درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
همایش تأسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی برگزار شد + عکس
1396/11/29 403

همایش تأسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی برگزار شد + عکس

همایش تأسیسی "مجمع عراقی وحدت اسلامی" با حضور علمای و شخصیت های شیعه و سنی از ده کشور جهان صبح امروز شنبه 28 بهمن 1396 برگزار شد.

در این همایش که در هتل بابل بغداد و به میزبانی نخست وزیری این کشور برپا گردید حضرات آیات و آقایان «محمدحسن اختری» دبیرکل و «ولایتی» و «اراکی» اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز حضور داشتند.

علاوه بر شخصیتهای دینی و سیاسی عراق، نمایندگان ده كشور اسلامی ــ ايران، سوريه، لبنان، فلسطين، تركيه، پاکستان، افغانستان، قطر، الجزاير و مراكش ــ در این کنفرانس با شکوه مشارکت کردند.

 * اهداف تأسیس "مجمع عراقی وحدت اسلامی" تشریح شد

 در ابتدای این همایش، حجت الاسلام والمسلمین «سید علی العلاق» رییس مجمع عراقی وحدت اسلامی با خیر مقدم به حاضران، به معرفی این سازمان تازه تأسیس پرداخت.

وی  گفت: مجمع عراقی وحدت اسلامی، یک نهاد مردمی است که با کمک جمعی از علمای اهل سنت و شیعه در عراق تأسیس شده است.

العلاق نقش علمای دین را در وحدت بین مسلمانان و مقابله با چالش های دینی، سیاسی و اجتماعی حائز اهمیت خواند و گفت: مجمع عراقی وحدت اسلامی در صدد بازگرداندن اعتماد بین مذاهب اسلامی، اصلاح فرهنگ امت اسلامی، ترجیح منافع عالی امت اسلامی بر هر چیز دیگر و اشاعه فرهنگ تقریب بین مذاهب اسلامی است.

این نماینده پارلمان عراق از اهداف این مجمع را دور کردن جامعه اسلامی از درگیری های مذهبی و دینی و به رسمیت شناختن آزادی کامل پیروان مذاهب مختلف اسلامی در عبادت و ایجاد وحدت اسلامی در جامعه عراق ذکر کرد.

العلاق افزود: این مجمع تلاش می کند اختلافات دینی و مذهبی در پژوهش های علمی منحصر شود و در زمینه های مختلف از جمله جوانان ، زنان و عشایر دست به پژوهش های ارزشمندی خواهد زد و کنفرانس های دوره ای و سالانه برگزار می کند.

 

 

* پیام رییس جمهوری عراق

 «فواد معصوم» رییس جمهوری عراق نیز با ارسال پیامی به این همایش، خرسندی خود را از تاسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی عراق اعلام کرد.

وی در این پیام ــ که شیخ «محمود العیساوی» از روحانیون برجسته اهل سنت به نمایندگی از وی آن را قرائت کرد ــ نوشت: این گونه اقدامات، در این برهه بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم که منجر به وحدت اسلامی، ثبات، پیشبرد روند بازسازی عراق و دور کردن شبح تروریسم از کشور شود. 

رییس جمهوری عراق خاطر نشان کرد: عراقی‌ها برای پیروزی بر داعش با کلیه تشکیلات و گروه‌های مسلحانه خود، فداکاری‌های زیادی از خود نشان دادند. پیروزی محقق شده بر تروریسم در عراق، متعلق به همه مسلمانان است.

وی افزود: ما برای اجرای اهدافمان در کاهش فاصله میان پیروان مذاهب اسلامی تلاش می‌کنیم و از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که از تمام توان خود برای حمایت از ثبات و امنیت استفاده کند.

رییس‌ جمهوری عراق اضافه کرد: هیچ چیز مهمتر و با‌ارزش‌تر از همگرایی و نزدیکی امت‌ها و جوامع نیست. فداکارهای ما ملت ما برای آزادی و سلامت بشریت نیازمند اندیشیدن به اصل گفت‌وگو ایجاد فضا و بستری مناسب، سالم و ملی است.

* ولایتی: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها همان‌طور که در لبنان، سوریه و عراق شکست خوردند، در یمن نیز موفق نخواهند شد

 مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری اولین سخنران ایرانی این همایش بود که در سخنانی به ضرورت احیای ارزش‌های اصیل اسلامی اشاره کرد و گفت: این امر به نجات و آزادی جامعه منتهی می‌شود.

دکتر علی اکبر ولایتی افزود: امروز می بینیم با موج بیداری اسلامی که به پرچمداری امام خمینی(ره) شروع شد، اسلام به جایگاه خود برگشته و مسلمانان با تکیه بر ارزش های اسلامی در برابر صهیونیست ها و آمریکایی ها ایستاده اند.

وی به تلاش های دشمنان علیه این ارزش ها نیز اشاره کرد و گفت: آمریکا و غرب تلاش می‌کنند تا خاورمیانه جدید را محقق سازند که واقعیت این خاورمیانه، تجزیه جوامع اسلامی است. آمریکایی‌ها امروز تلاش دارند تا با حضور در شرق فرات، سوریه را تقسیم کنند. آنها نه تنها قصد تجزیه سوریه را دارند بلکه گام بعدی آن ها تقسیم ترکیه، عراق ، ایران و دیگر کشورهای اسلامی است.

ولایتی به سفرهای اخیر وزیر امور خارجه ایالات متحده به منطقه نیز پرداخت و گفت: «تیلرسون» وزیرخارجه آمریکا با هدف بسط تفرقه میان امت اسلام و کشورهای اسلامی، در حال جولان در منطقه است. آمریکا‌یی‌ها در صدد ایجاد پایگاهی برای ناتو با کمک کشورهای اسلامی هستند تا از تحقق وحدت در این کشورها جلوگیری کنند.

