درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
نجات بیش از صد و پنجاه نفر از نمازگزاران شیعه با از جان گذشتگی شهدای وحدت شیعه و سنی
1397/01/15 231

نجات بیش از صد و پنجاه نفر از نمازگزاران شیعه با از جان گذشتگی شهدای وحدت شیعه و سنی

شهید «گلاب شاه سادات» و شهید «صالح زاده» با ایثار و از جان گذشتگی مانع اهداف تروریست‌های تکفیری شدند و با شهادت خودشان جان بیش از یکصد نفر از نمازگزاران شیعه در مسجد نبی اکرم (ص) در غرب افغانستان را نجات دادند.

تروریست‌های تکفیری هفته گذشته قصد داشتند تا با حملات انتحاری به مسجد نبی اکرم (ص) در ولایت هرات در غرب افغانستان جنایت دیگری علیه شیعیان افغانستان  را رقم زنند اما «سید گلاب شاه» جوانمرد اهل سنت و شهید «صالح زاده» مانع این هدف شوم شدند.

«سید یونس» برادرزاده شهید گلاب شاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از چگونگی حادثه می‌گوید: قرار بود ظهر روز حادثه گلاب شاه عموی خود را تا مغازه‌اش همراهی کند، اما زمانی که به محل حادثه رسید با پیکر عمویش که همسایه مسجد بود، روبرو شد.

به گفته وی، گلاب شاه پیش از این نیز همیشه به نزدیکان خود توصیه می‌کرده که افغانستان بیشتر از هر چیزی به وحدت و برادری نیاز دارد و سنی و شیعه برادرند، شاید به همین دلیل همسایه مسجدی شده بود تا همیشه با صدای شنیدن اذان پیمان اخوت و برادری خود را مستحکم‌تر کند.

اهالی محل به خبرنگار تسنیم گفتند که گلاب شاه می‌توانست به‌ آسانی از کنار این موضوع بگذرد و کاملا مشخص بود که سرانجام تصمیمش به شهادت منجر می‌شود.

 نام گلاب شاه اکنون در نزد تمام مردم افغانستان و به ویژه در هرات تداعی اسوه برادری، اتحاد و وحدت است. او می‌توانست زندگی آرامی را در کنار همسر، مادر، فرزندان و نوه‌های خود داشته باشد، اما با اهدای جانش خانواده‌های بسیاری را که حتی هم‌مذهب نیز نبودند، نجات داد.

خبرنگار تسنیم با حضور در خانه شهید گلاب شاه سادات لحظاتی با بازماندگان این شهید گفت‌وگو کرده است.

«سید شاه سادات» فرزند شهید گلاب شاه گفت: دوستی اهل سنت و اهل تشیع هیچ‌گاه از بین نمی‌رود و همواره تلاش تفرقه افکنان ناکام خواهد ماند.

خانواده سید گلاب شاه همچنین قدردانی کردند از این که مردم شیعه پس از این رویداد به شکل قابل توجهی با شرکت در مراسم تشییع و فاتحه خود را در غم آنها شریک دانستند.

 

«سید یونس» برادرزاده شهید گلاب شاه به نقل از شاهدان عینی گفت: این شهید اهل سنت در زمانی که مردم مشغول برگزاری نماز بودند با گذشتن از مقابل مسجد متوجه دو شخص مشکوک با لباس زنانه می‌شود، ناگهان تروریست‌های تکفیری با نزدیک شدن به مسجد چادر را از سر برمی‌دارند. این شهید اهل سنت با وجودی که احتمال هدف قرار گرفتن به وسیله تروریست‌ها را می‌داده اما فریاد می‌زند که «انتحاری، انتحاری، در مسجد را ببندید».

شاهدان عینی می‌گویند که خادم مسجد در ابتدا متوجه فریادهای گلاب شاه نمی‌شود، تروریست‌های تکفیری سید گلاب شاه را هدف قرار می‌دهند اما فریادهای الله اکبر وی هنوز بلند بود و در آخرین لحظات هم سعی کرد تا نمازگزاران مسجد نبی اکرم(ص) را نجات دهد. تروریست‌ها سید گلاب شاه را به رگبار می‌بندند.

سرانجام خادم مسجد که متوجه خطر می‌شود، درب را قفل می‌کند.

 

از سوی دیگر یکی از محافظان بازار طلافروشان نزدیک به مسجد نیز پس از شنیدن صدای گلوله در بام مسجد سنگر می‌گیرد، همچنین شهید نعمت الله صالح زاده نیز از کسبه‌های بازار که شاهدان عینی از رشادت‌های او نیز توصیف کردند، با دعوت نمازگزاران به صبر و شکیبایی آنها را به مکان کم خطر مسجد هدایت می‌کند و با بستن درهای شبستان، خود نیز آماده دفاع می‌شود.

این اتفاقات در زمان کوتاهی رخ می‌دهد. تکفیری‌ها خود را به مسجد می‌رسانند و با در بسته روبرو می‌شوند، با استفاده از انفجار وارد صحن می‌شوند. انتحاری اول وارد می‌شود و هدف قرار می‌گیرد اما مواد همراهش را منفجر می‌کند سپس انتحاری دوم نیز هدف قرار می‌گیرد و به هلاکت می‌رسد.

پس از پایان این حمله نمازگزاران متوجه می‌شوند، نعمت الله صالح زاده به شدت زخمی شده است که پس از انتقال به بیمارستان به شهادت می‌رسد.

 

شاهدان عینی می‌گویند که تروریست‌های تکفیری با جلیقه‌های انتحاری و چندین خشاب گلوله و نارنجک قصد داشتند تا تمام نمازگزاران را به شهادت برسانند اما با رشادت‌های شهید سید گلاب شاه سادات، و شهید نعمت‌الله صالح زاده و درایت نمازگزاران مسجد به هدفِ خود نرسیدند.

در این حمله تروریستی دو نفر شهید و هفت نفر دیگر زخمی شدند و جان بیش از 150 نمازگزار از خطر نجات یافت.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها