چاپ کردن این صفحه
امام صادق علیه السلام متعلق به همه مذاهب و آیین‌ها است
1398/04/10 119

امام صادق علیه السلام متعلق به همه مذاهب و آیین‌ها است

مدير فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد گفت: دوران امام صادق علیه السلام دوره کم نظیری بود و نه تنها شیعیان بلکه مذاهب دیگر نیز از دریای علم و معرفت آن حضرت بهره‌مند شدند، بنابراین می‌توان امام صادق(ع) را متعلق به همه مذاهب و آیین‌ها دانست.

همزمان با  شهادت ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) مراسم سوگواری و عزاداری آن حضرت با حضور خانواده‌های  شهدای مدافع حرم، ایثارگران، رزمندگان و دلدادگان آن حضرت در حسینیه هنر شهر مشهد برگزار شد. 

در این مراسم مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد به بیان فضایل رئیس مکتب شیعه پرداخت و گفت: اگر نگاه اجمالی به دوران حیات اهل بیت داشته باشیم دوران 35 ساله امامت امام صادق علیه السلام را می‌توان دوران طلایی نامید زیرا در زمان امامت آن حضرت نهضت شیعه تکمیل و با تأسیس دانشگاه امام صادق(ع) به شیعه حیات دوباره بخشیده شد.

حجت‌الاسلام حسن فروتن افزود: امام صادق علیه السلام نه تنها در علوم  فقهی بلکه در  تمامی علوم تبحر خاصی داشت و در هر حوزه شاگردانی را تربیت کرد که چهار هزار شاگرد در محضر ایشان علوم نقلی و عقلی را آموختند.

وی به طرق ره یافتگان دانشگاه آن حضرت  اشاره و بیان کرد: عده‌ای از دانش آموختگان مکتب امام صادق(ع) کسانی بودن که در جلسات عمومی کسب فیض کردند و عده‌ای به‌طور خاص در منزل ایشان حضور پیدا می‌کردند و از دریای بیکران حضرت نهایت استفاده را  بردند و سومین گروه شاگردان نامداری همچون جابربن حیان، مومن طاق و بسیاری از چهره‌های درخشان  بودند که تاریخ  به‌عظمت از آنان یاد می‌کند. 

مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد ادامه داد: دوران حیات آن حضرت دوره کم نظیری بود و نه تنها شیعیان بلکه مذاهب دیگر نیز از دریای علم و معرفت آن حضرت بهره‌مند شدند، بنابراین می‌توان امام صادق(ع) را متعلق به همه مذاهب و آیین‌ها دانست.

فروتن با اشاره به فرازی از وصیت‌نامه امام  راحل(ره) اظهار کرد: ما مفتخریم که فقه ما که دریای بی‌پایان است از آثار امام صادق(ع) است و این جز افتخارات ماست.

وی گفت: امام صادق علیه السلام مروج فرهنگ علوی بود و مدافعان حرم الهام گرفته از این امام همام در مقابل فرهنگ انحرافی ایستاده‌اند و جان خویش را تقدیم اسلام کردند.

منبع : فارس