درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
برگزاری همایش بزرگداشت حضرت خدیجه(س) در عرصه بین‌الملل
1396/02/06 326

برگزاری همایش بزرگداشت حضرت خدیجه(س) در عرصه بین‌الملل

مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ضمن تشریح برنامه‌های سال جاری اداره امور بانوان مجمع، از برگزاری همایش بزرگداشت حضرت خدیجه(س) در عرصه ملی و بین‌المللی خبر داد.

 

شست خبری معرفی اهداف و برنامه‌های اداره کل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور و سخنرانی «عفت شریعتی» مشاور دبیرکل و مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب برگزار شد.

مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست با بیان اینکه امروز جهان اسلام در بیداری قرار گرفته است، گفت: طلیعه مبارکی برای پیشبرد اهداف اسلام در جامعه بشری است. در مجمع جهانی تقریب مذاهب هدفمان این است که در جهت تقریب و وحدت گامی اساسی برداریم. صدمه‌های فراوانی را که امروزه در کشورهای مسلمان یمن، عراق، سوریه و ... شاهدیم، نشان از فتنه‌ها و نفاق‌های نظام سلطه است که همگی از اسرائیل نشأت می‌گیرد.

شریعتی با اشاره به برخی اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: در مجمع جهانی تقریب مذاهب هدفمان این است که در جهت تقریب و وحدت گام اساسی برداریم که تحقق این امر همکاری تمام جهان اسلام را می‌طلبد. اگر بخواهیم برخی از اهداف این مجمع را نام ببریم می‌توان این موارد را ذکر کرد: کمک به امر گسترش معارف اسلامی، دفاع از حریم قرآن و عترت و پیامبر(ص)، کوشش در راه ایجاد آشنایی و تعامل بیشتر فرهیختگان و نخبگان در زمینه‌های فقهی، سیاسی و اجتماعی گسترش اندیشه تقریب بین اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام و انتقال آن به توده‌های مسلمان کوشش در جهت تحکیم و اشاعه اصل اجتهاد و استنباط به وسیله علما و دانشمندان سعی در ایجاد هماهنگی و تشکیل جبهه واحد در مقابل توطئه‌های تبلیغاتی و رفع بدبینی و شبهات در جهان اسلام.

وی با اشاره به برخی راهکارهای تحقق این اهداف نیز خاطرنشان کرد: شناسایی و ارتباط با جمعیت‌ها، انجمن‌ها و شخصیت‌های گوناگون مسلمان در أقصی و نقاط جهان به منظور ایجاد فعالیت مشترک، تألیف، توزیع کتب و تحقیقات علمی مناسب در زمینه مسائل مشترک جهان اسلام، ایجاد و گسترش فعالیت‌های دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، برگزاری کنفرانس و شرکت در مجامع سرزمین‌های اسلامی و عضویت در مجامع اسلامی مثل سازمان ملل متحد، تأسیس جماعت‌های تقریبی در نقاط مختلف دنیا و تأسیس شعب و مراکز در مناطق مهم که در نهضت اسلام تأثیرگذار است، از جمله راهکارهای مورد نظر مجمع تقریب مذاهب اسلامی جهت تحقق این اهداف تقریبی به شمار می‌رود.

شریعتی در ادامه، اهداف مجمع جهانی تقریب را به اهداف میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد و توضیح داد: تعامل سازنده در جهت حفظ اسلام و مصالح مشترک میان مسلمین و ایجاد ساختارهای جدید در دنیای اسلام برای تقویت مناسبات ملل اسلامی از جمله اهداف میان مدت و خنثی‌سازی توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان و ایجاد حس خوشبینی و محبت بین پیروان مذاهب اسلامی از جمله اهداف کوتاه مدت مجمع جهانی تقریب است.

وی خاطرنشان کرد: تبادل اساتید و دانشجو و ایجاد فرصت‌های مطالعاتی، گردهمایی‌های علمی و پژوهشی با مشارکت اندیشه‌ورزان، تشکیل گردهمایی‌های علمی و پژوهشی و راه‌اندازی سایت‌های علمی مشترک با رویکرد تقریبی از جمله راهکارهای علمی و آموزشی و برگزاری همایش‌ها و ملاقات‌ها و ایجاد زمینه‌های تعلیم و تربیت از جمله راهکارهای دینی و مذهبی است.

شریعتی با بیان این مطلب که اداره کل بانوان مجمع جهانی تقریب در جهت اهداف و راهکارهایی که اشاره شد، قدم خواهد برداشت، گفت: ما علاوه بر اداره کل بانوان، اتحادیه‌هایی نیز داریم، به عنوان مثال، در روزهای آغازین سال 96 با همکاری اتحادیه زنان مسلمان در کربلای معلی همایش بزرگ فرهنگی و علمی با حضور علما و اندشمندان و متفکران برگزار شد. همچنین ارتباطاتی را با امور بانوان استان‌های مختلف کشور خواهیم گرفت.

وی با اشاره به برگزاری بزرگداشت حضرت خدیجه(س) اظهار کرد: مجمع جهانی تقریب با مجموعه‌های دولتی و غیردولتی کشور ارتباط خوبی دارد، به همین منظور قرار است که در سال 96 برای ایجاد وحدت در جهان اسلام در روز ولادت حضرت خدیجه(س) همایش گسترده‌ای در عرصه ملی و بین‌المللی برگزار کند. همچنین مجمع علمی بانوان جهان اسلام با حضور زنان نخبه جهان اسلام تشکیل خواهد شد. راه‌اندازی جامعه علمی زنان تقریبی از دیگر برنامه‌های این اداره کل است.

مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: برگزاری همایش مدیران کل بانوان در استان‌های سراسر کشور جهت همکاری و تقویت برنامه‌های تقریبی، برنامه‌ریزی جهت سفرهای استانی، نشست مشترک مجمع تقریب مذاهب اسلامی با طلاب و مدرسین حوزه‌های علیمه بانوان سراسر کشور از جمله برنامه‌های اداره امور بانوان در سال جاری است. همچنین در نیمه اردیبهشت‌‌ماه برنامه‌ای را در استان سیستان و بلوچستان درباره شخصیت حضرت زهرا(س) خواهیم داشت. در اواخر اردیبهشت‌ماه نیز شب شعری درباره فضائل اهل‌بیت(ع) برگزار خواهیم کرد. همایش حضور بانوان تقریبی که در سمت فرماندار، بخشدار و دیگر مسئولیت‌ها هستند از دیگر برنامه‌های این اداره است. علاوه بر این اخیرا نشست مشترکی با طلاب حوزه‌های علمیه بانوان سراسر کشور داشتیم و در حال حاضر در جریان عقد تفاهمنامه با حوزه‌های علمیه هستیم. در هفته وحدت هم همایش بانوان شیعه و سنی در یکی از استان‌های مرزی کشور برگزار خواهد شد. در ماه مبارک رمضان نیز نشست‌هایی با عنوان «شبی با قرآن» برگزار خواهد شد که متعاقباً جزئیات این برنامه‌ها به اهالی رسانه اعلام خواهد شد.

منبع : تسنیم

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها