درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 3 بهمن 1398 27 جمادی‌الاول 1441 Thursday 23 January 2020

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : اصلاح اختلافها، از تمامی نمازها و روزه‏ ها برتر است
دکتر مبلغی در واکنش به ندای شیخ الازهر مصر
1394/05/10 3379

دکتر مبلغی در واکنش به ندای شیخ الازهر مصر

دکتر مبلغی در واکنش به ندای شیخ الازهر مصر:هنر تقریب عبور از جزئیات ودست یافتن به توافقات مفید به نفع امت اسلام است به گزارش روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: باقی ماندن در فضای برزخی و کج دار و مریز (یعنی:  عدم صدور فتوا و یا صادر کردن فتواهای ضعیف) فرصت

 

دکتر مبلغی در واکنش به ندای شیخ الازهر مصر:هنر تقریب عبور از جزئیات ودست یافتن به توافقات مفید به نفع امت اسلام است به گزارش روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: باقی ماندن در فضای برزخی و کج دار و مریز (یعنی:  عدم صدور فتوا و یا صادر کردن فتواهای ضعیف) فرصت سوزی و دویدن به سمت بدتر شدن اوضاع و واسپاری بیشتر شرائط به دشمنان اسلام خواهد بود.

وی ادامه داد: از دست دادن فرصت توسط علمای اسلام، تنها به نفع گروه های متعصب داعش گونه است که تمام تلاش آنها تخریب امت اسلامی، به هدر دادن امکانات این امت و تنش آلود کردن روابط شیعه و سنی است، می باشد. وی گفت: تا دیر نشده باید دست به کار شد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به دعوت اخیر  شیخ الازهر مصر گفت: این دعوت شیخ الازهر که علمای شیعه و سنی بیایند بر روی یک میز بنشینند تا به یک نتیجه مشخص و صدور فتوا در قبال تندوری و کشتار مسلمانان برسیم، فرصتی مغتنم، مهم و برخوردار از قابلیت برای تبدیل شدن به یک فرصت تاریخی به نفع امت اسلامی و روابط مذاهب اسلامی است.

دکتر مبلغی خاطرنشان کرد:  اصولا از گذشته روشن بوده است که اگر الازهر مصر،  و دو حوزه علمیه قم و حوزه نجف بر امری توافق کنند به کنترل اوضاع به نفع امت اسلام و به ضرر تعصب  و زیاده روی های مذهبی ختم خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم گفت:  اگر خود الازهر و حوزه های علمیه قم و نجف و سایر حوزه های برزگ اهل سنت، این فرصت را مغتنم نشمارند وضعیت امت در مسیر غیرقابل بازگشت قرار می گیرد. حجت الاسلام والمسلمین مبلغی ادامه داد : هر یک از حوزه قم و الازهر مصر سال گذشته با برگزاری کنفرانس ضد تکفیر و خشونت، کار بزرگی انجام دادند. در کنفرانس مصر از ایران نیز دعوت به عمل آمد و بنده شرکت کردم، و آن کنفرانس خوبی بود و حوزه علمیه قم این حرکت الازهر مصر را ستود.

این چهره و فعال تقریبی جهان اسلام خاطرنشان کرد: مرجعیت قم این اقدام الازهر را امر خوب و مهمی به حساب آورد و بعد از آن که از سفر مصر بازگشتم، در دیداری که با مراجع قم داشتم ، آنها این دعوت را به عنوان نقطه عزیمت و فتح  باب  ارتباط حوزه و الازهر مصر  به حساب آوردند و بر قابلیت های نهفته در این سفر تاکید ورزیدند و حتی این بزرگان تاکید داشتند که شما این حرکت و ارتباط را به عنوان فتح باب حفظ کنید .

دکترمبلغی با اشاره به مواضع شیخ الازهر مصر نیز گفت: شیخ الازهر، ذهنیت های معطوف به آرامش در فضای امت اسلامی از قدیم داشته است و این دعوت او از همین خاستگاه برمی خیزد و باید الازهر را درک کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: در شرایط کنونی، ما باید در ارتباط با  ادبیات و گفتمان الازهر از یک توان تحلیل بالایی برخوردار باشیم و فارغ از نگاه های حساسیت آفرین و تمرکزکننده بر برخی جزئیات، به سمت ندای مهم و تقاضای الازهر، پیش برویم.

وی خاطرنشان کرد: در شرائط کنونی، خرده گیری از الازهر ( به ویژه که الازهر تقاضای اجتماع شیعه و سنی کرده است) یک جهالت بزرگ در ساحت تقریب است و این کار  به سمت ضرر زدن به روابط الازهر مصر و حوزه قم و نجف به پیش می رود .

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان داشت: نباید انتظار داشته باشیم الازهر تمام و کمال آنچه ما می خواهیم انجام دهد، چون بنای ما بر تقریب و وحدت است، نه اینکه  انتظار داشته باشیم الازهر خواسته های ما را برطرف کند این وحدت نیست.

دکترمبلغی افزود: وحدت این است که شیعه و سنی هر کدام سرجای خود باقی باشند و برای اینکه خطوط قرمز مذاهب شکسته نشود و امت اسلامی  در فضای آرامش قرار بگیرد و فضاها را به روی تندروی ها و تکفیری ها تنگ کنند، با گفت و گو و جمع بندی، توافقی میان آنها صورت گیرد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: نهاد تقریب و یا هر نهاد دیگر نباید همانند آن پیامبری عمل کنند که انتظار آمدن دیگران به سوی او را داشته باشند، پیام تقریب رفتن صادقانه به درون امت، حضور یافتن میان جوامع اسلامی، داشتن قدرت و مهارت گفت و گو، از جزئیات عبور کردن و به توافقات کلی مفید به نفع امت دست یافتن است. اینکه تصور کنیم ما سر جای خود  بنشینیم تا دیگران بیایند خواسته های ما را برآورده سازند،  امر غلطی است.

آیت الله مبلغی ادامه داد: بحمدالله،  رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع تقلید شیعه به این مساله وقوف کامل دارند و فتوایی که رهبر انقلاب صادر کردند در جهت وحدت جهان اسلام و تحسین مواضع الازهر بسیار موثر بود و از پس آن فتوا روند بهتر شد. امروزه هم شرائط تشنه صدور فتوا است.

وی همچنین گفت: الازهر مصر در چند سال اخیر در یک روند رو به رشد معطوف به ایفای یک نقش سازنده در ارتباط با مناسبات و انسجام  امت اسلامی قرار گرفته است،  به صورت طبیعی، الازهر نهاد خاصی است نباید انتظار داشته باشیم دیدگاه حوزه های علمیه قم را داشته باشد همانگونه که الازهر نباید چنین انتظاری از حوزه داشته باشد.؛ ولی توافق بر خطوط قرمز امکان پذیر است.

دکتر مبلغی خاطرنشان کرد: حوزه علمیه قم و الازهر مصر هر کدام نگاه ها و اعتقادات خاص خود را دارد و چیزی که مهم است مناسبات است که ندای وحدت ازسوی الازهر بلند شده است. البته مراجعی از حوزه علمیه قم نیز سال ها است چنین ندای وحدتی را سر داده اند مهم این است به یک عمل مشترک برویم.

وی تصریح کرد: سخنرانی شیخ الازهر در کنفرانس ضد خشونت و تکفیر  از نظر توجه به مبانی وحدت و نفی خشونت، عالی بود و ما با همین قسمت کار داریم و  امروز گناه است اگر در برابر الازهر به موضع گیری هایی دست بزنیم که الازهر را در مسیری که آمده، منصرف کنیم.

گفتنی است: شیخ الازهر مصر با دعوت از علمای شیعه و اهل تسنن برای حضور در نشست الازهر خواستار صدور فتوای حرمت کشتار مسلمانان شد.

احمد طیب شیخ الازهر مصر در برنامه تلویزیونی از بزرگان علمای شیعه و اهل تسنن برای حضور در نشستی در الازهر و نشستن بر سر سفره واحد و دور ریختن اختلافات مذهبی دعوت کرد و گفت: در خواست می کنم علمای شیعه با حضور در این نشست به حرمت کشتار اهل سنت فتوا دهند و علمای اهل سنت نیز با صدور فتوایی کشتار شیعیان را حرام اعلام کنند. این فتواها فرهنگ همزیستی و صلح را میان دو فرقه افزایش می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی در دی ماه سال گذشته به دعوت رسمی شیخ الازهر مصر در کنفرانس ضد تکفیر و خشونت در مصر شرکت و سخنرانی کرد

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها