درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت الله تسخیری : تقریب مذاهب یادگار ارزشمند مرحوم آیت‌الله‌ واعظ‌‌‌‌زاده است
1396/10/02 418

آیت الله تسخیری : تقریب مذاهب یادگار ارزشمند مرحوم آیت‌الله‌ واعظ‌‌‌‌زاده است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: تقریب مذاهب یادگار ارزشمندی از مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده است.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری در نخستین سالگرد بزرگداشت آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی که با حضور مسؤولان، اساتید حوزه علمیه و دانشگاه در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مرحوم واعظ‌‌‌زاده خراسانی جریان بزرگ مجمع جهانی تقریب مذاهب را راه‌اندازی کرد و آن را به خوبی هدایت و رهبری کرد.

وی افزود: این عالم برجسته در زمانی مسئله تقریب مذاهب را بیان کرد که بسیاری از افراد معنی تقریب را نمی‌دانستند، اما امروز به یُمن تلاش‎ها و زحمات این روحانی برجسته مسئله تقریب مذاهب به خوبی در جوامع اسلامی نشر و گسترش یافته است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب، شناخت تفکر دیگران و پیدا کردن دایره مشترکات پایه براساس قرآن کریم، گسترش دایره مشترکات از راه گفت‌و‌گوی منطقی، همکاری با دیگران (اعم از مسلمان و غیرمسلمان) در زمینه‌های مشترک را از مراحل تقریب مذاهب دانست و گفت: تقریب به معنی یگانه شدن و یا انحلال بقیه مذاهب نیست، بلکه اگر دنبال تقریب هستیم باید نزدیک شده مذاهب را دنبال کنیم.

تسخیری با بیان اینکه برخی می‌گفتند تقریب در آیات و روایات وجود ندارد و با مکتب اهل بیت (ع) سازگار نیست، بیان کرد: درست است که تقریب در روایت و آیات نیست و حتی برخی از بزرگان به آن اشاره نداشته‌اند اما ریشه‌های آن در قرآن نمایان است.

وی ادامه داد: عقلانیت در همه جای قرآن مطرح است و ریشه تقریب در گفت‌وگوی منطقی است، در آیه 24 سوره سبأ خداوند به شرایط گفت‌وگوی منطقی اشاره می‌کند.

تسخیری با بیان اینکه علما و بزرگان زیادی در سیر تقریب مذاهب زحمت‌های زیادی کشیدند، متذکر شد: مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی خوشحال بودند که در این دانشگاه محوری برای گفت‌وگوی‌های منطقی فراهم می‌شود.

منبع : فارس

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها