چاپ کردن این صفحه
رئیسی : ائتلاف ادیان و مذاهب در پرتو سیره امام رضا علیه السلام محقق می‌شود
1397/11/13 157

رئیسی : ائتلاف ادیان و مذاهب در پرتو سیره امام رضا علیه السلام محقق می‌شود

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ائتلاف ادیان و مذاهب در پرتو سیره امام رضا(ع) محقق می‌شود، گفت: تعامل به سبک ارباب و رعیتی به جایی نمی‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در همایش امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان اظهار داشت: در گسترش خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها همواره به امام رضا(ع) متمسک می‌شویم؛ ایشان امام و پیشوای همگان هستند؛ شرط گفت‌وگوی بین ادیان وحدت در مقصد است که همان نجات انسان است؛ مقصد آن است که انسان به تکامل برسد.

رئیسی با اشاره به اینکه باید همه به سمت توحید و حق پرستی حرکت کنیم گفت: انبیاء انسان را به تعالی و رشد و ارتقاء و پیشرفت فرامی‌خوانند؛ کرامت انسان، وحدت در مقصد است؛ کرامت انسان امروز معاصر وحدت در مقصد است؛ خداوند به همه انسانها کرامت داد اما سخن از این کرامت نیست بلکه سخن در مورد کرامت اکتسابی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه کرامت اکتسابی انسان در پرتو عمل به سنت الهی است عنوان کرد: شرط سوم در موفقیت گفت‌وگوی میان ادیان، الگوی تعامل و گفت‌وگو با شرط عدالت و انصاف و اخلاق است؛ اما تعامل به سبک ارباب و رعیتی به جایی نمی‌رسد و این تعامل و گفت‌وگو باید همراه با این باشد که هر کس جایگاه خود را بداند و بداند که همه در پرتو ربوبیت حضرت حق هستیم.

رئیسی با اشاره به شرط چهارم در گفت‌وگوی ادیان بیان کرد: جهد و تلاش در این زمینه باید صورت بگیرد و کنفرانس‌ها بسیار ارزشمند است و صاحبان اندیشه باید در این مسیر جهد جدی داشته باشند؛ سیره امام رضا(ع) زمینه‌ساز حیات انسان معاصر بدون تردید است و در حدیث شریف سلسله الذهب رمز وحدت میان ادیان و مذاهب عنوان شده است.

وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) رمز وحدت است تاکید کرد: امروز ائتلاف در پرتو خورشید حضرت را می‌توان ایجاد کرد و در مقابل تکفیر و الحاد می‌توان این اتحاد را ایجاد کرد؛ می‌توان ائتلاف میان ادیان را در مقابل ظلم و استکبار را بنا کرد و در پرتو نورانیت حضرت این ائتلاف ممکن می‌شود.

منبع : تسنیم