درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 27 شهريور 1398 18 محرم 1441 Wednesday 18 September 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت الله واعظ زاده
943

آیت الله واعظ زاده

محمد واعظ زاده خراسانی (۲۵ خرداد ۱۳۰۴ - مشهد) محقق و متفکر اسلامی معاصر، مؤسس دانشگاه مذاهب اسلامی و نخستین دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. وی علوم دینی خویش را در حوزه‌های علمیه نجف، مشهد و قم نزد اساتید و مراجع بزرگی چون سید حسین طباطبایی بروجردی، سید روح‌الله خمینی و علامه طباطبائی آموخت و دارای اجازه نقل حدیث از مراجع بزرگ است. وی همچنین رئیس اتحادیه بین المللی علمای مسلمان بوده است

 زندگی

وی در سال ۱۳۰۴ خورشیدی (۱۳۴۳ هجری قمری) در مشهد و در یک خانواده روحانی که تا چند پشت از وعاظ نامی خراسان بوده‌اند دیده به جهان گشود. خاندان وی حدود دویست سال در راه وعظ و تدریس علوم به مسلمانان فعالیت داشته‌اند. [۱] وی از اوایل تحصیلات حوزوی هنگامیکه هنوز از سطح فارغ نشده بود، از بیانات قرآنی و تفسیری پدر خود حاج شیخ مهدی واعظ خراسانی، نخست در نجف در سالهای ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۱ و سپس در مشهد از سال ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۹ در مسجد گوهرشاد بهره فراوان برد. وی داماد سید میرزا هاشم میردامادی و شوهر خاله سید علی خامنه‌ای بود. وی روز یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی در منزل خود در مشهد درگذشت.[۱۱] پیکر وی فردای آن روز از محل مهدیه مشهد به سمت حرم علی بن موسی الرضا با حضور قشرهای مختلف مردم، اساتید دانشگاه، روحانیون و تعدادی از مسئولان استانی و کشوری تشییع و در رواق دار العباده به خاک سپرده شد.

تحصیلات

وی پس از گذراندن دوره مکتبخانه و مدرسه در سال ۱۳۱۸ شمسی همراه پدرش راهی نجف اشرف شده و تا اواسط سال ۱۳۲۱ در آنجا ادبیات و مقدمات و سطوح ابتدایی فقه و اصول را فراگرفت. در این سال به مشهد مراجعت نمود در حوزه علمیه مشهد تحصیلات حوزوی را تا سال ۱۳۲۸ در رشته‌های مختلف علوم اسلامی اعم از نقلی و عقلی و معارف و نیز سطوح عالی و بخشهایی از درس خارج فقه و اصول را نزد استادان آن حوزه مانند: سید یونس اردبیلی، کفائی، میرزا مهدی اصفهانی، حاج شیخ هاشم قزوینی، حاج شیخ مجتبی قزوینی، حاج شیخ کاظم دامغانی و دیگران طی نمود. وی در حوزه با سید علی سیستانی هم مباحثه بود. در شهریور سال ۱۳۲۸ شمسی به حوزه علمیه قم منتقل و طی ۱۱ سال از درسهای استادان بزرگ آن سامان و مراجع تقلید وقت بروجردی، سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر، سید محمدرضا گلپایگانی و محمدعلی اراکی و چند سال از درس اصول آیت الله خمینی و از درس فلسفه سید محمدحسین طباطبایی استفاده نموده و در علوم نقلی و عقلی از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کرد، و همچنین اجازه نقل حدیث را از شخصیتهای بزرگ و از جمله علامه شیخ آقابزرگ تهرانی، علامه سمنانی، رامهرمزی و اجازه شفاهی از آیت الله بروجردی اخذ نمود . وی در حوزه علمیه قم در تدوین کتاب حدیث بزرگ جامع احادیث الشیعه نزد آیت الله بروجردی شرکت داشته‌است. در این دوره وی از مؤسسین و نویسندگان مجله قدیمی و پربار «درس‌هایی از مکتب اسلام» بود که از سال ۱۳۳۷ در قم انتشار یافت و با توجه به وجهه و معروفیت نویسندگان و گردانندگان آن با موفقیت همراه شد. اعضای‌ دیگر هیئت تحریریه‌ این مجله آقایان‌ سید موسی صدر، علی‌ دوانی، جعفر سبحانی، مجدالدین‌ محلاتی، ناصر مکارم‌ شیرازی، سید عبدالکریم‌ موسوی‌ اردبیلی، حسین‌ نوری‌ همدانی و سید مرتضی‌ جزایری بودند.[

 

 

دست خط اجازه علامه سید محمدحسین طباطبایی به آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی، 1339 شمسی

وی پس از مراجعت از قم و استقرار در مشهد در سال ۱۳۳۹ به کانون نشر حقایق اسلام که محمد تقی شریعتی مؤسس آن بود رفت و آمد داشت و گاهی به جای شریعتی تفسیر می‌گفت. در همین سال از وی به جهت تدریس در دانشگاه مشهد مقدس (دانشگاه فردوسی) دعوت بعمل آمد و با تشویق سید محمد بهشتی در دانشکده معقول و منقول سابق (دانشکده الهیات و معارف اسلامی کنونی) در رشته تاریخ فقه جعفری به تدریس مشغول گردید .

 

 

دانشکده علوم معقول و منقول مشهد (الهیات و معارف اسلامی)، سال ۱۳۴۲ شمسی - از سمت راست نفر اول : محمد تقی شریعتی، نفر دوم : کاظم مدیر شانه چی، نفر چهارم : بدیع‌الزمان فروزانفر - از سمت چپ نفر اول : امام موسی صدر، نفر سوم : محمد واعظ زاده خراسانی

 

 

در دیدار با علامه سید مرتضی عسکری

در پی استعفای آیت الله واعظ زاده خراسانی در سال ۱۳۸۰ از سمت دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله سید علی خامنه‌ای در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۸۰ آیت الله محمدعلی تسخیری را به این سمت منصوب کرد، در متن حکم آیت الله خامنه‌ای به تسخیری آمده‌است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای تسخیری دامت برکاته

اکنون که جناب علّامه فرزانه آقای حاج شیخ محمد واعظ‌زاده پس از سالها تلاش مفید در مقام دبیر کلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سمت خود استعفا کرده‌اند، ضمن تقدیر صمیمانه از سعی مشکور ایشان، جنابعالی را که بر خوردار از صلاحیت‌ها و تجارب علمی وعملی فراوان و چهره شناخته شده‌ای در جهان اسلام می‌باشید، به دبیر کلی آن مجمع منصوب می‌کنم. ...

آیت الله واعظ زاده در زمینه‌های تفسیر قرآن، فقه، فقه الحدیث، تاریخ تفسیر، تاریخ حدیث، تاریخ علوم عقلی، تاریخ فقه، قواعد فقه، تاریخ علوم اسلامی، تاریخ اسلام و فلسفه و کلام به تدریس و ارشاد دانشجویان همت گماشته‌است و سالها بعنوان استاد تمام وقت در دانشگاههای مختلفی چون علوم اسلامی رضوی مشهد، دانشگاه تربیت مدرس و دانشکده الهیات دانشگاه تهران به تربیت دانشجویان جوان پرداخته و تاکنون به این مهم اشتغال دارد.

فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی

 

 

در دیدار با علامه محمدجواد مغنیه، سال ۱۳۴۲ شمسی - از سمت چپ، نفر اول : علامه محمدجواد مغنیه، نفر سوم : آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی

 

 

در دیدار با آیت الله العظمی سید محمدهادی میلانی، دهه 4۰ شمسی

 

 

در دیدار با دکتر محمد الفحام، شیخ الأزهر مصر، ۱۳۵۰ شمسی

 

 

در کنار علامه محمدحسین فضل‌الله

برگزاری کنگره جهانی هزاره شیخ طوسی در سال ۱۳۵۰ شمسی با شرکت علما وپیشوایان فرق مختلف اسلامی و عده‌ای از مستشرقین (به مناسبت هزارمین سال ولادت طوسی) شرکت در کنگره‌های مختلف در داخل و خارج کشور قبل و بعد ازانقلاب اسلامی که در یکی از همین کنگره‌ها ایجاد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را پیشنهاد و در ۱۹ مهر ۱۳۶۹ با حکم سید علی خامنه‌ای دبیر کلی آن به عهده وی گذاشته شد و تا سال ۱۳۸۰ این مسئولیت را برعهده داشت. مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده علوم معقول و منقول مشهد (الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد)(سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۶) سرپرستی نشریه دانشگاه الهیات مشهد. مدیریت مجله آستان قدس رضوی. تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران. عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی. عضویت در هیاتهای امنای دانشگاه مذاهب اسلامی، مدرسه عالی شهید مطهری، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و شورای عالی کتابخانه ملی. مدیریت دو گروه قرآن و اقتصاد اسلامی در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی. نایب رئیس اتحادیه بین المللی علمای مسلمان.

وی از اکثر کشورهای اسلامی دیدار نموده و با مقامات سیاسی، اندیشمندان و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام تماس حاصل کرده و در دهها کنگره بین المللی سخنرانی نموده‌است.

آثار

تصحیح، تحقیق، تعلیق و ترجمه

ترجمه و تحقیق کتاب «الجمل و العقود فی العبادات » از شیخ طوسی. تصحیح و تحقیق دو کتاب «المقنع و الهدایة » از شیخ صدوق. گردآوری و تصحیح و انتشار مقالات کنگره شیخ طوسی در سه جلد و نیز کتاب رجال و فهرست شیخ طوسی از سوی آن کنگره در دو جلد. شرکت در تالیف جامع احادیث الشیعه اثر آیت الله بروجردی. طرح و مشارکت در تالیف کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته » که زیر نظر وی در گروه قرآن بنیاد پژوهشهای اسلامی در دست تالیف است و تاکنون بیست و دو جلد از آن چاپ شده‌است. طرح و مشارکت در تالیف کتاب «نصوص فی علوم القرآن » که در گروه قرآن آن بنیاد در دست تالیف است. طرح و مشارکت در تالیف کتاب «نصوص فی الاقتصاد الاسلامی کتابا و سنة و فقها» که در گروه اقتصاد الاسلامی آن بنیاد در دست تالیف است. مقدمه و تقریظ بر کتابهایی چند از جمله مقدمه مفصل سلسله کتب رجالیه آیت الله بروجردی که زیر نظر استاد واعظ زاده در مشهد چاپ شده‌است. نیز مقدمه «الرسائل العشر» از شیخ طوسی که از سوی انتشارات جامعه مدرسین در قم چاپ گردیده‌است و جز اینها.

کتابها

امام خمینی و انقلاب اسلامی: این کتاب مجموعه مقالات استاد درباره انقلاب اسلامی، آیت الله خمینی و مرجعیت است. پیام وحدت: مجموعه مصاحبه‌های مطبوعات، شخصیتها و مؤسسات فرهنگی و علمی، با استاد در این کتاب فراهم آمده‌است. ندای وحدت: مجموعه سخنرانیهای استاد در نماز جمعه تهران است که به زبانهای عربی، انگلیسی و اردو برگردان شده‌است. حیاة الامام البروجردی: این کتاب مقدمه سلسله تحقیقات رجال شناختی آیت الله بروجردی است که زیر نظر استاد چاپ شده‌است. الحجّ فی السّنة: در این نوشتار، حج از دیدگاه روایات شیعه و اهل سنّت مورد بررسی قرار گرفته‌است. دراسات و بحوث: این کتاب مجموعه‌ای دو جلدی است که در جلد اول ۲۳ مقاله و در جلد دوم ۱۵ مقاله در پیرامون تاریخ اسلام، وحدت اسلامی و منابع اسلامی، تدوین شده‌است. رسالة الشیخین: حاوی مکاتبه میان استاد و شیخ بن باز مفتی فقید کشور عربستان سعودی است. زندگانی آیت الله العظمی بروجردی: این نوشتار به مناسبت کنگره بزرگداشت آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت تدوین شده‌است. سه گفتار درباره شهید مطهری: این کتاب حاوی سه سخنرانی استاد در مورد زندگی علمی مرتضی مطهری است. الوحدة الاسلامیّة؛ عناصرها و موانعها: این کتاب، شامل بخشی از مقالات عربی استاد در زمینه وحدت اسلامی است. مجموعه مقالات استاد: این مجموعه را بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در چند مجلّد در دست چاپ دارد. نشریه "مجلة رسالة التقریب".

افتخارات

برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (سال ۱۳۸۶) استاد نمونه کشوری (سال ۱۳۸۷)

 

 

استاد واعظ زاده خراساني در سال 1304 شمسي برابر با 23 ذيقعده 1343 قمري در شهر مشهد مقدس در يك خانواده مذهبي وروحاني – كه تا چند نسل از وعاظ نامي خراسان بوده‌اند - ديده به جهان گشود.

وي پس از گذراندن دوره مكتب خانه ومدرسه در سال 1318 شمسي همراه پدر بزرگوارش مرحوم حاج شيخ مهدي واعظ خراساني راهي نجف اشرف شده و تا اواسط سال 1321 در آنجا ادبيات، مقدمات وسطوح ابتدائي فقه واصول را فرا گرفت. در اين سال به مشهد مراجعت نمود و در حوزه علميه مشهد تحصيلات حوزوي را تا سال 1328 در رشته‌هاي مختلف علوم اسلامي اعم از نقلي وعقلي ومعارف ونيز سطوح عالي وبخشهايي از درس خارج فقه و اصول را نزد استادان آن حوزه مانند: آيت الله سيد يونس اردبيلي، آيت الله كفائي، آيت الله ميرزا مهدي اصفهاني، آيت الله حاج شيخ هاشم قزويني، آيت الله حاج شيخ مجتبي قزويني، آيت الله حاج شيخ كاظم دامغاني و ديگران طي نمود.

در شهريور سال 1328 شمسي به حوزه علميه قم آمد و طي ١١ سال از درسهاي استادان بزرگ آن سامان ومراجع تقليد وقت: آيت الله بروجردي، آيت الله سيد محمد حجت، آيت الله سيد صدر الدين صدر، آيت الله گلپايگاني، آيت الله اراكي و چند سال از درس اصول حضرت امام خميني(ره) واز درس فلسفة علامه طباطبايي استفاده نموده و درعلوم نقلي وعقلي از ايشان اجازه اجتهاد دريافت كرد. همچنين اجازه نقل حديث را از شخصيت‌هاي بزرگ از جمله علامه شيخ آقا بزرگ تهراني، علامه سمناني، آيت الله رامهرمزي و اجازة شفاهي از آيت الله بروجردي اخذ نمود.

وي در حوزه علميه قم در تدوين كتاب «جامع احاديث الشيعه» نزد آيت الله بروجردي شركت داشته است. و نيز ايشان از مؤسسين و نويسندگان مجله قديمي و پربار «درسهايي از مكتب اسلام» بوده وهمراه بزرگان حوزه ـ كه برخي اكنون مرجع تقليد هستند مانند آيت الله مكارم شيرازي، آيت الله اردبيلي، آيت الله نوري همداني - در تنوير افكار مردم خصوصا نسل جوان مي‌كوشيدند.

يكي از پربارترين دوره‌هاي زندگي ايشان مربوط به زماني است كه از سال 1339 شمسي به جهت تدريس در دانشگاه فردوسي مشهد از ايشان دعوت به عمل آمد و با تشويق آيت الله شيهد دكتر بهشتي در دانشكده معقول ومنقول سابق (دانشكده الهيات ومعارف اسلامي كنوني) به تدريس مشغول گرديد.

ايشان در زمينه‌هاي تفسير قرآن، فقه، فقه الحديث، تاريخ تفسير، تاريخ حديث، تاريخ علوم عقلي، تاريخ فقه، قواعد فقه، تاريخ علوم اسلامي، تاريخ اسلام و گاهي فلسفه وكلام به تدريس وارشاد دانشجويان همت گماشت. وسالها به‌عنوان استاد تمام وقت دانشگاه به تربيت نسل جوان اين مرز و بوم پرداخته و تاكنون به اين مهم اشتغال دارد. چندي هم در دانشگاه علوم اسلامي رضوي مشهد ونيز در دانشگاه تربيت مدرس و دانشكدة الهيات دانشگاه تهران تدريس نموده است.

وي، همچنين علاوه بر تدريس در حوزه و دانشگاه، به فعاليت‌هاي فرهنگي ديگري اشتغال داشته كه فهرست وار اشاره مي‌شود:

برگزاري كنگرة هزاره شيخ طوسي در سطح جهاني در سال 1350 شمسي با شركت علما وپيشوايان فرق مختلف اسلامي و عده‌اي از مستشرقين (به مناسبت هزارمين سال ولادت وي)، سرپرستي نشرية دانشگاه الهيات مشهد، همكاري با مجله آستان قدس رضوي، وبعدها تصدي مسؤوليت ومديريت آن، شركت در كنگره‌هاي مختلف در داخل و خارج كشور قبل وبعد ازانقلاب اسلامي كه در يكي از همين كنگره‌ها ايجاد «مجمع تقريب» پيشنهاد و با حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي دبير كلي آن به عهده وي گذاشته شد، و تا سال 1380 نيز در اين سمت مهم فرهنگي به هدايت فعاليت‌ها واهداف آن همت گماشت. وي اكنون عضو شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي است. ايشان از بسياري از كشورهاي اسلامي ديدار نموده و با انديشمندان وشخصيت‌هاي برجستة جهان اسلام تماس حاصل كرده و در كنگره‌ها سخنراني نموده است.

لازم به ذكر است كه مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در راه نزديكي وتقارب ميان فرق مختلف اسلامي از جمله شيعه و سني واز بين بردن اختلافات ساختگي و تعصبات نادرست، فعاليت نموده، مي‌كوشد ميان مسلمين وحدت والفت برقرار نمايد.

از سوي اين مجمع مجلة رسالة التقريب به اشراف وي به زبان عربي منتشر مي‌گردد كه حاوي مقالات وسخنراني‌هاي عربي ايشان است.

همچنين كتابهائي چند در مركز تحقيقات قم وابسته به اين مجمع با اشراف وي وبعضا با مقدمه ايشان، تأليف و تحقيق گرديده است. كما اينكه دانشگاه مذاهب اسلامي با ابتكار و اشراف وي در تهران تأسيس گرديده است. استاد واعظ زاده در هيأت‌هاي امناي دانشگاه مذاهب اسلامي، مدرسةعالي شهيد مطهري، دانشگاه علوم اسلامي رضوي و در شوراي عالي كتابخانه ملي عضويت دارد و نيز چندي با سازمان سمت همكاري داشته است و نيز دو گروه قرآن واقتصاد اسلامي در بنياد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي تحت مديريت وي است.

از استاد واعظ زاده خراساني آثاري چند به رشته تحرير در آمده كه به شرح ذيل است:

1 ـ تصحيح و تحقيق دو كتاب «المقنع والهداية» از شيخ صدوق.

2 ـ شركت در تأليف جامع احاديث الشيعه.

3ـ تحقيق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود في العبادات» از شيخ طوسي.

4 ـ گردآوري، تصحيح وانتشار مقالات كنگره شيخ طوسي درسه جلد و نيز كتاب رجال... وفهرست شيخ طوسي از سوي آن كنگره در دو جلد.

5 ـ تحرير مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشريه دانشكدة الهيات، نشريه مشكوة به زبان فارسي، و در مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلين، رسالة التقريب به زبان عربي.

6 ـ سخنراني‌ها و تحقيقاتي دربارة استاد مطهري كه دريادنامه‌هاي ايشان و نيز در كتاب «سه گفتار دربارة استاد شهيد مطهري» چاپ شده است.

7 ـ سخنراني‌ها و مقالات راجع به وحدت و تقريب كه بخشي از آنها در كتاب نداي وحدت چاپ شده است.

8 ـ مصاحبه‌هاي فراوان كه بخشي از آنها در كتاب پيام وحدت و ويژه‌‌نامه‌هاي كنگره‌هاي وحدت، و مجلة حوزه و ويژه‌نامه‌هاي علامه جعفري و حضرت آقاي فلسفي و جز اينها چاپ شده است.

9 ـ تقريرات درس اساتيد وي در مشهد و قم در فقه واصول در چند مجلد.

10 ـ مقالاتي راجع به امام و انقلاب در كتاب امام خميني وانقلاب اسلامي.

11 ـ مقدمه و تقريظ بر كتابهائي چند از جمله مقدمه مفصل سلسلة كتب رجالية آيت الله بروجردي كه زير نظر استاد واعظ زاده در مشهد چاپ شده است. ونيز مقدمة «الرسائل العشر» از شيخ طوسي كه از سوي انتشارات جامعة مدرسين در قم چاپ گرديده است، مقدمات تفسير هدايت، ترجمه جوامع الجامع فرهنگ لغات قرآن، فروغ قرآن، امير المؤمنين اسوة وحدت، كلمات قرآن، وكتاب رسول الله از شيخ ابو زهره وفهرست شيخ طوسي ورجال كشي چاپ دانشگاه مشهد به فارسي ومقدمة كتاب قوارع القرآن، ناصريات، كنز العرفان، بداية المجتهد، المعجم في فقه لغة القرآن، نصوص في علوم القرآن، نصوص في الاقتصاد الاسلامي.

12 ـ طرح و مشاركت در تأليف كتاب «المعجم في فقه لغة القرآن وسر بلاغته» كه زير نظر وي در گروه قرآن بنياد پژوهشهاي اسلامي در دست تأليف ويك جلد از آن چاپ شده و جلد 2 و 3 در دست چاپ است.

13 ـ طرح ومشاركت در تأليف كتاب «نصوص في الاقتصاد الاسلامي كتابا وسنة وفقها» كه در گروه اقتصاد اسلامي آن بنياد تأليف وتاكنون 9 مجلد از آن چاپ شده است وبقيه در شرف چاپ است.

14 ـ طرح ومشاركت در تاليف كتاب «نصوص في علوم القرآن» كه در گروه قرآن آن بنياد در دست تأليف است.

15 ـ گردآوري احاديث عترت از طرق اهل سنت با شركت ديگران كه در قم زير چاپ است.

16 ـ كلياتي در تاريخ فقه كه بخشي از آن در مجلة دانشكده الهيات مشهد چاپ گرديده وهمچنان ادامه دارد.

 

عنوان مقاله: فتوحات مسلمین -آغاز جنگ در اسلام و علل آن

حوزه (های) تخصصی: تاریخ سیاسی مسلمین • امنیت ملی،صلح و جهاد

 

عنوان مقاله: فتوحات مسلمین - دستورهای جنگی اسلام

حوزه (های) تخصصی: امنیت ملی،صلح و جهاد

 

عنوان مقاله: میدان جنگ یا صحنه فظیلت و اخلاق - فتوحات اسلام

حوزه (های) تخصصی: تاریخ سیاسی مسلمین • امنیت ملی،صلح و جهاد

 

عنوان مقاله: دو نیروی خارق العاده اسلام

حوزه (های) تخصصی: تاریخ سیاسی مسلمین

عنوان مقاله: الفبای فلسفه

حوزه (های) تخصصی: نو مارکسیسم و مکتب فرانکفورت • تاریخ فلسفه

عنوان مقاله: کلیاتی از تاریخ فقه(6)

حوزه (های) تخصصی: تاریخ و ادوار فقه

عنوان مقاله: کلیاتی از تاریخ فقه(5)

حوزه (های) تخصصی: تاریخ و ادوار فقه

عنوان مقاله: کلیات تاریخ فقه

حوزه (های) تخصصی: تاریخ و ادوار فقه

عنوان مقاله: آیة الایات فرقانی اولین کشف الایات

حوزه (های) تخصصی: مباحث کلی علوم قرآن

عنوان مقاله: تحقیق درباره کتاب کافی: معروفترین جامع حدیث پیش از کافی

حوزه (های) تخصصی: منابع و نسخ حدیثی

عنوان مقاله: تحقیق درباره کتاب کافی: معروفترین جامع حدیث پیش از کافی

حوزه (های) تخصصی: منابع و نسخ حدیثی

عنوان مقاله: نویسندگان جوامع حدیث (تحقیق درباره کتاب کافی (6))

حوزه (های) تخصصی: منابع و نسخ حدیثی

عنوان مقاله: نخستین جوامع حدیث (تحقیق درباره کتاب کافی)

حوزه (های) تخصصی: منابع و نسخ حدیثی

عنوان مقاله: آیة الله بروجردی فقید عظیم اسلام

حوزه (های) تخصصی: معاصرین

عنوان مقاله: علوم حدیث (تحقیق درباره کتاب کافی)

حوزه (های) تخصصی: منابع و نسخ حدیثی

عنوان مقاله: استاد مطهری و مسائل روز جهان اسلام

حوزه (های) تخصصی: آثار واندیشمندان سیاسی مسلمان

عنوان مقاله: تفسیر قرآن کریم

حوزه (های) تخصصی: انسان و جامعه در قرآن

عنوان مقاله: وحدت و انسجام اسلامی از نگاه آیت الله بروجردی

حوزه (های) تخصصی: مذاهب فقهی

دریافت

عنوان مقاله: گفت و گو: وحدت و تقریب مذاهب اسلامی

 

عنوان مقاله: امام خمینی (ره) و اندیشه جهانی شدن انقلاب اسلامی

حوزه (های) تخصصی: تاریخ انقلاب اسلامی ایران (بررسی ریشه ها و عوامل) • آثار و زندگینامه اندیشمندان سیاسی ایران

عنوان مقاله: مکتب واسطه اقتصادی اسلامی از دیدگاه امام خمینی (س )

حوزه (های) تخصصی: روش شناسی

عنوان مقاله: نقش هیاتهای امناء در اسلامی کردن دانشگاهها و جهت دادن به امور فرهنگی آنها

حوزه (های) تخصصی: مدیریت اسلامی • کلیات

عنوان مقاله: روشن فکری حوزوی و ضرورت هم گرایی

حوزه (های) تخصصی: اندیشه سیاسی در اسلام

عنوان مقاله: چشم انداز تقریب مذاهب اسلامی

حوزه (های) تخصصی: اندیشه سیاسی در اسلام

عنوان مقاله: چشم انداز تقریب مذاهب اسلامی

حوزه (های) تخصصی: ادیان دیگر

 

عنوان مقاله: امام علی (ع) و وحدت

حوزه (های) تخصصی: تاریخ و سیرۀ اهل بیت(ع) • حکومت وسیاست در روایات • وظایف و اختیارات داخلی

عنوان مقاله: مکتب واسطه اقتصاد اسلامی از دیدگاه امام خمینی قدس سره

حوزه (های) تخصصی: مباحث کلی

عنوان مقاله: راههای تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان

حوزه (های) تخصصی: مسائل عام اندیشه سیاسی اسلام

 

عنوان مقاله: کلیاتی در تاریخ فقه

حوزه (های) تخصصی: فلسفه فقه