درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 26 مرداد 1397 5 ذی‌الحجه 1439 Friday 17 August 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت الله اراکی در همایش وحدت تونس : اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد، نمی‌تواند از حق خود دفاع کند
1396/06/27 285

آیت الله اراکی در همایش وحدت تونس : اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد، نمی‌تواند از حق خود دفاع کند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه باید همه اُمت اسلامی «ید واحد» باشند تا بتوانند با اراده مستحکم، مشکلات خود را حل کنند، گفت: اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد نمی‌تواند از حق خود دفاع کند.

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب در همایش بین‌المللی «وحدت از منظر تمدن نوین اسلامی» به همت دانشگاه زیتونه تونس در تونس برگزار شد، گفت: وحدت و تمدن دو مقوله‌ای است که ما را در یک جا جمع می‌کند. جهان امروز با وجود تمامی مشکلات حاضر چگونه به خود اجازه می‌دهند نسبت به قتل عام مردم میانمار ساکت باشد؟ گناه مسلمانان میانمار چیست؟ حال آنکه اگر مسلمانی درخواست کمک برادر مسلمان خود را جواب ندهد، مسلمان نیست.

وی با اشاره به اینکه بشریت امروز نیازمند آزادی است و اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد نمی‌تواند از حق خود دفاع کند، افزود: باید همه اُمت اسلامی «ید واحد» باشند تا بتوانند با اراده مستحکم، مشکلات خود را حل کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب بر ضرورت داشتن یک نظام سیاسی واحد برای امت اسلامی تأکید کرد و گفت: چهار مقوله اخلاق، علم، فن و ادب، از مهم‌ترین مواردی است که داشتن و عمل به آن موجب موفقیت هر نظام است.

گفتنی است همایش دو روزه و بین‌المللی «وحدت از منظر تمدن نوین اسلامی» با حضور محققین، پژوهشگران و اندیشمندانی از کشورهای تونس، الجزایر، مصر، یمن، مراکش، ایتالیا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برگزار شد

عوامل نوسازی تمدن اسلامی، استفاده از تجارب نوآوران متون پایه و اصلی، عوامل انحطاط و پیشرفت تمدن‌ها در تاریخ اسلام، عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده اُمت اسلامی در بازسازی تمدن اسلامی، ساختارهای علمی و فرهنگی در ایجاد تمدن مدرن اسلامی و تمدن اسلامی میان مسلمانان و ادیان دیگر از محورهای این همایش بود.

«هشام قریسه» رئیس دانشگاه زیتونه تونس، «منیر رویس» رئیس دانشکده اصول‌الدین دانشگاه زیتونه و «فوزی علوی» رئیس مرکز المسارات دانشگاه زیتونه از جمله دیگر سخنرانان این همایش بودند.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها