درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 27 مهر 1398 19 صفر 1441 Saturday 19 October 2019

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
فاطمه زهرا سلام الله علیها الگوی برتر زن مسلمان
1396/12/27 534

فاطمه زهرا سلام الله علیها الگوی برتر زن مسلمان

فاطمه دردانه ی پیغمبر است

مادر پاکان و زوج حیدر است

انکه در قران بود مفهوم زن

برترین الگوی ما تا محشر است

بسم الله الرحمن الرحیم

 رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیه الله خامنه ای (مدظله العالی) می فرمایند:

حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نزد تشیع و تسنن جایگاه بالایی دارد و این فرصت خوبی است تا چنین ملاک هایی رابرای وحدت بیشتر مد نظر بگیریم .البته برای دستیابی به وحدت عملی نیز مسئولین تلاش کنند در مراسماتی که برگزار می شود از فضائل حضرت فاطمه (سلام الله علیها) که بی شمار و جزئی از وحدت است سخن بگویند.

فاطمه (س) بانويي است كه در مكتب تربيتي خالصانه اسلام پرورش يافت. بدون ترديد او محبوب‌ترين چهره ديني، سياسي، تقوايي و اخلاقي در ميان مسلمانان و ديگر مردم جهان محسوب مي‌شود. شخصيت حضرت فاطمه زهرا سيده نساءالعالمين (سرور زنان جهان) اسوه و الگويي كامل براي تمام زنان عاشق عفت و فضيلت است.

در اين مقاله سعي شده، با توجه به مباني معنوي و سياسي حضرت زهرا (س) ايشان را به مثابه الگوي زنده و پويا براي دنياي امروز خود بدانيم و اينكه چگونه از ساحت وجودي ايشان در جهت وحدت عملی میان فرق مختلف اسلامی الگوبرداري كنيم.

وقتی امروز ما به یاد زهرا (س) مراسم مي گيريم تا به آستان مقدس حضرتش ادای احترام و ارادت و اخلاص کنیم، منظور کدام زهراست؟ زهرایی که در زمان زندگی اش همه چیز را تحمل می کرد تا مبادا بهم پیوستگی اجتماعی، عملی، سیاسی و وحدت و سرنوشت امت اسلامی آسیب نبیند. آیا امروز جایز است که به عنوان اظهار اخلاص به چنین بانویی، از وحدت و سرنوشت اسلام چشم بپوشیم . و آنچه به این وحدت و حفظ اسلام آسیب می‏رساند را انجام دهیم ؟

هرگز.

برادران و خواهران عزیز! ما باید بیدار و هوشیار باشیم تا در سایه سار حب زهرا (س)، به پیغمبر و اهل بیت (سلام الله علیهم اجمعین)، احترام بگذاریم که مظهر بردباري و وحدت بودند.

ريشه و اساس ارزش زندگي هر كسي جواني‌اش است و حضرت زهرا(س) اين مرحله جواني‌شان را به‌شدت درك كرده و درست عمل كردند، درست زندگي كرده، تعليم داده، كار تربيتي فرزندان‌شان را انجام داده و با همسر بزرگوارشان درست رفتار كردند. بنابراين مهم نيست كه حضرت زهرا (س)٧٠ سال داشتنديا٢٠ سال. بلكه مهم اينست كه در اوج توانايي جوانی هم ،خودش را پايبند به اخلاق الهي كرده و در آن عمر کوتاهش نشان داد كه مي‌توانند اسوه و الگوي كامل براي نيمي از جامعه کره خاکی یعنی زنان باشند. يعني پيامبر اكرم (ص) اسوه و الگوي جامعه بشري بودند و حضرت زهرا نيز الگوي زنان عالم بودند. بنابراين الگو بودن ايشان در مقطه جوانی ،درس ماندگاري است كه براي هميشه بشريت وجود دارد.

همه ادیان و فرق ديني در اين نكته مشترك هستند كه حضرت زهرا (س) فرزند برجسته پيامبر و كامل ترين الگوي نجابت ودرستي زن مي باشد. هرچند وسعت ودايره ديد افراد با يكديگر تفاوت جزئي دارد.

تحقيقات بسيار زيادي در مورد حضرت زهرا (س) انجام شده است. كتب بسيار خوب ومقالات بسيار معتبر به رشته تحرير در آمده،‌ است. اما اگر هزار بار هم صفات حضرت زهرا (س) را خوانده، نوشته و ديده باشيم، اگر بتوانيم 1 درصد از اين صفات را در جامعه پياده كنيم، بهتر است. ما بايد زن‌ها و فرزندان‌مان را در جامعه با مشي حضرت زهرا تربيت كنيم. حال باید دید که پيش‌نياز موفقيت بيشتر در اين حوزه چيست و چه كساني متولي آن هستند ؟ بايد گفت پيش‌دبستاني‌ها و مدارس ابتدايي پيش‌نياز هستند. ذهن بچه‌هاي كوچك را بايد آماده كرد. بايد به بچه‌ها گفت كه نيازمند الگوي شخصيتي هستند و ويژگي‌هاي اين الگوي شخصيتي هم شامل چه چيز‌هايي است. در واقع بايد از پايه شروع كرد.

بايد اذعان كرد كه جامعه اهل سنت در خصوص فاطمه الزهرا(س) به همان میزان اهل تشیع به اهل بیت محبت دارند. بطوريكه جایگاه دخت نبی اکرم(ص) در عقايد اهل سنت، همان عبارت محبوب رسول اکرم(ص) که حضرت زهرا(س) را پاره تن خود یاد کرده است، می باشد. البته نسل پیامبر از ایشان استمرار داشته است. به گونه ای که سادات اهل سنت و تشیع ، یا حسنی یا حسینی می باشند. از نظر چهار مذهبی اهل سنت ، محبت حضرت زهرا (س) جزئی از ایمان است. چون معتقدند که حضرت فاطمه بانوی تمام زنان مومن در دنیا و آخرت است که به عنوان قرة اعیننا در نظر گرفته شده است. اوج اقتداي آن تا جایی است که در مسند احمد ابن حنبل، درود و صلوات بر پیامبر و اهل بیت پیامبر جزو شروط اصلی جایز بودن نماز برشمرده می شود.

ما از حضرت فاطمه زهرا باید پرورش روحیه نوع دوستی و مواجهه با مشکلات را سرمشق بگیریم تا به جامعه ای دلسوز امید وار باشیم. کمک و انفاق فاطمه به مردم تنها در مسایل اقتصادی نبود، بلکه از نظر اخلاقی و ارشاد و هدایت مردم نیز به آنها کمک میکرد و از این طریق اعمال نیک و عواطف پسندیده را به کودکان خود آموزش می داد. امام حسن می فرمایند: شبی مادرم را دیدم که تا صبح به عبادت مشغول بود و مرتب مؤمنین و دیگران را دعا می کرد در حالی که هیچ دعایی برای خود نمی کرد پس خدمت ایشان عرض کردم: مادر چرا همان گونه که برای دیگران دعا می کنید، برای خودتان دعا نمی کنید فرمود فرزندم الجار ثمَّ الدار؛ ابتدا همسایه سپس خانه. در واقع بسیاری از این رفتارها در زندگی فرزندان زهرا(س) برگرفته از شیوه های تربیتی پدر و مادر بود.

ایشان در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این دسته از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است". اگر چه بنابر نص آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌زدنی می‌باشد و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ی زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا (س) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. لذا پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (س) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌نمایند. اما نکته‌ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌شود، که اگر فاطمه (س) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌باشد.

القاب و صفات حضرت زهراء(س):

برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده می‌باشد و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی، آنست که: پیروان فاطمه (س) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند.

زهرا به معنای درخشنده است. از امام  صادق (علیه السلام) روایت شده است که: ((چون دخت پیامبر در محرابش می‌ایستاد (مشغول عبادت می‌شد)، نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطور که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد))

صدّیقه به معنی کسی است که به جز راستی چیزی از او صادر نمی شود. طاهره به معنای پاک و پاکیزه، و مبارکه به معنای با خیر و برکت، بتول به معنای بریده و دور از ناپاکی، راضیه به معنای راضی به قضا و قدر الهی و مرضیه یعنی مورد رضایت الهی.

حال اگر انسانی با شناخت کامل از این شخصیت زندگی امروزی اش را با آموزه های آن بزرگوار پیوند بزند چه سعادتمند است.

1359سال بعد از میلاد پر برکت سرور زنان عالم حضرت زهرا(س) درروز یکم اردیبهشت ماه سال 1353 مصادف با 20 جمادی الثانی و در سالروز میلاد دخت نبی اکرم (ص)دختری در قوم مسلمان ترکمن صحرا متولد شد که که نامش را مرجان گذاشتند. 

از خصوصیات بارز این بانوی اهل سنت ترکمن صحرا، این بود که او خانواده ای پرورش یافت که آموزه های دینی نقش پررنگی در تربیتش داشت و مسلما یکی از این نقوش مهر و محبت حضرت فاطمه زهر ا(س) بود که بر لوح دل وجان او نقش بست.

مرجان از صفات خوب فاطمه(س) بهره ها برد وی همچون آن بزرگوار صدیقه بود چرا که در زندگی و کارش صداقت را درراس امور قرارداده بود و بدان عمل می کرد. همواره راضی به رضای حق تعالی بود و از صفت راضیه حضرت فاطمه (س) هم بهره فراوان برد و توکل به خداوند و رضایت بر رضای خداوند اورا تا مدارج بالای خدمت به مردم منطقه اش ،فرمانداری شهرستان ترکمن پیش برد.

او به نظر بسیاری از دوستان و آشنایان، از قبل برگزیده شده بود. در دفاع از اسلام ایستادگی می کرد. او نسبت به مردم باعطوفت و مهربانی رفتار می کرد و بسیار عاشق خدمت به مردم بود. و او بسیار دوستار و پیرو ولی امر مسلمین حضرت آیه الله خامنه ای بود تا جایی که به نیابت از رهبر عزیزمان حج نیابتی انجام داد.

اگر می گویم او برگزیده بود و به قول عامیانه تر نظر کرده زهرای مرضیه بود بی دلیل نیست ، تاریخ ولادت او در روز ولادت حضرت زهرا (س) بود و در ادامه روز معارفه اش به سمت فرمانداری بندرترکمن در روز ولادت آن حضرت ودریافت حکمش از سوی استاندار محترم گلستان به عنوان عیدی حضرت فاطمه زهرا (س) تلقی گردید. شور و شعف مرجان در مشی فاطمه گونه تا حدی بود که اقدام به برگزاری کارگاهی برای بانوان با عنوان فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان نمود. وی در حیاط پر برکت خویش به طور مستمر همگان را ترغیب و تشویق به عمل نمودن به سیره ی حضرت فاطمه زهراء (س)می نمود و به حق خود نیز در رفتار خویش چنین بود. شهادت در راه خدا و رسیدن به وصال معبود و جاودانگی در این راه از خواسته های مرجان عزیز بود و سر انجامش که مرضیه شد.

و همچون بندگان خاص و خوب خدا مورد رضایت حق قرار گرفت و شیرین ترین سرنوشت ها که همانا شهادت است نصیبش شد.

شهادت که در فرهنگ ایرانی و اسلامی مقامی رفیع دارد اما شهادتش هم متفاوت بود، او برگزیده حق بود تا در 1 مهر 1394 در سرزمین وحی به شهادت برسد و نظر کرده فاطمه زهرا(س) شود تا علاوه بر بهره بردن از صفات پاک آن بزرگوار مزارش ناپیدا باشد و درنهایت بی نشانی نامدار و شاخص. این است سرنوشت زنان پاکی که شیفته حضرت زهرا(س) هستند.

گاهی نگاه به کتاب پر مغز فاطمه فاطمه است دکتر شریعتی خصوصا بخش پایانی اش بسیار آرام مان می کند همان جایی که دکتر می گوید:

خواستم بگویم فاطمه دختر خدیجه بزرگ است،دیدم فاطمه نیست.

خواستم بگویم فاطمه دختر محمد است،دیدم فاطمه نیست.

خواستم بگویم فاطمه همسر علی است،دیدم فاطمه نیست.

خواستم بگویم فاطمه مادر حسنین است،دیدم فاطمه نیست.

خواستم بگویم فاطمه مادر زینب است،دیدم فاطمه نیست.

نه همه اینها هست و فاطمه نیست ، فاطمه فاطمه است.

حال خواستم بگویم مرجان دختر مسلمان ایرانی است ، دیدم مرجان نیست.

خواستم بگویم مرجان خواهر مهربان است ، دیدم مرجان نیست.

خواستم بگویم مرجان همسر ومادری فداکار است ، دیدم مرجان نیست.

خواستم بگویم مرجان دختر مسلمان ایرانی است ، دیدم مرجان نیست.

خواستم بگویم مرجان خدمت گذاری خادم و صادق ، دیدم مرجان نیست.

نه همه اینها است و اینها نیست ،مرجان مرجان است.

و مسلما مرجان مرجان فاطمه است که از حضرتش بهره ها برد و همچون او پرکشید و خوشنام ماند

یادش گرامی و خاطراتش سبز

 

صلوات بر محمد و آل محمد

 مهینه ناز قلیچی 1396