درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 2 مهر 1397 13 محرم 1440 Monday 24 September 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آستان قدس رضوی | فراخوان همایش امام رضا علیه السلام در منابع اهل سنت منتشر شد
1397/04/09 114

آستان قدس رضوی | فراخوان همایش امام رضا علیه السلام در منابع اهل سنت منتشر شد

دبیر همایش علمی- پژوهشی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت، از انتشار فراخوان این همایش به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد.

حسین لطیفی همایش علمی- پژوهشی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت را از سری برنامه‌های دهه کرامت رضوی امسال دانست و ضمن برشمردن اهداف این همایش اظهار داشت: کمیته علمی و اجرایی همایش در تلاش است که با برگزاری این همایش بتواند ضمن فراهم‌سازی فرصتی به منظور برقراری وحدت و همزیستی پیروان مذاهب اسلامی در راستای اهدافی کلی گام بردارد.

وی تبیین جایگاه شخصیت علمی، فرهنگی و سیاسی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت، تعامل، همگرایی و افزایش وحدت و همدلی بین شیعه و اهل سنت، ترویج علوم، فرهنگ و معارف رضوی و تبیین جایگاه علمی و دینی امام رضا(علیه السلام) در بین مسلمانان را از اهداف کلی این همایش دانست.

وی افزود: همایش امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت با همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در 4 محور کلی «شخصیت و سیره علمی و عملی امام رضا(علیه السلام)»، «میراث حدیثی»، «میراث کلامی» و «نگره‌های تاریخی» برگزار می‌شود.

لطیفی گفت: بخش نخست شامل محورهایی اعم از «تحلیل محتوایی روایات اهل سنت درباره امام رضا(علیه السلام)»، «امام رضا(علیه السلام) به عنوان اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در میان اهل سنت»، «سیره اخلاقی و معنوی امام رضا(علیه السلام) از نگاه اهل سنت»، «مقام علمی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «جایگاه فرهنگی امام رضا(علیه السلام) در روایات اهل سنت»، «سیره سیاسی امام رضا(علیه السلام) نزد اهل سنت»، «مناقب و کرامات امام رضا (علیه السلام) از دیدگاه عالمان اهل سنت» و «شهادت امام رضا (علیه السلام) به روایت اهل سنت» است.

لطیفی افزود: محورهای بخش میراث حدیثی شامل «جایگاه حدیثی امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «احادیث - فقهی و اخلاقی- رضوی در متون روایی اهل سنت»، «بازخوانی حدیث سلسلة الذهب در منابع اهل سنت»، «تحلیل محتوایی حدیث سلسله الذهب با تأکید بر منابع اهل سنت»، «تجلی توحید در حدیث سلسلة الذهب»، «بررسی احادیث امام رضا(علیه السلام) از پیامبراکرم(ص) در منابع اهل سنت»، «بررسى حدیث ایمان در متون روایی اهل سنت»، «راویان حدیث سلسلة الذهب»، «امام رضا (علیه السلام) به روایت حاکم نیشابوری» و «روایات تفسیری امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» می‌شود.

وی ادامه داد: محورهای بخش میراث کلامی موضوعاتی همچون «مکاتب کلامی در عصر امام رضا (علیه السلام)»، «بررسی و تحلیل نصوص دالّ بر امامت امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «خطبه توحیدیه امام رضا (علیه السلام) به روایت اهل سنت»، «تحلیل محتوایی مناظره های امام رضا(علیه السلام) با معتزله»، «بررسی و تحلیل مناظره های امام رضا(علیه السلام) با اهل حدیث»، «بازخوانی مناظره امام رضا(علیه السلام) با سلیمان مروزی»، «بررسی و تحلیل مناظره های امام رضا(علیه السلام) با علی بن محمد بن جهم»، «غالیان و اهل حدیث در عصر امام رضا (علیه السلام) را در بر می‌گیرد.

پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی با اشاره به محورهای بخش نگره‌های تاریخی گفت: «نقش اهل سنت در ترویج و گسترش فرهنگ رضوی»، «ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام) از منظر علمای اهل سنت»، «هجرت امام رضا(علیه السلام) از مدینه به مرو به گزارش مورخان اهل سنت»، «فضیلت زیارت امام رضا(علیه السلام) از دیدگاه اهل سنت»، «زائران برجسته اهل سنت به مشهد الرّضا(علیه السلام)»، «مدفونان برجسته اهل سنت در حرم رضوی»، «فضل بن شاذان در نگاه اهل سنت»، «جایگاه علمی اباصلت هروی نزد اهل سنت» و دیگر موضوعات مرتبط با امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت از جمله محورهای این بخش است.

لطیفی تصریح کرد: همایش امسال سه پیش نشست هم دارد که پیش از برگزاری این همایش در سه شهرستان تربت جام، تایباد و سرخس با حضور علما، پژهشگران، محققان، طلاب و دانشجویان شیعه و اهل سنت برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: این پیش نشست‌ها در شهرستان تربت جام با عنوان «میراث حدیثی امام رضا (علیه السلام) در متون روایی اهل سنت»، در شهرستان تایباد با موضوع «شخصیت و سیره علمی و عملی امام رضا (علیه السلام) به روایت عالمان اهل سنت» و پیش نشستی دیگر در سرخس با عنوان «حدیث سلسلة الذهب در نگاه عالمان اهل سنت» تدارک دیده شده است.

لطیفی یادآور شد: مهلت ارسال چکیده مقاله بیستم تیر و اصل مقالات تا بیستم شهریور ماه سال جاری است. پژوهشگران علاقمند به شرکت در این همایش فرصت دارند تا این تاریخ، اصل مقالات خود را به همراه فایل word به دبیرخانه همایش ارسال کنند.این فراخوان پس از انتشار بر روی سایت بنیاد پژوهش‌های اسلامی به نشانی www.islamic-rf.ir قرار گرفته است.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها