درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 30 فروردين 1397 3 شعبان 1439 Thursday 19 April 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت‌الله اراکی : عدم ترک میثاق با امام نوعی تقابل با دشمن است
1395/11/16 294

آیت‌الله اراکی : عدم ترک میثاق با امام نوعی تقابل با دشمن است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مردم باگذشت از جان و مال خود باید همیار حکومت دینی باشند و در این مسیر ترک میثاق نکردن با امام نوعی تقابل با دشمن است.

 

آیت‌الله محسن اراکی ظهر امروز در سومین نشست از سلسله همایش‌های فقه حکومتی که در سالن اجتماعات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد با اشاره به وجود مشروعیت در کنار عدالت اظهار داشت: مشروعیت در عدالت ریشه دارد و باید حاکمیت مشروع نظم و عدالت را در جامعه برپا کند.

وی بابیان اینکه بی‌نظمی می‌تواند نوعی فساد باشد، افزود: اگر قوانین در جامعه بر اساس عدل تعیین شود تخلفات نسبت به آن، ظلم به قانون است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: اگر حاکم در جایگاه اطاعت از خداوند قرار داشته باشد می‌تواند بر مردم حاکمیت کند و انبیای الهی، ائمه اطهار(ع) و ولی‌فقیه علاوه بر انتقال آموزه‌های دینی رسالت حکومت بر مردم را هم بر عهده دارند.

وی ابراز کرد: گرفتن دستور از کسی که حق فرمان را داراست مشروعیت آن را تضمین می‌کند اما فردی که در صدور فرمان از حدود خود تجاوز کرده بر اساس روایات و آیات طاغوت است و در این شرایط مردم نمی‌توانند بدون توجه به آموزه‌های شخصی خود عمل کنند.

اراکی باطل بودن برخی حکومت‌ها را در بی‌توجهی به اصل مشروعیت دانست و گفت: در زمان غیبت وظیفه حکومت اضطراری بر عهده ولایت‌فقیه است تا جامعه را به سمت شرایط آرام و فراهم‌سازی بسترهای ظهور آماده کند.

وی اقتدار را یکی دیگر از ارکان حکومت دینی برشمرد و تصریح کرد: مشروعیت حق حاکمیت برای برپایی حکومت اسلامی به‌تنهایی کافی نیست و باید برای تحقق فرمان‌های الهی قدرت و اقتدار هم توسط حاکم در نظر گرفته شود و حاکمان باوجود داشتن قدرت‌های ماورایی، نمی‌توانند به‌زور حکومت اسلامی را تشکیل دهند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه برخی بدون توجه به آیات قرآن فکر می‌کنند رسالت انبیا فقط تبلیغ بوده، نادرست است، چراکه حکومت به‌عنوان فعل اجتماعی نیازمند اراده اجتماعی است و بدون این اراده نمی‌توان حکومت دینی تشکیل داد.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه قدرت حاکمیت بدون مردم پشتوانه‌ای ندارد، عنوان کرد: مردم باگذشت از جان و مال خود باید همیار حکومت دینی باشند و در این مسیر ترک میثاق نکردن با امام نوعی تقابل با دشمن است و رهبر معظم انقلاب بارها در موضوع وحدت و جلوگیری از تفرقه سخن گفته‌اند.

وی بابیان اینکه تحقق حکمت اسلامی نیازمند وحدت است، اظهار داشت: با توجه به اینکه هزینه وحدت از هزینه برخی مشکلات بیشتر است، باید گاهی در این مسیر از مواضع خود کوتاه بیاییم، هرچند در برخی عرصه‌ها نبود پیام‌های روشن مشکل‌ساز شده است که در این شرایط نیازمند بسیج عمومی هستیم.

منبع : تسنیم

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها