درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
جدیدترین اثر حجت‌الاسلام خسروپناه رونمایی شد + عکس
1396/09/27 387

جدیدترین اثر حجت‌الاسلام خسروپناه رونمایی شد + عکس

جدیدترین اثر حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه همزمان با فرا رسیدن هفتۀ پژوهش رونمایی شد.

نشست نکوداشت هفتۀ پژوهش به همت معاونت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی امروز با حضور شخصیت‌های برجستۀ علوم انسانی و تقریبی در سالن شهید ماموستا شیخ الاسلام این دانشگاه برگزار شد.

در این برنامه که با حضور آیت‌الله تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در جهان اسلام، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، مولوی محمد اسحاق مدنی استاد دانشگاه مذاهب اسلامی و عالم اهل‌سنّت، مجید معارف رئیس دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران برگزار شد، جدیدترین کتاب حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه با عنوان «الجامع لشرحی التجرید» رونمایی شد.

در دیدار دوم هیئت امنای دانشگاه مذاهب اسلامی با مقام معظم رهبری، یک نمونه اثر ارزشمند و تقریبی که ایشان بیان فرمودند کتاب ارزشمند «تجرید الاعتقاد» اثر خواجه نصیرالدین طوسی  (579- 653 هـ) است؛ با این توضیح که هرچند موضوع کتاب علم کلام و توضیح عقاید امامیه است، اما مشی خواجه در تدوین این اثر گرانقدر به نحوی بوده که فارغ از مذهب نگارنده و موضوع کتاب، مورد توجه جامعه علمی اسلامی قرار گرفته تا آنجا که بسیاری از بزرگان اهل‌سنّت و شیعه بر این کتاب شرح نوشته‌اند و این کتاب متن درسی حوزه‌های علوم دینی بوده است.

 

دو شرح مشهور این کتاب، یکی توسط علامه حلی (648- 726 هـ) به نام «کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد» و دیگری توسط علی بن محمد سمرقندی معروف به فاضل قوشجی (782- 853 هـ) از مشاهیر علمای اهل‌سنّت در قرن هشتم هجری است که به «شرح جدید» مشهور است. کتاب «تجرید الاعتقاد» و شروح آن، نمونه‌ای از تعاملات علمی بین پیروان مذاهب اسلامی را به خوبی به نمایش گذارده که همواره برای دانش‌پژوهان نو و جالب است.

با اشاره مقام معظم رهبری، از سوی دانشگاه، سفارش تدوین کتابی که در بر گرفته این آثار باشد به حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه  واگذار شد و وی کتابی را با عنوان «الجامع لشرحی التجرید» تألیف و روانۀ بازار کتاب شد.

 

این اثر در بر دارنده تصحیح، تحقیق، تطبیق و توضیح واژگان دشوار و مقابله با نسخ سه کتاب مذکور و متنی درسی در کلام اسلامی است و شامل مقدمه‌ای عالمانه در مورد علم کلام و حیات علمی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه حلی و فاضل قوشجی است و پس از آن در فصولی به وجود خداوند تعالی، صفات خداوند، افعال خداوند، نبوت، امامت، معاد و وعد و وعید می‌پردازد. طرح جلد کتاب نیز مزیّن به دستخط خواجه نصیرالدین طوسی در نسخه‌ای قدیمی در کتابخانه احمد پاشا است.

 
  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها