درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 26 مرداد 1398 15 ذی‌الحجه 1440 Saturday 17 August 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
کتاب درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه از سوی انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی روانه بازار کتاب شد.
1397/09/17 113

کتاب درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه از سوی انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی روانه بازار کتاب شد.

«درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه» عنوان جدیدترین اثر محمد کاظم رحمتی استادیار بنیاد دائرة المعارف اسلامی است که به همت  انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

«نسخه‌های نیشابوری نهج‌البلاغه، نهج‌البلاغه در میان زندیه، نهج‌البلاغه به روایت سید ابوالرضا راوندی، نسخه نهج‌البلاغه کتابت ابن نازویه قمی، نسخه نهج‌البلاغه کتابت محمد بن محمد بن علی حمدانی، نسخه نهج‌البلاغه ابونصر علی متطبب خوانده شده بر عزالدین علی راوندی، نسخه نهج‌البلاغه کتابت عبدالجبار بن حسین فراهانی» از جمله عناوین این کتاب به شمار می‌رود.

در بخشی از این کتاب چنین آمده: این نوشتار تلاشی است جهت یافتن معیاری برای شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه و یافتن نسخه‌های مادر اصلی بر اساس بررسی نسخه‌ها و اطلاعات موجود در کتاب‌های تراجم. شرح بسیار خوبی از بیشتر نسخه‌های موجود نهج‌البلاغه توسط مرحوم سید عبدالعزیز طباطبائی در دو مقاله بلند «المتبقی من مخطوطات حتی نهایة القرن الثامن» و «ما تبقی من مخطوطات نهج‌البلاغه» منتشر شده که می‌تواند اساسی برای شناسایی نسخه‌های مادر نهج‌البلاغه باشد که نوشتار حاضر گامی در این مسیر است.

حاصل تلاش حاضر، یافتن 3 دسته نسخه مادر است: نسخه نیشابوری نهج‌البلاغه مشتمل بر تحریر دوم بغدادی ـ حاوی اضافاتی از خود سید رضی بر تحریر نخست تألیف شده در رجب 400 ـ نسخه‌های وابسته به نسخه عالم و فقیه نامور امامی ابوالرضا راوندی مبتنی بر نسخه اصل تحریر دوم سید رضی و سرانجام نسخه‌های یمنی و حجازی نهج‌البلاغه که اصل آنها به نسخه‌ای مهاجر از تحریر دوم نیشابوری نهج‌البلاغه در اوایل قرن هفتم باز می‌گردد. پژوهش حاضر نشان می‌دهد که با اساس قرار دادن نسخه‌های مادر موجود نهج‌البلاغه می‌توان تصحیح‌های جدیدی از نهج‌البلاغه به روایت نسخه‌های مختلف مادر آن ارائه کرد.

قیمت درنظر گرفته شده برای این کتاب 207 صفحه‌ای، 29 هزار تومان است.

منبع : تسنیم

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها