چاپ کردن این صفحه
حضرت آیت الله جوادی آملی : هم شیعه ها و هم اهل سنت مأمور به وحدت و اتحاد هستند
1397/09/11 146

حضرت آیت الله جوادی آملی : هم شیعه ها و هم اهل سنت مأمور به وحدت و اتحاد هستند

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه هم شیعه ها و هم اهل سنت مأمور به وحدت و اتحاد هستند، گفت: خدا هیچ ملتی را با اختلاف، خیر نداد: «إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ لَمْ یُعْطِ أَحَداً بِفُرْقَهٍ خَیْراً مِمَّنْ مَضَی وَ لاَ مِمَّنْ بَقِیَ»؛ این را روی تاریخ و علم تاریخ و اینها نمی‌گوید، این را از روی سنت الهی می‌گوید. می‌گوید تا آینده هم همین طور است، هیچ ملتی با اختلاف خیر نمی‌بیند.

 این مرجع تقلید در جلسه درس فقه امروز خود، با اشاره به سالروز آغاز حکومت و ولایت وجود مبارک ولیّ عصر(عج) اظهار داشت: امروز اولین روز حکومت و ولایت وجود مبارک ولی عصر(ارواحنا فداه) است که به پیشگاه آن حضرت تهنیت عرض می‌کنیم و امیدوار خدای سبحان ظهورش را تعجیل بفرماید تا قرآن و عترت را به بهترین وجه به جامعه معرفی کند.

او بیان کرد: هم شیعه ها و هم اهل سنت مأمور به وحدت و اتحاد هستند، یک بیان نورانی حضرت امیر دارد که در نهج البلاغه در آن خطبه رسمی ایشان آمده، فرمود این حرفی که من می‌زنم مربوط به تاریخ نیست که از تاریخ گذشته باخبر باشم؛ از عصر آدم تا الآن و از الآن «الی الابد» این حرفی که من می‌زنم مال همه هست که خدا هیچ ملتی را با اختلاف، خیر نداد: «إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ لَمْ یُعْطِ أَحَداً بِفُرْقَهٍ خَیْراً مِمَّنْ مَضَی وَ لاَ مِمَّنْ بَقِیَ»؛ این را روی تاریخ و علم تاریخ و اینها نمی‌گوید، این را از روی سنت الهی می‌گوید. می‌گوید تا آینده هم همین طور است، هیچ ملتی با اختلاف خیر نمی‌بیند.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: حضرت در آن نامه نوشت: بدان! در بین امت اسلامی از من کسی بیشتر یا مثل من، کسی نیست که مردم را به وحدت دعوت کند. فرمود: «لَیْسَ رَجُلٌ فَاعْلَمْ أَحْرَصَ [النَّاسِ‏] عَلَی جَمَاعَهِ أُمَّهِ مُحَمَّدٍ صَلَّی الله عَلَیه و آلِهِ و سَلَّم وَ أُلْفَتِهَا مِنِّی‏»، از من کسی بیشتر، چون از مهم‌ترین حق خودم گذشت کردم، از مهم‌ترین حق خودم صرف نظر کردم، «مَخَافَهَ أَنْ یَرْتَدَّ النَّاس‏»؛ من از حق مسلّم خودم که حکومت «علی المسلمین» است صرف نظر کردم و این را سنت خدا می‌دانم و به شما از سنت خدا خبر می‌دهم که در آینده هم همین طور است که هیچ امتی از اختلاف خیر نمی‌بیند. این را از روی تاریخ نمی‌گویم.

منبع : شفقتنا