درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 26 مرداد 1398 15 ذی‌الحجه 1440 Saturday 17 August 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت الله اراکی در دیدار با مفتی اعظم قزاقستان : ایده تقریب به ایده غالب در جهان اسلام تبدیل شده است
1397/08/01 228

آیت الله اراکی در دیدار با مفتی اعظم قزاقستان : ایده تقریب به ایده غالب در جهان اسلام تبدیل شده است

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل جهانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی که به دعوت رئیس جمهور و مفتی اعظم قزاقستان برای شرکت در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب سنتی به این کشور سفر کرده بود، با مفتی اعظم قزاقستان به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

آیت‌الله اراکی در این دیدار با بیان اینکه امروز در جهان اسلام به تدریج ایده تقریب در حال تبدیل شدن به ایده غالب است، گفت: ما هر کجا می‌رویم مشاهده می‌کنیم که متفکران جهان اسلام به این سمت می‌روند. این موضوع دلایل زیادی دارد؛ یکی از دلایل آن این است که همه به این نظر رسیده‌اند که دشمن برای اینکه در جامعه اسلامی آشوب ایجاد کند، دست بر روی نقاط اختلاف می‌گذارد و تلاش دارد که از همین اختلافات -که خیلی هم عادی است- برای ایجاد دشمنی‌ها و کینه‌های مذهبی استفاده کند.

وی افزود: متأسفانه این تروریسمی که در منطقه ما؛ در افغانستان، پاکستان، سوریه، عراق، یمن و در خیلی از این کشورها ایجاد شد، بیشترین استفاده را از این اختلافات مذهبی کرده بود. اگر اختلاف مذهبی نبود سعی می‌کنند که این اختلافات مذهبی را ایجاد کنند. اگر نتوانستند اختلاف مذهبی ایجاد کنند سعی دارند اختلاف قومی را تحریک کنند. برای مثال در عراق کردها را به جان عرب‌ها و عرب‌ها را به جان کردها بیندازد. همین کار را هم می‌خواهند در سوریه انجام دهند. در افغانستان سعی کردند که هزارها را علیه پشتو و پشتو را علیه هزارها تحریک کنند. در پاکستان هم همین‌طور است. حتی در اندونزی در آن روستاهای دورافتاده آن کشور هم سعی کردند جنگ به پا کنند. بحمدلله با تلاش‌های مجمع تقریب خیلی از این اختلافات کاهش پیدا کرد.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ما در ایران وحدت بسیار خوبی هم بین مذاهب و هم بین اقوام برقرار کردیم؛ در همه برنامه‌ها سنی و شیعه با هم همکاری دارند. مجلس خبرگان رهبری ما مجلسی است که رهبر را تعیین و انتخاب می‌کند. همان‌طوری که علمای شیعه در آنجا حضور دارند، تعدادی از علمای اهل سنت هم در آنجا حضور دارند. آن‌ها حتی می‌توانند اگر رهبر شرایط رهبری را از دست داد، او را عزل کنند. این مجلس به نحوی همان مجلس اهل حل و عقد در ایران است. در مجلس شورای اسلامی ایران هم که دارای اختیارات گسترده‌ای است، نمایندگان اهل سنت حضور دارند و نمایندگی می‌کنند. ما در ایران هم اقوام و هم مذاهب و هم ادیان مختلف داریم. لذا الحمدلله خود ایران یک نمونه خوبی از هم‌زیستی و مذاهب و ادیان و قومیت‌ها است.

وی درباره نقش مجمع تقریب در ایجاد این رویکرد گفت: مجمع تقریب هم تلاش‌های بسیار گسترده‌ای برای تقویت این تقریب و وحدت انجام داده است. در مرکز پژوهش‌های مجمع تقریب در این رشته کارهای زیادی شده است. یکی از کارهای این پژوهشگاه تدوین «السنة النبویة فی مسائل الاسلامیة» است. در این کتاب بزرگ، سنت نبوی طبق مسائل همه مذاهب اسلامی آمده است و نشان می‌دهد که چگونه بین مذاهب اسلامی در رابطه با سنت رسول اکرم (ص) توافق وجود دارد. در این کتاب در همه رشته‌ها و بخش‌ها روایاتی از رسول اکرم (ص) از مصادر سنی و شیعه جمع شده است. نه‌ تنها ابواب سنتی حدیث مانند صلاة و طهارت و حج بلکه احادیث ابواب جدیدی مانند اقتصاد و سیاست و حقوق هم در اینجا جمع شده است.

آیت‌الله اراکی بیان داشت: بخشی از این کتاب مربوط به وحدت اسلامی است و اینکه وحدت اسلامی در سنت رسول اکرم (ص) و طبق همه مذاهب اسلامی دارای چه جایگاهی است. یکی از کارهایی که باز هم در همین پژوهشگاه انجام گرفته تدوین «اصول فقه مقارن» است؛ یعنی اصول فقه در همه مذاهب اسلامی به چه شکلی است. یکی دیگر از کارها و کتاب‌های دیگر ما همان کتاب «فقه مقارن» است که آن هم کار بزرگی است که جلد اول آن ان‌شاءالله در کنفرانس وحدت رونمایی می‌شود.

در این دیدار همچنین مفتی اعظم قزاقستان ضمن تقدیر و تشکر از آیت الله اراکی به خاطر حضور در این اجلاس تأکید کرد: ما جنابعالی را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان جهان اسلام و به عنوان متفکر و دانشمند می‌شناسیم و این را من از مطالعه بیانات و صحبت‌های شما در کنفرانس‌های بین‌المللی دریافتم. شما در روز گذشته هم بیانیه و سخنرانی بسیار پرمحتوایی را ایراد کردید. شما یکی از آن بحث‌های بسیار نگران‌کننده بشریت را مطرح کردید.

وی در پایان این دیدار گفت: در زمان امپراتوری روسیه، دین اسلام در ممنوعیت بود و مساجد بسته می‌شد. اما در سایه استقلال مجدداً دین اسلام در قزاقستان احیا شده است.

بر اساس این گزارش، در این دیدار آیت‌الله اراکی یک دوره کامل از کتاب «السنة النبویة فی مسائل الاسلامیة» را به مفتی اعظم قزاقستان هدیه کرد و در مقابل وی نیز با اهداء نشان و لوح ویژه از آیت‌الله اراکی مراتب تقدیر و تشکر را به عمل آورد.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها