درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
محسن رضایی در کنفرانس خبری در بغداد : ایران مخالف تجزیه عراق و رفراندوم جدایی کردستان است
1396/06/14 284

محسن رضایی در کنفرانس خبری در بغداد : ایران مخالف تجزیه عراق و رفراندوم جدایی کردستان است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنفرانس خبری در بغداد گفت: تجزیه این کشور به هر بهانه که باشد، خطای بزرگی است.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که به عراق سفر کرده است، با حضور در نشست خبری در محل دارالضیافه رئاسه الوزرا به پرسشهای رسانه های عراقی و تلویزیون های منطقه ای و بین المللی جهان اسلام پاسخ داد.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین درباره رفراندوم اقلیم کردستان عراق گفت: ایران به شدت مخالف هرگونه اقدام برای تجزیه عراق است و امیدواریم این رفراندوم انجام نشود. عراق یک کشور شناخته شده و عضو سازمان ملل و از اعضای مهم پیمانهای منطقه ای است و تجزیه این کشور خطای بزرگی است که به شهروندان عراقی به ویژه شهروندان شمال عراق آسیب می زند و امنیت و آرامش و پیشرفت آنان را تهدید می کند.

رضایی گفت: تجزیه عراق سرآغاز نا امنی های گسترده در عراق بلکه در کل منطقه خواهد بود و همه دلسوزان عراق، مخالف آن هستند. ما نیز مخالف این رفراندوم هستیم و از رهبران کردستان می خواهیم این کار را متوقف کنند و این مسیر را ادامه ندهند.

با تجزیه عراق توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید

وی در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی نجباء درباره اقدام احتمالی ایران در پاسخ به اصرار برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم گفت: ایران معتقد است عراق نباید تجزیه شود. اگر عراق تجزیه شود، توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید. در واقع دشمنان جهان اسلام می خواهند سوریه و ترکیه را هم تجزیه کنند. آغاز چنین روندی بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت و پیشرفت کل منطقه است.

دبیر مجمع تشخص مصلحت نظام افزود: اصرار نادرست بر برگزاری رفراندوم، یک جنگ تجزیه را به کشورهای عراق، سوریه و ترکیه تحمیل می کند و این جنگ تجزیه ممکن است بیست سال طول بکشد و کل منطقه را نا امن کند. همه دلسوزان امنیت و پیشرفت منطقه و حتی برخی رهبران دلسوز منطقه کردستان عراق، مخالف این رفراندوم هستند.

رضایی در پاسخ به پرسش "شبکه تلویزیونی إتجاه" درباره پیامدهای احتمالی برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق گفت: ملت و دولت عراق مخالف این رفراندوم هستند. کشورهای همسایه عراق یعنی ایران، سوریه و ترکیه نیز مخالف آن هستند و حتی احتمال دارد ترکیه در اقلیم کردستان عراق، اقدام به مداخله نظامی کند. احتمال وقوع جنگ بین دولت مرکزی عراق و دست اندرکاران رفراندوم نیز وجود دارد. به این ترتیب مردم عراق به طور عام به ویژه مردم منطقه کردستان عراق ضرر خواهند کرد.

وی افزود:این یک بازی خطرناک است که از سوی برخی رهبران منطقه کردستان با انگیزه های شخصی دنبال می شود. خیلی از رهبران کردستان عراق مخالف رفراندوم هستند ور فقط برخی رهبران کرد با انگیزه های شخصی این پروژه را دنبال می کنند.

منفعت مردم کردستان عراق، حفظ آرامش و حرکت به سوی پیشرفت اقتصادی است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز منفعت مردم کردستان عراق، حفظ آرامش و حرکت به سوی پیشرفت اقتصادی است. مردم اين منطقه کردستان در زمان صدام و جنگ امریکا خیلی صدمه دیدند و امروز نیاز به آرامش دارند.

رضایی در پاسخ به پرسش "شبکه تلویزیونی الغدیر" درباره انگیزه و مسائل پشت پرده این رفراندوم نيز گفت: این رفراندوم تا همين جا نيزیک شکست بین المللی برای مسئولان اقلیم کردستان عراق بوده است و مخالفت سازمان ملل و کشرهای اروپایی و همسایگاه عراق و عدم شرکت آنان بزرگترین شکست برای این پروژه است. اگر این پروژه در نقطه فعلی متوقف نشود و برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق بر ادامه آن اصرار کنند، مشخص می شود که دو عامل در کار است که يكي انگیزه های شخصی برخی رهبران و ديگري ترجیح منافع شخصی بر منافع اقلیم کردستان عراق و همچنين وجود برخی دستهای مخفی پشت صحنه است.

پیروزی های اخیر دولت، ملت، ارتش و حشد الشعبی نشان داد اقتدار عراق به این ملت بازگشته است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنين در پاسخ به پرسش تلويزيون المیادین درباره اقدامات احتمالی ایران برای منصرف کردن مسئولان اقلیم کردستان عراق از برگزاری رفراندوم گفت: پیروزی های اخیر دولت، ملت، ارتش و حشد الشعبی نشان داد اقتدار عراق به این ملت بازگشته است و قوای عراقی توانسته اند با اتکا به خود امنیت لازم را تولید کنند. بحمدالله ارتش و حشد الشعبی به نيرويی قوی تبدیل شده اند و مسأله امنیت عراق را حل کرده اند.

رضایی افزود: امیدوارم این رفراندوم برگزار نشود زیرا عملا به معنی تجزیه عراق است. عراق، یک کشور شناخته شده و عضو سازمان ملل و دارای مرزهای بین المللی است و تجزیه آن، خطای بسیار بزرگی است زیرا تجزیه این کشور سرآغازی برای ناامنی های خطرناک در منطقه خواهد بود. ما مخالف تجزیه عراق هستیم و برای ممانعت از این اتفاق همه تلاشهای خود را انجام داده ایم. لذا از رهبران کردستان می خواهیم این کار را متوقف کنند و به این پروژه ادامه ندهند.

ارتش و حشد الشعبی به مرزهای قانونی عراق و سوریه احترام می گذارند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ پرسش دوم شبکه تلویزیونی المیادین درباره پیامدهای پیروزی های اخیر قوای عراقی و رسیدن آنان به مرز بین المللی عراق و سوریه و تاثیر احتمال این امر بر تقویت جبهه سوریه، گفت: رسیدن قوای عراقی به مرزهای بین المللی عراق و سوریه نشان می دهد ارتش و حشد الشعبی به مرزهای قانونی عراق و سوریه احترام می گذارند. طبیعی است که پیروزی های اخیر و استقرار نیروهای قوا در مرزهای خود، اتفاق بزرگی است.

رضایی افزود: خوشبختانه از ان طرف ارتش سوریه و جیش الوطنی هم به مرزهای خودشان رسیده اند و بعد از حدود چهار پنج سال که ارتش عراق و ارتش سوریه در مزهایشان مستقر نبودند امروز در مرزها حضور مقتدرانه دارند و این اتفاق مبارکی برای منطقه است که نشان می دهد که امنیت در عراق برقرار شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی آفاق درباره اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی که گفته است ایران سوریه را به دژی برای تهدید اسرائیل تبدیل کرده است، گفت: نتانیاهو مرتباً شبها خواب سقوط اسرائیل را ديده و از این رو هر حرکتی را در عراق، سوریه و لبنان در مسیر سقوط خود مي بيند . ان شاء الله این اتفاق خواهد افتاد و اسرائیل سقوط خواهد کرد و فلسطین آزاد خواهد شد.

حضور ایران در سوریه، عراق و لبنان به درخواست رسمی دولتهای این کشورها صورت گرفته است

رضایی گفت: حضور ایران در سوریه، عراق و لبنان به درخواست رسمی دولتهای این کشورها صورت گرفته و برای تقویت دولت های دوست و همسایه و عمدتاً در قالب مشاوره سیاسی و نظامی و یک حضور مستشاری بوده است.

وی در پاسخ به پرسش دوم شبکه تلویزیونی آفاق درخصوص مذاکره حزب الله لبنان با داعش برای استرداد اسرا و تبادل پیکرها و سروصدای رسانه های غربی و ارتجاعی منطقه که می گویند متعاقب این توافق اجازه داده شده برخی عوامل داعش از محلی در سوریه به دیرالزور منتقل شوند، گفت: آمریکایی ها نمی خواهند امنیت و ثبات کامل در عراق و سوریه برقرار شود و با هر عملی که منجر به امنیت پایدار در این دو کشور شود، مخالفت می کنند. ما معتقدیم امنیت و ثبات در عراق و سوریه مهم و لازم است و هر عملی را که به امنیت و ثبات این دو کشور کمک کند، عمل درستی می دانیم.

امریکا با رفتارها و رویدادهای تقویت کننده امنیت عراق و سوریه مخالف است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: طبیعی است امریکا و رسانه های متمایل به دولت امریکا، با رفتارها و رویدادهای تقویت کننده امنیت عراق و سوریه مخالفت می کنند. جنجال های امریکا در رابطه با اجازه اخیر حزب الله، برای این است که امنیت سوریه را نمی خواهد. این كه داعش در یک منطقه واحد مانند دیرالزور تجمع كند، به ضرر آنها است. زیرا دیرالزور در ماههای آینده آزاد خواهد شد و داعش در عراق و سوریه به طور کامل از بین خواهد رفت.

رضایی اجازه حزب الله برای انتقال تعدادی از نیروها از درون خاک سوریه به بخش دیگری از خاک سوریه یعنی دیرالزور را به ضرر داعش دانست و گفت: آرزو می کنیم که داعش در یک نقطه تجمع کنند تا بتوانیم آنها را به دریا بریزیم.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در پاسخ به پرسش تلویزیون "العهد" درباره نتایج گفتگوهای سیاسی سفر اخیر آیت الله هاشمی شاهرودی و محسن رضایی به عراق، گفت: سفر آیت الله شاهرودی و من، یک سفر زیارتی است. چند روز به کربلا و سامرا و امروز به کاظمین رفتیم. البته برخی برادران ما و نیز گروههای سیاسی و مذهبی عراق تقاضای ملاقاتهای دوستانه داشتند و دیدارهایی نیز صورت گرفت.

رضایی در پاسخ به پرسش دیگر تلویزیون العهد درباره تلاش اسرائیل برای ایران هراسی و جایگزین کردن مقابله با ایران به جای مقابله با اسرائیل در جهان عرب، گفت: رژیم صهیونیستی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواسته است کشورهای عربی و ایران را در مقابل هم قرار دهد. اولین اقدامش این بود که صدام را مقابل ایران قرار داد و می خواست جبهه ای از کشورهای عربی را پشت سر صدام و در مقابل ایران شکل دهد و برای همین ادبیات جنگ قادسیه را در پیش گرفتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی رژیم صدام به کویت حمله کرد، فهد حاکم عربستان به صدام گفت ما در جنگ شما علیه ایران حدود 30 میلیارد دلار به شما کمک کردیم. چرا به کویت حمله کردید؟ صدام به او گفته بود من که به ایران حمله کردم می خواستم رهبری جهان عرب را در دست بگیرم.

ما هیچ وقت جنگ صدام علیه ایران را جنگ عربها ضد ایران ندانستیم

رضایی گفت: به رغم خواست صدام که به دنبال ایجاد تصویر قومیتی از جنگ علیه ایران بود، ما هیچ وقت جنگ صدام علیه ایران را جنگ عربها ضد ایران ندانستیم. حتی حمله صدام به ایران را مخالفت مردم عراق با ایران تلقی نکردیم و همان موقع در زمان جنگ می گفتیم ملت عراق با ما و طرفدار ما هستند. نگذاشتیم صدام نعل وارونه بزند و پرچمدار یک قادسیه موهوم شود زیرا معتقد بودیم عربها با ما هستند. صدام را ملعبه دست امریکا و اسرائیل برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران می دانستیم و اجازه ندادیم جبهه ای از کشورهای عربی علیه ایران شکل بگیرد و بزرگترین شکست صدام این بود که نتوانست چنین جبهه ای علیه ایران ایجاد کند.

سیاست امریکا و اسرائیل برای تفرقه شیعه و سنّی هم شکست خورده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز هم امریکا و اسرائیل می خواهند بین شیعه و سنّی اختلاف ایجاد کنند. ایجاد داعش در چارچوب این سیاست بود که البته شکست خورد. در عملیات بزرگ آزادسازی موصل، اهل سنت و شیعیان چه در ارتش و چه در حشد الشعبی با هم و در کنار هم بودند و با کمک یکدیگر موصل را آزاد کردند. در آزادسازی تلعفر و ديگر مناطق هم چنین همکاری عمیق بین اهل سنت و شیعیان در مقابله با داعش وجود داشت. سیاست امریکا و اسرائیل برای تفرقه شیعه و سنّی هم شکست خورده است. ما و همه مسلمانان در جهان اسلام، اسرائیل را دشمن اصلی می دانیم و اجازه نمی دهیم امریکا و اسرائیل این مبارزه اصیل مردمی و اسلامی را متوقف یا منحرف کنند.

رضایی افزود: جبهه مقاومت برای ما مهم است. بحمدالله امروز در ایران، لبنان، سوریه و عراق جبهه مقاومت تشکیل شده است. ما سعادتمندی جهان اسلام را به وجود جبهه مقاومت می دانیم. از عربستان هم می خواهیم به جبهه مقاومت بپیوندد و با اسرائیل مقابله کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی العراقیه درباره توافق اخیر دولت سوریه و حزب الله لبنان و مخالفت دولت عراق با بخشهایی از این توافق و تاثیرات سوء احتمالی آن بر روابط ایران با دولت عراق، گفت: معتقدم امروز ایران، عراق، سوریه و لبنان کشورهای دوست و برخوردار از روابط راهبردی هستند و مهمترین کشورهای قربانی تروریسم در جهان و نیز مهمترین کشورهایی هستند که به طور صادقانه و جدی در حال مبارزه با تروریسم هستند. وقتی چنین روحیه همکاری عمیق و صادقانه اي بین این چهار کشور وجود دارد، اگر اختلاف نظرهای جزئی در برخی مسائل به وجود بیاید، قابل حل و فصل است ، زیرا دوستی عمیق و همکاری های راهبردی بین این چهار کشور در حال گسترش است.

رضایی افزود: این چهار کشور با دوستی عمیق و همکاری راهبردی که هم اکنون دارند، می توانند زیربنای شکل گیری یک اتحادیه جدید را به منظور تقویت صلح، امنیت و پیشرفت اقتصادی منطقه شكل دهند. این چهار کشور، مسیر مبارزه صادقانه با تروریسم، ایجاد امنیت و ثبات با تکیه بر قوای ملی و مستقل خود دولتهای منطقه و حرکت به سوی پیشرفت همه جانبه اقتصادی را در پیش گرفته اند و بقیه کشورهای منطقه هم می توانند به این حرکت اسلامی بپیوندند. زیرا در صورت شکل گیری یک اتحادیه از کشورهای اسلامی و برخوردار از صداقت و رویکرد مردمی، این اتحادیه با توجه به منابع نفت، گاز و معادنی که در منطقه وجود دارد، خواهد توانست قویتر از اتحادیه اروپا باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری ایرنا در بغداد پیرامون احتمال تغییر در سیاست های عربستان و احتمال توقف جنگ در یمن و خروج عربستان از بحرین، گفت: مقامات عربستان بعد از اجلاس ریاض و نشست با ترامپ، سیاست های جدیدی را اتخاذ کردند و دولت سعودی اگر بخواهد رویه ای همراه با صداقت در ارتباط با کشورهای جهان اسلام در پیش بگیرد باید از مردم یمن، سوریه، ایران و بحرین به خاطر سوءرفتارش عذرخواهی کند و اگر عذرخواهی نکند نشان دهنده عدم صداقت حکمرانان این کشور در رفتارهای بعدی خواهد بود.

عربستان احتمالاً رفتارش را تغییر دهد

رضایی گفت: البته طبیعی است که عربستان احتمالاً رفتارش را تغییر دهد، چون در سوریه شکست خورد، در یمن و بحرین به نتیجه ای نرسیده است، در محاصره قطر هم دستاورد مطلوبی نداشته است. طبیعی است که اگر دولتی شکست بخورد سیاستهایش را تغییر بدهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش ديگري از خبرنگار شبکه تلویزیونی "الغدیر" درخصوص انگیزه و مسائل پشت پرده رفراندوم اقلیم کردستان عراق، گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، حفظ و یکپارچگی تمامیت اراضی کشورها و عدم تغییر در مرزهای بین المللی است. تنها معتقدیم که رژیم اشغالگر و غاصب صهیونیستی باید از بین برود و فلسطین آزاد شود و جنگ و تفرقه افکنی در جهان اسلام پایان پیدا کند.

رضایی در پایان کنفرانس خبری خود، پیروزی های دولت، ملت، مرجعیت و ارتش عراق و حشد الشعبی را تبریک گفت.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها