درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 3 بهمن 1398 27 جمادی‌الاول 1441 Thursday 23 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
احمد طیب شیخ الازهر: شیعه و سنی دو بال اسلام هستند؛ علمای الازهر و شیعه دیدار کنند
1394/12/04 3092

احمد طیب شیخ الازهر: شیعه و سنی دو بال اسلام هستند؛ علمای الازهر و شیعه دیدار کنند

همزمان با تشدید تحرکات فتنه‌افکنانه رژیم وهابی آل سعود در جهان اسلام و ادامه سیاست‌های ویرانگر و کشتار مسلمانان بیگناه به دست تروریست‌های تکفیری شیخ الازهر تاکید کرد شیعه و سنی دو بال اسلام هستند و تقریب میان آنها یک ضرورت است.

 

احمد الطیب شیخ الازهر مصر اظهار داشت شیعه و سنی دو بال اسلام هستند و به همین سبب تقریب و نزدیک شدن آنها به یکدیگر ضروری است. وی شیعه و سنی را برادران یکدیگر خطاب کرد.

وی بار دیگر بر ضرورت  تحریم قتل هر مسلمان اعم از شیعه یا سنی تاکید کرد و خواستار بازگشت به روح میراث اسلامی دعوت کننده به رحم و مهربانی و تسامح و نفی هر گونه افراط‌گرایی و تعصب شد.

شیخ  الازهر که پس از دیدار با اعضای شورای مسلمانان اندونزی سخن می‌گفت، درباره اختلاف میان علمای امت اسلام هشدار که به گفته وی، بروز اختلاف میان علما ممکن است به بروز اختلاف میان عموم مسلمانان منجر شود.

وی همچنین درباره هر گونه تلاش برای تحمیل یک مذهب مشخص بر دیگران که منجر به نزاع دینی می‌شود، نیز هشدار داده و تاکید کرد اسلام دینی است که تمام مذاهب اسلامی را بدون تعصب یا  افراط‌گرایی در خود جای می‌دهد.

احمد الطیب همچنین تکفیر مسلمانان را حرام دانست و گفت تکفیر خطرناک است و هیچ کس حق ندارد دیگری را تکفیر کند و این مسئله تنها به اولی‌الامر برمی‌گردد.

شیخ الازهر بار دیگر خواستار دیدار علمای الازهر و علمای شیعه شد.

وی بر ضرورت بازگشت به روح میراث اسلامی دعوت کننده به رحم و مهربانی و تسامح و دورانداختن افراط‌گرایی تاکید کرد و خواستار آشتی و وحدت میان علمای امت اسلامی برای تاکید بر این‌که اسلام دینی بدون تعصب است، شد.

شیخ  الازهر خاطر نشان کرد وحدت تنها از طریق وحدت فهم یا فکر نیست، زیرا  اختلاف یک مسئله عادی است که اسلام هم آن را تایید می‌کند.

احمد الطیب خاطر نشان کرد برخی نظام‌های آموزشی نادرست در بروز افراط‌گرایی سهیم بوده و دانشجویان یک مذهب خاص که خود را مذهب صحیح دانسته و حتی تبریک گفتن به مسیحیان را حرام می‌دانند(اشاره به وهابیون) که این مسئله به تعصب و افراط‌گرایی منجر شده است.

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها