درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب : ریشه‌های تقریب را قرآن مطرح کرده است
1396/12/12 206

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب : ریشه‌های تقریب را قرآن مطرح کرده است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب، بهترین هنر امام راحل و مقام معظم رهبری را احیای بیداری اسلامی دانست و گفت: بیداری اسلامی بهترین نتایج را در زمینه وحدت به‌وجود می‌آورد.

آیت‎الله محمدعلی تسخیری در نشست تخصصی بررسی چهار دهه دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه وحدت شیعه و سنی اظهار کرد: اگر تقریب به مفهوم آن است که به دنبال دایره‎های مشترک برویم و این دایره مشترک را توسعه دهیم، این مهم از طریق گفت‎وگوی انسانی و قرآنی محقق می‎شود.

وی تأکید کرد: ترغیب در زمینه فکر متبلور می‎شود، هیچ حدیث نداریم که همه یک‌شکل فکر کنند و می‎توانیم اندیشه‎ها را از طریق مشترکات به یکدیگر نزدیک کنیم.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب یادآور شد: در موضع‎گیری‎های عملی وحدت مشخص می‎شود، در زمانی که قلب‎ها به یکدیگر نزدیک می‎شود می‎توانیم هم تقریب و هم وحدت را احساس کنیم.

تسخیری ادامه داد: تقریب یک واژه‎ای است که بین فکرها و بین دل‎ها مطرح می‎شود، وحدت در یک موضع‎گیری عملی به وجود می‎آید و قرآن از یک‌سو مقدمات تقریب را مطرح می‎کند.

وی با بیان اینکه همه ریشه‎های تقریب را قرآن مطرح کرده، گفت: تقریب فکری بر اساس تعقل و آزادی فکری اجتهاد و گفت‎و‎گوی منطقی، ایمان و اخوت و وحدت از رشته‌های تقریب است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب افزود: اسلام بر موضوع گفت‎وگوی منطقی تمرکز دارد و یکی از شروط گفت‎وگوی منطقی بی‎طرفی است و خداوند در قرآن به پیامبر اکرم (ص) می‎فرماید به کافران این‌گونه سخت بگو که یا من برحقم یا شما برحقی و یا شما باطل هستید و یا من باطل هستم.

تسخیری دعوت به تعهد گفت‌وگوی قرآنی و را یکی از دعوت‌های انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: باید به عقلانیت، آزادی، اجتهاد در قرآن، منطق، اخوت و وحدت و امثال آن تعهد کنیم سپس درصدد مشترکات و تقریب مذاهب باشیم.

وی با بیان اینکه افرادی که نمی‌خواهند تقریب ایجاد شود دچار اشتباه شدند، افزود: برخی می‌گویند بین حق و باطل نمی‌شود تقریب ایجاد کرد که در پاسخ به این افراد باید گفت اگر یک مذهب 100 درصد حق باشد و در مقابل آن مذهب دیگری قرار داشته باشد که 100 درصد باطل باشد امکان تقریب وجود ندارد.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اذعان کرد: از آنجایی ‌که شیعه و اهل سنت در بیش از 90 درصد مسائل مشترک هستند امکان تقریب وجود دارد.

تسخیری با بیان اینکه امام راحل بیداری اسلامی و راه‌های تعمیق آن را در کل امت اسلامی را می‌شناخت و درصدد تحقق آن بود، متذکر شد: امام راحل تأکید بسیاری روی نماز جمعه و حج داشتند و در مسأله حج هر ساله پیام می‌دادند امروز هم مقام معظم رهبری بر پیام‌های حجاج تمرکز دارند تا حج به مقام حقیقی خود برسد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های بیداری اسلامی حج است، ابراز کرد: حج سازنده هدف انبیاء است و درصورتی‌که حج زنده شود می‌تواند امت را زنده کند.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب بهترین هنر امام راحل و مقام معظم رهبری را احیای بیداری اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: بیداری اسلامی بهترین نتایج را در زمینه وحدت به وجود می‌آورد، وقتی بیداری اسلامی مطرح شد دشمن ترسید و با توطئه‌چینی سعی داشت بیداری اسلامی را خاموش کنند اما خیال بیهوده می‌کنند.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها