چاپ کردن این صفحه
همایش تقریب اقوام و مذاهب روز گذشته در دانشگاه پیام نور زاهدان برگزار گردید
1394/11/12 2227

همایش تقریب اقوام و مذاهب روز گذشته در دانشگاه پیام نور زاهدان برگزار گردید

این همایش با حضور آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان برگزار گردید

 مولوی عبدالحمیددر این همایش اظهار داشت: مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان نماد وحدت ملی هستند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر تقویت وحدت و همدلی حول مشترکات دینی گفت: تنوع قومی ومذهبی همواره درکشور عامل ثبات و تقویت اقتدار کشور بوده است.

مولوی عبدالحمید با تاکید بر پرهیز از افراط و تفریط در مسائل مذهبی از سوی هرمذهب و قوم افزود: پرداختن و دامن زدن به مسایل تفرقه انگیز همواره عقب‌ماندگی جامعه و منطقه را به‌دنبال داشته است که اگر وحدت و برادری خود را با تحمل همدیگر حفظ کنیم همه ما شیرینی و لذت آن را در برابر چشم دشمنان امت اسلامی لمس می‌کنیم.

مولوی عبدالحمید تصریح کرد: اگر گذشت و ایثار داشته باشیم هیچ قدرتی نمی‌تواند به مرزهای ما چشم طمع داشته باشد همانطوریکه این اقتدار را امروز در مرزهای کشور با کشورهای همسایه احساس می‌کنیم.

وی تاکید کرد: تفاوت‌های رنگ، پوست و نژاد با استناد به آیات قرآن و روایات اسلامی بعنوان نشانه‌هایی برای شناخت هرچه بیشتر انسانها از یکدیگر است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ابراز داشت: کسانی که بدلیل تفاوتهای نژادی و رنگ و پوست همدیگر را تمسخر می‌کنند افرادی نادان هستند چراکه برخی از افراد و گروه‌ها در تمامی مذاهب چشم دیدن وحدت و آرامش و همدلی مردم در استان را ندارند و از تمامی علما و مردم شیعه و سنی خواست تا با تامل از تنوع قومی و مذهبی به‌عنوان فرصت جهت توسعه و پیشرفت منطقه و حل گرفتاری‌ها و مشکلات مردم استفاده کنند.

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی با تبریک دهه مبارکه فجر اظهار داشت: وجود اشتراکات فراوان میان مسلمانان نوعی رحمت در میان امت اسلامی است. وی با اشاره به اینکه  اختلاف سیاسی برگرفته از تزویر و نیرنگ همیشه برای مسلمانان عامل تفرقه و شکست بوده است، افزود: مشکلات امروز کشورهای اسلامی بدلیل نبود وحدت و اختلافات سیاسی همراه با تزویر است.

آیت‌الله سلیمانی با تاکید بر هوشیاری مسلمانان در برابر توطئه‌های تفرقه‌انگیز دشمنان گفت: سیستان و بلوچستان با داشتن اقوام و مذاهب مختلف به عنوان نماد و الگوی وحدت اسلامی است و از آحاد مردم و علمای شیعه و سنی خواست از وحدت و همدلی موجود پاسداری و حفاظت کنند.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو تصریح کرد: امیدوارم با نگاه مدبرانه مسئولان زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم شود.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار در این همایش گفت: وحدت اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان بعنوان یک راهبرد در سطح ملی و منطقه‌ای است که باید از آن بعنوان یک ضرورت سیاسی و اعتقادی در راستای همدلی و توسعه از آن استفاده کرد.

علی‌اصغر جمشیدنژاد همچنین استفاده از شعرو ادبیات درتقویت وحدت وهمدلی میان اقوام ومذاهب اسلامی را مهم خواند و افزود: مجریان و دست اندرکاران باید این مهم را در فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود مورد توجه قرار دهند.

رئیس دانشگاه پیام نور زاهدان در این همایش گفت: هدف از برگزاری این همایش که  باهمکاری مرکز اسنادملی برگزار شده توجه و پرداختن به مبنای تقویت وحدت میان مذاهب و اقوام است.

اویسی با اشاره به‌اینکه  به‌برکت آرمان‌های امام راحل امروز موج وحدت‌گرایی و اسلام‌خواهی در سراسر دنیا موج می‌زند، افزود: مردم شیعه و سنی و سیستان و بلوچستان به‌عنوان مردمی صلح دوست و وحدت‌گرا در امت اسلامی  هستند.