درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت‌‌الله اراکی در سمینار «وحدت امت اسلامی و راهکار ایجاد وحدت» : اگر بخواهیم از پیامبر تبعیت کنیم باید متحد شویم.
1395/11/23 331

آیت‌‌الله اراکی در سمینار «وحدت امت اسلامی و راهکار ایجاد وحدت» : اگر بخواهیم از پیامبر تبعیت کنیم باید متحد شویم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب گفت: مسئولیت جامعه اسلامی این است که در بین خود عدل را اقامه کنند و سپس این عدل را به سایر امت‌ها و جوامع نیز منتقل کنند و سایر جوامع را به عدل فرا بخوانند.

 

سمینار «وحدت امت اسلامی و راهکار ایجاد وحدت» با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب، مولوی نذیر احمد سلامی عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب و جمع زیادی از علما و فرهیختگان شیعه و اهل‌سنت هند در بمبئی برگزار شد.

آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی سخنانی در سمینار «وحدت اسلامی و راهکارهای ایجاد وحدت» با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَكَانُوا شِیَعًا لَسْتَ مِنْهُمْ فِی شَیْءٍ» اظهار داشت: مسأله وحدت بین مسلمین علاوه بر اینکه عزت، امنیت و رفاه مسلمین را تأمین می‌کند، حفظ هویت امت اسلامی نیز است.

وی افزود: در قرآن کریم تأکید شده اگر مسلمین متفرق شوند از دایره اسلام و دایره تبعیت از رسول اکرم(ص) خارج شده‌اند لذا اگر بخواهیم از پیامبر تبعیت کنیم باید متحد شویم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه خدا در قرآن برای امت اسلامی رسالت عظیمی پیش‌‌بینی و جامعه مسلمان را به یک وظیفه مهم مأمور کرده است، گفت: مسئولیت جامعه اسلامی این است که در بین خود عدل را اقامه کنند و سپس این عدل را به سایر امت‌ها و جوامع نیز منتقل کنند و سایر جوامع را به عدل فرا بخوانند.

وی افزود: ما به عنوان جامعه مسلم وظیفه داریم که در گام نخست عدل را در بین خود پیاده کنیم و در گام دوم نیز عدل را به جامعه بشری به عنوان ارمغان رسول‌الله هدیه کنیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تلاش برای تشکیل امت واحده اسلامی یکی از مهم‌ترین مواد قانون اساسی جمهوری اسلامی خواند و گفت:  برای عمل به این وظیفه و همچنین بر اساس وظیفه شرعی و دینی بود که مقام معظم رهبری دستور تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را صادر کردند و اکنون بیش از 25 سال است که مجمع جهانی تقریب فعالیت می‌کند.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب در این سال‌ها در عرصه‌های گوناگون از جمله عرصه تألیف و نشر معارف اسلامی و تبیین وحدت بین مسلمین تلاش‌های زیادی را انجام داده است، یادآور شد: تألیف موسوعه «السنة النبویة فی مصادر المذاهب الاسلامیه» از جمله این فعالیت‌ها است در این کتاب احادیث نبوی که مشترک بین مذاهب اسلامی است گردآوری شده است و این کتاب یک مصدر حدیثی مهمی است که می‌تواند برای همه مسلمانان مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به سایر فعالیت‌ها و برنامه‌های مجمع گفت: راه‌اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی و همچنین اتحادیه‌های مختلف مانند اتحادیه بانوان جهان اسلام، اتحادیه دانشگاهیان جهان اسلام و اتحادیه جهانی علمای مقاومت از جمله این فعالیت‌ها است. با تلاش‌های علمای وحدت‌گرای جهان اسلام امروز جریان وحدت و تقریب به جریان غالب و پیروز در جهان اسلام تبدیل شده است و جریان تفرقه‌گرا در حال از بین رفتن است.

آیت‌الله اراکی در پایان این نشست یک نسخه 20 جلدی از موسوعه السنة النبویة فی مصادر المذاهب الاسلامیه را به  «مولانا سید اطهرعلی» رئیس شورای علمای اهل‌سنت هند اهدا کرد.

منبع : تسنیم

 

 

 

 

 

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها