درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
معاونت تبلیغ مجمع عالی تفسیر قرآن خبر داد ؛ آماده‌سازی منشور تفسیری در راستای تقریب مذاهب
1396/09/21 381

معاونت تبلیغ مجمع عالی تفسیر قرآن خبر داد ؛ آماده‌سازی منشور تفسیری در راستای تقریب مذاهب

معاونت تبلیغ مجمع عالی تفسیر قرآن یکی از راه‌های تقریب بین مذاهب را تعاملات علمی معرفی کرد و گفت: یکی از راه‌های ایجاد تقریب بین مذاهب،تعاملات علمی و پرداختن به نقاط مشترک است.لذا بنا داریم در زمینه تفسیر منشوری برای مجمع عالی تفسیر قرآن تنظیم کنیم.

حجت‌اسلام بنیادی، معاونت تبلیغ مجمع عالی تفسیر قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه نزدیک به 500 کرسی درس تفسیر و علوم قرآن در حوزه علمیه برگزار کردیم، افزود: متأسفانه اکنون در حوزه علمیه 2 یا 3 درس تفسیر مثل تفسیر تسنیم جوادی آملی به صورت محوری تدریس می‌شود. با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از سوی مجمع عالی تفسیر قرآن، امید می‌رود در افق 10 یا 15 ساله حدود 30 درس تفسیر در حوزه علمیه تدریس شود که در این باره نیاز به تربیت اساتید متخصص در حوزه تفسیری داریم. 

وی با اشاره به برخی سوابق اجرایی مجمع عالی تفسیر قرآن گفت: یکی از برنامه‌های مجمع تفسیر گسترش مباحث تفسیری در سطح جامعه بود. در این راستا اساتید متخصص را به شهرهای مختلف اعزام کردیم و توانستیم کلاس‌های تفسیری در ارگان‌های اداری و نظامی و مراکز مذهبی مثل مساجد و ... برگزار کنیم. 

حجت‌الاسلام بنیادی با اشاره به دیگر فعالیت مجمع عالی تفسیر قرآن گفت: برگزاری جلسات علمی در قالب کرسی‌های نظریه‌پردازی به عنوان یکی از  منویات رهبر معظم انقلاب، از فعالیت‌های مجمع عالی تفسیر قرآن است. در این راستا تاکنون 7 نشست تخصصی برگزار کردیم. 

معاونت تبلیغ مجمع عالی تفسیر قرآن تشکیل کارگروه اندیشه‌ورز در زمینه تولید محتوا برای سنین مختلف جامعه را از فعالیت‌های آن مجمع معرفی کرد و افزود: در عصر حاضر که جامعه از لحاظ فکری و فرهنگی مورد هجوم قرار گرفته است، نیاز به تولید محتوا در سنین مختلف در قالب کتاب و با موضوعات تفسیری داریم، از این جهت کارگروهی اندیشه‌ورز برای تحقق این امر شکل دادیم. 

دبیر مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود یکی از راه‌های تقریب بین مذاهب را تعاملات علمی معرفی کرد و گفت: یکی از راه‌های ایجاد تقریب بین مذاهب که باید مورد توجه علمای اسلام قرار گیرد، تعاملات علمی و پرداختن به نقاط مشترک است. به عنوان نمونه در تفسیر تطبیقی می‌توان از آرا و نظریه‌های علمای شیعه و اهل سنت بهره گرفت؛ بنابراین این طرح را به همراه سایر طرح‌ها بنا داریم به صورت منشوری برای مجمع عالی تفسیر قرآن تنظیم کنیم. 

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها