند بود.

وی با اشاره به ظرفیت خوب اهل سنت، خاطرنشان کرد: برای معرفی این ظرفیت به‌ همه زائران اربعین، امسال برای نخستین بار غرفه اهل سنت با برپایی آلاچیق و پخت غذاها و شیرینی‌جات ترکمن در کنار موکب حضرت یحیی بن زید(ع) خدمات می‌دهند.

رئیس ستاد عتبات عالیات گنبدکاووس اضافه کرد: 7 کمیته فرهنگی، پشتیبانی، بهداشت و درمان، پشتیبانی روستایی، پشتیبانی مدارس، خیرین و پشتیبانی مساجد و بسیج در این موکب تشکیل می‌شود تا همانند 2 سال گذشته خدمات بیشتر و بهتری  به زائران بدهد.

وی درباره اقلام موردنیاز این موکب برای ارائه خدمات به زائران بیان داشت: 120 قلم پشتیبانی برای این موکب نیاز است که از این تعداد 33 قلم مربوط به موادغذایی، 75 قلم مواد مصرفی و 12 قلم کالاهای سرمایشی هستند.

 

کمیته ارزیابی عملکرد در موکب حضرت یحیی بن زید(ع) فعال شود

 

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس هم در این جلسه گفت: در بسیاری از فعالیت‌ها و ماموریت‌های مهم کمیته ارزیابی عمکلرد برای انجام صحیح و دقیق فعالیت‌ها فعال می‌شود و پیشنهاد می‌شود این کمیته در کنار کمیته‌های دیگر فعال شود.

عبدالقدیر کریمی اظهار داشت: کمیته ارزیابی عملکرد با نگاه تخصصی به نقاط ضعف و قوت فعالیت‌های موکب تشکیل شود تا در سال‌های آینده خدمات ارائه شده به این موکب بهتر و باکیفیت‌تر باشد.

وی افزود: مردم اهالی روستاها چه شیعه و چه سنی عشق و علاقه خاصی به امام حسین(ع) و اربعین حسینی دارند. ضروری است تا بخشداران از این ظرفیت بالقوه برای ارائه خدمات مطلوب به زائران استفاده کنند.

معاون استاندار و فرماندارویژه گنبدکاووس بیان کرد: نظم و انظباط  و انسجام و همدلی بین مدیران دستگاه اجرایی و اعضای ستاد اربعین و موکب حضرت یحیی بن زید ( ع) سبب شد تا  در سال گذشته این موکب در ارائه خدمات به زائران‌ در بین موکب‌های استان گلستان حرف نخست را بزند.

وی ادامه داد: امسال برای ارائه خدمات بیشتر یک دستگاه نانوایی دیگر که به این موکب هدیه شده ، در مرز مهران نان پخت می کند و دستگاه نانوایی سال گذشته در همان محل موکب در کربلای معلی نان پخت می کند.

 

موکب‌ها در اربعین آثار فرهنگی و تربیتی دارند

 

حجت‌الاسلام محمود ترابی امام جمعه شهرستان گنبدکاووس هم در این جلسه اظهار داشت: برپایی موکب در حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین آثار فرهنگی، تربیتی و پرورشی دارد.

وی افزود: موکب حضرت یحیی بن‌زید(ع) تنها موکب استان گلستان است که مجوزهای لازم را از مرکز دریافت کرده است.

امام جمعه شهرستان گنبدکاووس با اشاره‌ به خدمات موکب حضرت یحیی بن زید(ع) در سیل اخیر بیان کرد: موکب‌ها در زمان حوادث غیرمترقبه و طبیعی می‌توانند به عنوان نیروی واکنش سریع عمل کنند. این موکب‌ها از آنجایی که قابل اعتماد مردم هستند می‌توانند در کنار سپاه و هلال‌احمر به مانند بسیج خلأها را پر کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته استان معتقد بود که تنها یک موکب از استان برای ارائه خدمات به زائران کافی است.با ارائه خدمات مطلوب توسط این موکب، استان به ظرفیت خوب آن پی برد.

منبع : تسنیم