 

 

ولایتی با تأکید بر این که خط مقاومت به رهبری مقام معظم رهبری در برابر آمریکا و صهیونیست ها ایستاده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها باید بدانند همان‌گونه که در لبنان، سوریه و عراق شکست خوردند، خوابها و اوهام آنها در مناطق دیگر هم محقق نخواهد شد.

وی ادامه داد: امروز آمریکا و به پشتوانه اروپا و غرب به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید و تجزیه کشورهای اسلامی است و کیست که نداند حضور آمریکا در شرق رودخانه فرات برای ایجاد یک کشور جدید و تجزیه سوریه است.

ولایتی افزود : اما جبهه مقاومت اسلامی در عراق، سوریه و لبنان آنها را از شرق فرات نیز خواهد راند. در یمن نیز به موفقیت نخواهند رسید.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره نقش علمای بیدار هم گفت: آنچه امروز به عنوان جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته تحت پرچم اسلام و احیای ارزش های اسلامی و حرکت مرجعیت عالی دینی در عراق، علامه سید حسن نصرالله در لبنان، علامه شیخ بدر الدین حسون در سوریه و علامه عبدالملک حوثی در یمن از نشانه های آن است.

مشاور بین الملل مقام معظم رهبری افزود: چشم همه این ها به مقام معظم رهبری است و معظم له اجازه نخواهند داد که خواب آمریکا و صهیونیست ها برای منطقه تحقق یابد.

وی با تبریک تاسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی ابراز امیدواری کرد که تمامی مجامع تقریب مذاهب جهان اسلام برای تقریب این مذاهب تلاش کنند.

ولایتی با بیان این که پس از مایوس شدن مسلمانان از مکاتب غربی، شرقی ، سوسیالیستی،کمونیستی و لیبرالیستی، رجعت به اسلام بار دیگر از سرگرفته شده است ، مکاتب غربی و شرقی را عامل تفرقه مسلمانان عنوان کرد.

 * مفتی سوریه : هیچ عذری برابر وحدت اسلامی پذیرفته نیست

 مفتی عام کشور سوریه دیگر سخنران این همایش بود که در سخنانش تأکید کرد: از امروز هیچ عذری برابر وحدت بین ملتها و کشورهای اسلامی پذیرفته نیست.

 

 

شیخ «احمد بدرالدین حسون» تأکید کرد: پس از پیروزی برابر تروریستها در سوریه و عراق و از بین بردن فتنه و توطئه تجزیه ، از امروز دیگر هیچ عذری برابر وحدت بین ملتها و کشورهای اسلامی پذیرفته نیست.

وی با اشاره به اهمیت مسأله فلظطین تصریح نمود: هدف از جنگهایی که منطقه را فرا گرفته این است که ما فلسطین و قدس را فراموش کنیم.

* اراکی: می‌خواستند بغداد محل تفرقه باشد، اما به مرکز وحدت تبدیل شد

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: دشمنان می‌خواستند بغداد محلی برای تفرقه بین مسلمانان باشد، اما اکنون پایتخت عراق به محل وحدت اسلامی تبدیل شده است.

آیت الله «محسن اراکی» در مراسم اعلام تاسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی در بغداد افزود: هیچ گناهی برتر از انشقاق و تفرقه بین امت اسلامی نیست، زیرا چنددستگی به معنی خروج از طاعت و پیروی رسول خدا(ص) است ودر آیات مختلف قرآن کریم به آن اشاره شده است.

وی با اشاره به بازگشت مجدد امت اسلامی به آغوش دین گفت: سال ها یکدیگر را می کشتیم و از هویت اسلامی دور بودیم ؛ اما اکنون بار دیگر در حال بازگشت به هویت اسلامی خود هستیم.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) همچنین نقش مرجعیت عالی دینی عراق را در تقویت وحدت اسلامی در این کشور و پیروزی بر گروه تروریستی تکفیری داعش ستود.

آیت الله اراکی همچنین از همکاری فواد معصوم وحیدر العبادی رییس جمهور ونخست وزیر عراق در تاسیس این مجمع قدردانی کرد.

 * مجمع عراقی وحدت اسلامی چیست؟

 مجمع عراقی وحدت اسلامی (به زبان اصلی: المجمع العراقي للوحدة الإسلامیة) با هدف "نزدیکی فکری علمای شیعه و سنی در عراق" و "تقويت روحیه وحدت ملی بین شهروندان این کشور در راه همبستگی عمومی" اعلام موجودیت کرده است.

با توجه به خسارت های بزرگ انسانی، اجتماعی، زیرساختی و اقتصادی که عراق در سالهای اخیر و به دلیل درگیریهای مذهبی دچار آن شده است، تشکیل چنین نهادی یکی از ضرورت های مهم برای این کشور محسوب می شد.

حجت الاسلام والمسلمین «سيد علی العلاق» نماینده عالیرتبه پارلمان عراق، فعلاً ریاست این مجمع را بر عهده دارد و چهره های بارز نهادهای دینی این کشور از طوایف گوناگون شیعه، سنی و صوفی در آن عضویت دارند.

پیش از همایش تأسیس امروز، نشست مشورتی این مجمع هم روز چهارشنبه 27 دی 1396 با حضور مسئولان عراقی این مجمع (در بخش شیعیان) و شرکت حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدحسن اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام و آیت الله «محسن اراکی» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بغداد برگزار شده بود.

منبع : ابنا

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها