درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 مرداد 1398 20 ذی‌الحجه 1440 Thursday 22 August 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
حجت‌الاسلام علم‌الهدی : انقلاب اسلامی باعث ارتباط وسیع روحانیون اهل سنت و شیعه شد
1398/01/21 249

حجت‌الاسلام علم‌الهدی : انقلاب اسلامی باعث ارتباط وسیع روحانیون اهل سنت و شیعه شد

معاون ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی معتقد است: ما اهل سنت را در داخل ایران جزو اقلیت‌ها حساب نمی‌کنیم چون برادران اهل سنت، مسلمان هستند و ما در قالب یک امت واحده هستیم.

نشست سه‌شنبه‌های تقریبی با موضوع «هم‌اندیشی علمای شیعه و اهل سنت» با حضور حجت‌الاسلام سیدحامد علم‌الهدی معاون ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی در خبرگزاری تقریب، برگزار شد.

در این نشست وضعیت اهل سنت کشورمان به صورت مقایسه‌ای در قبل و بعد از انقلاب اسلامی و نیز تعامل نظام جمهوری اسلامی با اهل سنت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

 *با توجه به اهمیت و جایگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب و اینکه معاونت شما در ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با  اهل سنت است، در رابطه با اقدامات انجام شده این معاونت در سالهای گذشته و نوع تعاملی که با آن ها دارید توضیح دهید.

حجت‌الاسلام علم‌الهدی: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ارتباط وسیعی بین روحانیون اهل سنت و شیعه وجود نداشت. گاهی ممکن بود شیعه و سنی در داخل یک شهر در کنار هم زندگی کنند ولی ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند و  ارتباطی که ما امروز  با مناطق مرزی سنی نشین داریم در آن زمان نبوده است.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ارتباط وسیعی بین روحانیون اهل سنت و شیعه وجود نداشت. گاهی ممکن بود شیعه و سنی در داخل یک شهر در کنار هم زندگی کنند ولی ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند.

گاهی اتفاق افتاده است که مراجعاتی از مناطق مرزی کشور داریم که ارتباط مستقیمی با حیطه کاری ما ندارد ولی ما با آغوش باز پذیرای این عزیزان بوده و هستیم و چنین اتفاقاتی باعث ایجاد یک اعتماد متقابل شده است  که این امر به سادگی به دست نیامده است، زحمات و سختی های فراوانی در این  راه تحمل کرده ایم تا این اعتماد حاصل شده است.

در حال حاضر به برکت وجود انقلاب اسلامی ایران، هرساله کنفرانس وحدت در تهران برگزار می‌شود که به واسطه آن از علما و شخصت های برجسته اهل سنت کشورهای مختلف دعوت به عمل می‌آید و  در طول سال مجمع تقریب مرتبا کرسی‌های جمهوری اسلامی ایران را در دنیا احیا می‌کند که این یکی  از حرکت‌های  عظیم در انقلاب اسلامی بشمار می‌آید.

تقریب: گزارشی در مورد عملکرد معاونت ایران تقریب مذاهب اسلامی در ارتباط با اهل سنت بیان کنید.

حجت‌الاسلام علم‌الهدی: معاونت امور ایران تقریب مذاهب اسلامی در چند سال گذشته پیرامون روابطی که با علما و مدارس علوم دینی اهل سنت در بازدید از مناطق و رسیدگی به مشکلات اهل سنت داشته است به وجود آورنده ارتباط وسیعی با برادران اهل سنت بوده است.در مرحله اول دوره های آموزشی برای علمای اهل سنت برگزار شد که تعداد کثیری از این علما و روحانیون  اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبری پرونده دارند.با شروع برگزاری آزمون‌ها و دوره های آموزشی و استقبال بسیار خوبی که  از این دوره ها شد، تعداد چشمگیری از عزیزان اهل سنت ما به عنوان روحانی کاروان های اهل سنت چه در حج عمره و تمتع انتخاب شدند.دومین گروهی که مورد توجه ما قرار گرفت، معلمین و بحث آموزش و پرورش بود. ما در اکثر نقاط استان ها که تلفیقی از اهل سنت و شیعه بوده اند( برادران و خواهران)  توانستیم دوره های آموزشی را برگزار کنیم که اعتقاد ما در این اردو‌های آموزشی تقویت افکار تقریبی معلمین بود.مجموع این دوره‌های آموزشی بسیار موفق بود و در حال حاضر درخواست تکمیل برای این گونه دوره‌ها در سطوح بالا وجود دارد ولی به دلیل کمبود بودجه دست ما را در برگزاری این گونه برنامه‌ها بسته است. با این حال مجمع ما اهل سنت را در داخل ایران جزو اقلیت‌ها حساب نمی کنیم چون برادران اهل سنت، مسلمان هستند و ما در قالب یک امت واحده و اسلام هستیم.

*یکی از مباحثی  که اهل سنت مطرح می‌کنند، نداشتن مسجد جامع است، نظر شما دراین باره چیست؟

حجت‌الاسلام علم‌الهدی: چیزی که در اینجا مطرح می‌شود این است که مسجد خانه خداست و اینکه ما مساجد را به شیعه و  سنی تقسیم کنیم یک بحث تفرقه انگیز اختلافی است؛ نکته ای که اینجا مطرح می‌شود این است که همه ما مسلمانیم و شیعه و سنی آزاد هستند که در هر مسجد اقامه نماز کنند و بنابراین این تقسیم بندی برخلاف اهداف نظام و اهداف مجمع تقریب است چراکه هدف ما ایجاد امت واحده است. 

*ما اهل سنت را اقلیت‌ نمی‌دانیم چون برادران اهل سنت، مسلمان هستند

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این اختلاف عملاً ایجاد شده است ما باید چه کنیم که این اختلاف افکنی ها از بین برود؟ ما اهل سنت را در داخل ایران جزو اقلیت‌ها حساب نمی کنیم چون برادران اهل سنت، مسلمان هستند و ما در قالب یک امت واحده و اسلام هستیم، همه ما یک دین داریم و این تفاوت های مذهبی نباید ما را از یکدیگر جدا کنند؛ ما می‌گوییم که تمامی مساجد بر روی اهل سنت و شیعه باز است و هر کسی می تواند آنجا حضور پیدا کرده و مراسم عبادی و معنوی خود را به هر سبکی که هست برگزار و اقامه کند.

   
  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها