درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 28 تير 1397 6 ذی‌القعده 1439 Thursday 19 July 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی : شعب خارجی در سایر کشورها ایجاد می‌کنیم
1396/03/17 300

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی : شعب خارجی در سایر کشورها ایجاد می‌کنیم

حجت الاسلام و المسلمین مختاری با بیان اینکه هدف کلی سفرمان به کشور اندونزی ارتباط با مجامع علمی و مذهبی این کشور جهت اندیشه‌های تقریبی بود، گفت: مقابله با اندیشه تکفیری مهم‌ترین هدف دیدار با سران اندونزی بود.

نشست خبری تشریح اهداف و دستاوردهای سفر هیئت دینی و تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی به کشور اندونزی، با حضور حجت‌الاسلام دکتر محمدحسین مختاری، رئیس دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی و رسانه‌های رسمی کشور در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام مختاری فلسفه ایجاد دانشگاه مذاهب اسلامی را ایجاد انسجام و اتحاد کشورهای اسلامی با رویکرد علمی عنوان کرد و افزود: دانشگاه مذاهب اسلامی با رویکرد ملی و بین‌المللی خود جهت تقریب مذاهب اسلامی تاکنون فعالیت‌های مناسبی در راستای منویات مقام معظم رهبری انجام داده است و در این راستا دانشجویانی را از کشورهای مختلف و در مقاطع تحصیلی گوناگون در این دانشگاه پذیرش کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه مکاتبات و دیدارهای متعددی را با سایر دانشگاه‌های اسلامی دنیا انجام داده‌ایم، افزود: موضوع این دیدارها و مکاتبات بر سر نحوه جذب دانشجو، پذیرش اساتید و انقعاد تفاهم‌نامه‌های علمی بود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ارتباط با سایر دانشگاه‌های اسلامی دنیا را از رسالت این دانشگاه دانست و ادامه داد: یکی از اهداف مهم دانشگاه مذاهب اسلامی، تأسیس شعب خارجی در سایر کشورهای دنیاست. همچنین یکی از اهداف خوبمان تولید ژورنال‌هایی با همکاری اساتید دانشگاه و انتشار گسترده آنها و نیز برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی در دانشگاه‌های مورد تفاهم‌مان در کشورهای مختلف است.

در این نشست حجت‌الاسلام مختاری با بیان اینکه هدف کلی سفرمان به کشور اندونزی ارتباط با مجامع علمی و مذهبی این کشور جهت اندیشه‌های تقریبی بود، گفت: در سفر به کشور اندونزی، حجت‌الاسلام حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان با ما همراهی کردند. از آنجایی که در این کشور به لحاظ اینکه محبان اهل‌بیت(ع) در آنجا حضور بیشتری دارند و با اختلاف تقریبی به شدت مخالف هستند، اولین سفرمان را از آنجا شروع کردیم و در آنجا با سران محافل دینی و علمی ـ دانشگاهی بر سر اندیشه‌های تقریبی و شیوه جلوگیری از تفکرات تکفیری‌ها و پروژه نفوذ دیدار و گفت‌وگو کردیم.

وی با بیان اینکه در کشور اندونزی با سران سه نهاد دینی مهم این کشور دیدار داشتیم، افزود: از جمله این نهادهای دینی مجلس‌العلماء، نهضت‌العلماء و سازمان محمدیه(ص) بودند که هر کدام از این نهادها به تنهایی 20 تا 30 میلیون عضو داشتند و از اعتبار زیادی در کشور خود و سایر کشورها برخوردار بودند. ارتباط دانشگاه مذاهب اسلامی با این نهادها در راستای اهداف تقریبی بسیار موثر بود.

رئیس دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی درباره دیدار با مسئولین نهاد دینی مجلس‌العلماء گفت: در دیداری که با هیئت دینی مجلس‌العلماء‌ داشتیم، سؤالات و شبهات مختلفی از سوی آنها مطرح شد، لذا برای تنویر افکارشان توضیحاتی به آنها ارائه دادیم تا از اهداف ما درباره حضور در کشور اندونزی آگاهی یابند.

وی با اشاره به دیدار با سران نهضت‌العمای کشور اندونزی گفت: ما با این نهاد دینی که حدود 80 میلیون عضو دارد در کشور سوماترای جنوبی دیدار کردیم و در کل حدود 8 روز با بین این نهادهای دینی و برخی محافل علمی دیدار و گفت‌وگو داشتیم و جا دارد این دیدارها و سفرها گسترش یابد.

حجت‌الاسلام مختاری دیدار با سازمان‌ محمدیه(ص) را از دیگر برنامه‌های سفر هیئت دانشگاه مذاهب اسلامی به کشور اندونزی بر شمرد و گفت: دفتر مرکزی این سازمان در شهر جاکارتا قرار دارد و چیزی حدود 40 میلیون عضو دارد. این دیدار بازتاب خوب و گسترده‌ای در رسانه‌های محلی و خبرگزاری‌های معتبر کشور اندونزی داشت تا جایی که نتیجه این جلسات به صورت مجلات محلی چاپ و در حد گسترده‌ای منتشر می‌شد. موضوع مورد بحثمان بیشتر روی جلوگیری از نفوذ اندیشه‌های تکفیری‌ و اندیشه‌های ضد تقریبی بود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی دیدار با سران مهم‌ترین دانشگاه‌های اندونزی را از دیگر برنامه‌های این سفر معرفی کرد و افزود: دیدار با دانشگاه جامع اسلامی و دانشگاه رادان فَتَح که از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور اندونزی هستند و تفاهم در خصوص تبادل استاد و دانشجو و نیز تدوین مجلات مشترک و همچنین آموزش زبان فارسی برای اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه رادان فتح از دیگر برنامه‌های سفرمان بود.

حجت‌الاسلام مختاری با اشاره به دیدار با سران دانشگاه سلطان علاءالدین اندونزی گفت: این دانشگاه با ظرفیت 30 هزار مخاطب و نیز اساتید خوب بین‌المللی فعالیت گسترده‌ و خوبی در کشور اندونزی دارند، لذا در تفاهم‌نامه‌ای که با این دانشگاه داشتیم، مقرر شد به اساتید آنها فرصت مطالعاتی در دانشگاه مذاهب اسلامی جهت مقابله با اندیشه تکفیری بدهیم که البته این کار با حساسیت بالا و گذران مصاحبه‌های سخت علمی انجام خواهد شد.

وی حضور در دو همایش بزرگ در مجامع علمی را از برنامه‌های سفر به اندونزی معرفی کرد و افزود: ما در این کشور در دو همایش در دانشگاه‌های رادان فتح و سلطان علاءالدین حضور پیدا کردیم که یکی از آنها همایش «اندیشه‌های امام شافعی» در دانشگاه رادان فتح بود. فلسفه این همایش هم این بود که شافعی از جمله اندیشمندانی بود که به شدت با اندیشه‌های تفکیری تقابل می‌کرد. حضور ما نیز در این دو همایش الحمدلله بسیار مثمر ثمر بود.

حجت‌الاسلام مختاری با اشاره به آخرین برنامه سفر هیئت دانشگاه مذاهب اسلامی به کشور اندونزی گفت: شب آخر از سفرمان بسیار خاطره‌انگیز بود زیرا با گروه‌های خودجوشی دیدار کردیم که طرفدار انقلاب و محب اهل‌بیت(ع) بودند و این نکته بسیار برایمان جالب توجه بود.

وی با اشاره به اینکه ما به خوبی نتوانستیم دستاوردهای انقلاب را صادر کنیم و با اشاره به دیگر برنامه‌های دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: متأسفانه ما تاکنون نتوانستیم دستاوردهای انقلاب را به خوبی صادر کنیم و نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزی خوبی صورت بگیرد. در اندونزی که حضور داشتیم خیلی‌ها از نظام سیاسی و تقریبی کشورمان خبر نداشتند و برای آنها تعجب‌برانگیز بود که نمایندگانی از مذاهب در مجلس شورای اسلامی ایران وجود دارد. لذا در نظر داریم سفرهایی به کشورهای مصر برای حضور در دانشگاه الازهر و نیز قرقیزستان و قزاقستان داشته باشیم. جدیداً وزیر علوم قزاقستان از ما جهت حضور در این کشور دعوت به عمل آورد.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها