درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 6 خرداد 1398 22 رمضان 1440 Monday 27 May 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت‌الله سبحانی فرقه‌شناسی اصولی را گامی به سوی تقریب مذاهب اسلامی می‌داند
1397/08/22 121

آیت‌الله سبحانی فرقه‌شناسی اصولی را گامی به سوی تقریب مذاهب اسلامی می‌داند

استادیار جامعة المصطفی(ص) العالمیة با اشاره به اینکه آیت‌الله سبحانی فرقه‌شناسی را گامی به سوی تقریب مذاهب اسلامی می‌دانند گفت: هرگاه فرقه‌شناسی بر اصول علمی استوار باشد موجب تقویت برادری می‌شود و عوامل تفرقه به مذهب ربطی ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عزالدین رضانژاد امروز در چهارمین دوره همایش ملی روش پژوهشی آیت‌الله جعفر سبحانی در کرمان با اشاره به اینکه آیت‌الله سبحانی دارای تالیفات متعددی هستند و برگزاری این همایش کار بزرگ و ارزشمندی است اظهار داشت: آیت‌الله سبحانی نخستین کتاب خود را در سن 17 سالگی تالیف کردند.

وی با بیان اینکه این عالم بزرگوار 89 سال سن دارند گفت: ایشان حدود 70 سال از عمر خود را تالیف کتاب در حوزه‌های متخلف دینی اختصاص داده‌اند.

استادیار جامعة المصطفی(ص) العالمیة با اشاره به اینکه به طور متوسط هر ساله بیش از هزار و 800 صفحه کتاب از آیت‌الله سبحانی منتشر شده است عنوان کرد: هر روز به طور متوسط 5 صفحه کتاب مکتوب از ایشان منتشر شده است.

وی با بیان اینکه وقتی آثار تالیف شده از یک شخصیت متعدد و متنوع باشد روش‌های پژوهشی این شخصیت هم متفاوت و متنوع است افزود: در این وقت محدود تلاش می‌کنم تا به روش پژوهشی آیت‌الله سبحانی را در فرقه‌نگاری و فرقه‌شناسی بپردازم.

رضانژاد کتاب "بحوث فی الملل و النحل" ‌آیت‌الله سبحانی را اثری بی‌نظیری در حوزه بیان آرا و عقاید فرق اسلامی عنوان کرد و افزود: هیچ فقیه اصولی، مفسر و متکلمی کتابی چنین مبسوط در این حوزه ندارد.

 وی با اشاره به اینکه این کتاب در هشت جلد به بیان عقاید فرق اسلامی پرداخته است گفت: کتابی مانند این کتاب نه تنها در بین شیعه که در بین اهل سنت هم نیست و در دنیای علوم اسلامی و در میان علما چنین مبسوط به فرقه‌نگاری پرداخته نشده است.

استادیار جامعة المصطفی(ص) العالمیة با بیان اینکه از مشکل‌ترین روش‌های تقریر، نوشتن اعتقادات و عقاید شخص دیگری است که با عقاید ما متفاوت است گفت: نوشتن در باب فرق چالش و مشکلات زیادی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه روش آیت‌الله سبحانی در مذهب‌پژوهی بر دو نکته استوار است عنوان کرد: آیت‌الله سبحانی تلاش کرده تا هیچ مطلبی به هیچ مذهبی نسبت داده نشود مگر آنکه در آثار بزرگان آن مذهب آورده شده باشد و بر این جنبه اهتمام داشتند.

رضانژاد با اشاره به اینکه هر کس می‌خواهد در رابطه با فرق دینی کار پژوهشی انجام دهد باید در ابتدا منابع آن فقره را جمع‌آوری کرده و در اختیار داشته باشد افزود: آیت‌الله سبحانی بر این عقیه هستند که فرقه‌شناسی گامی به سوی تقریب مذاهب اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه باید شناخت درست و دقیقی از فرقه داشته باشیم گفت: چرا که بسیاری از دشمنی‌ها و تضاد بین فرق اسلامی براساس تعصبات بی‌جا و جهل است.

استادیار جامعة المصطفی(ص) العالمیة با بیان اینکه اگر مذاهب اسلامی مشترکات خود را کنار هم بگذارند می‌بینند که مشترکات بسیار زیادی دارند و اختلافات در بین آنها اندک است و این مسئله موجب تحقق وحدت امت اسلامی می‌شود بیان کرد: پیروان مذاهب و فرق باید از عقاید هم آن گونه که هست اطلاع یافته و بر مشترکات تاکید کنند.

وی با اشاره به اینکه هر گاه فرقه‌شناسی بر اصول علمی استوار باشد موجب تقویت برادری می‌شود و عوامل تفرقه به مذهب ربطی ندارد افزود: اگر بخواهیم یک فرقه را معرفی کنیم باید وضعیت فعلی فرقه‌ها را برجسته نکرده و به آثار و منابعی که مشهور یک فرقه نیست استناد نکنیم.

رضانژاد با بیان اینکه نقل شده که آیت‌الله سبحانی در طول عمر خود قلم را بر زمین نگذاشته است گفت: حقیقت هم همین است و چیزی جز این نمی‌توان در برابر زحمات و تالیفات زیاد ایشان در طول عمر پر برکتشان گفت.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها