چاپ کردن این صفحه
مفتی اعظم روسیه در دیدار با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی : باید با همفکری اندیشه‌ها با داعش و گروه‌های افراطی مبارزه کنیم
1396/08/10 427

مفتی اعظم روسیه در دیدار با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی : باید با همفکری اندیشه‌ها با داعش و گروه‌های افراطی مبارزه کنیم

رئیس فدراسیون مسلمانان روسیه گفت: ما احترام زیادی به پیشگامان تقریب در ایران قائلیم و معتقدیم پرچمی را که آنها در عرصه وحدت و تقریب به دست گرفته‌اند باید سرپا نگه داریم و راهشان را ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که برای شرکت در دهمین کنفرانس بین‌المللی علمی-آموزشی «الهیات اسلامی و اسلام شناسی آکادمیک؛ همکاری و چشم‌اندازهای توسعه»  به روسیه سفر کرده در دومین روز سفر خود با تعدادی مقامات دینی و شخصیتهای برجسته این کشور و شخصیت‌های شرکت کننده در این کنفرانس دیدار و درباره ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری‌های علمی و آکادمیک دانشگاهی گفت‌وگو کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان این سفر با «شیخ راویل عین الدین» مفتی اعظم روسیه و رئیس شورای مفتیان و اداره­‌ دینی مسلمانان فدراسیون روسیه به عنوان بالاترین شخصیت امور مسلمانان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و ضمن معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران که به دستور مقام معظم رهبری برای آموزش و تحصیل و تعلیم مطالعات مقارن اسلامی با احترام به عقاید و آراء و نظرات همه مذاهب اسلامی در خصوص ظرفیت‌های همکاری و شیوه‌های آموزشی در دانشگاه مذاهب اسلامی که به صورت مقارنه‌ای، تطبیقی و مبتنی بر تقریب است تأکید کرد.

وی به رهنمودهای مقام معظم رهبری در ایجاد و تأسیس این دانشگاه اشاره و از تلاش‌ها و زحمات شخصیت‌ها و پیشگامان عرصه تقریب همچون مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی، آیت‌الله تسخیری و آیت‌الله اراکی دبیران کل محترم ادوار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این خصوص و همچنین تلاششان برای ارتباط با مسلمانان روسیه قدردانی و تشکر کرد.

در ادامه این دیدار«شیخ راویل عین الدین» رئیس فدراسیون مسلمانان روسیه نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تقدیر از تمامی پیشگامان و فعالان عرصه تقریب و وحدت در ایران گفت: همکاری‌های ما با جمهوری اسلامی ایران به زمان امام خمینی(ره) برمی‌گردد و ما به بزرگانی همچون آیت‌الله واعظ زاده، آیت‌الله تسخیری، آیت‌الله اراکی و... احترام زیادی قائلیم و معتقدیم پرچمی که آن‌ها در زمینه تقریب به دست گرفته‌اند را ما باید سرپا نگه داریم و راهشان را ادامه بدهیم. آنها نسبت به وضعیت مسلمانان جهان دغدغه دارند و این می‌تواند برای ما الگو باشد.

وی افزود: ما همکاری‌هایمان را در توافقاتی که با آیت‌الله اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی می‌توانیم پیگیری کنیم و به نتیجه برسانیم و صفحه جدیدی از ارتباطات بین دو کشور را باز کنیم.

شیخ راویل عین الدین مفتی اعظم روسیه همچنین با قدردانی از دیدگاه‌ها و نظرات رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در خصوص احترام متقابل به همه مذاهب و تاکید بر همزیستی مسالمت آمیز، گفت: من هم کاملا موافق هستم که باید با احترام متقابل باهمدیگر رفتار کنیم و مراقب باشیم که تفرقه بین مسلمانان یک فتنه بزرگی است. ما در روسیه هیچ اختلافی بین شیعه و سنی نداشته و نداریم و مطالبی را که شما بیان کردید حاوی نکات بسیار ارزشمند اخلاقی و آموزشی در زمینه احترام متقابل به مذاهب و عقاید همدیگر بود. ما باید با هم‌افزایی و همفکری اندیشه‌ها با افراط و تکفیر و گروه‌هایی مثل داعش مبارزه کنیم.

رئیس فدراسیون مسلمانان روسیه همچنین تأکید کرد که تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه اسلامی مسکو در زمینه‌های مختلف به امضا برسد.

گفتنی است رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین با رئیس دانشگاه اسلامی مسکو نیز داشت و در این دیدار طرفین  در خصوص همکاری‌ها در زمینه کارهای پژوهشی، به‌ویژه تبادل استاد و دانشجو و آموزش زبان روسی برای دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی و آموزش زبان فارسی برای دانشجویان دانشگاه اسلامی روسیه، تبادل تجارب علمی فیما بین از طریق اجرای پژوهش‌ها و مطالعات علمی و تألیف کتاب‌ها و مجلات علمی مشترک و برگزاری اجلاس‌ها، نشست‌ها وکارگاه‌های آموزشی مشترک و سفرهای علمی با هدف تأمین  نیاز های علمی  تأکید کردند.

منبع : تسنیم