درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه مشهد ۲۰۱۷: خداوند را شاکریم که از امروز صدای وحدت را از مشهد به جهان اسلام منعکس می‌کنیم.
1395/11/05 344

وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه مشهد ۲۰۱۷: خداوند را شاکریم که از امروز صدای وحدت را از مشهد به جهان اسلام منعکس می‌کنیم.

سیدرضا صالحی‌امیری صبح امروز در مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) اظهار داشت: خداوند را شاکریم که امروز در این مکان مقدس صدای وحدت را به جهان اسلام منعکس می‌کنیم. عالیجنابان، آقایان خانم‌ها؛ مقدم شما را در ایران اسلامی و مشهد مقدس، پایتخت فرهنگی جهلان اسلام گرامی می‌داریم.

 

وی افزود: در این جمع بزرگ با هدف وحدت گفت‌وگو و همدلی به مشهد مقدس گردهم آمده‌ایم؛ امروز روزی برای مشهد، ایران و جهان اسلام است از امروز سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری است دمیده می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از امروز از مناره‌های حرم مطهر رضوی، ندای اخلاق و وحدت اسلامی سر داده می‌شود و دنیا بداند مکتب امام رضا (ع)، مکتب معنوی و اخلاق نبوی است. مشهد می‌تواند محل جذب و اجتماع فرهیختگان و هنرمندان باشد؛‌ همچنان که امام رضا (ع) چنین بود و به راستی چرا نخواهیم و نتوانیم جمع حداکثری داشته باشیم چراکه کتاب آسمانی همه ما قرآن‌کریم و پیامبر همه ما حضرت محمد (ص) هدف رسالت خود را مکارم اخلاق بیان کردند و اخلاق چیزی جز دوستی و فضلیت و صلح‌گرایی نیست و معیارهای آیسسکو برای انتخاب پایتخت فرهنگی نیز بر همین معیار است.

وی با بیان اینکه کشورهای مسلمان با دشمنان مشترکی مواجه هستند، گفت: دشمنان خارجی که در رأس آن رژیم صهیونیستی قرار دارد، با اقدامات متحجرانه چهره پاک و مطهر اسلام را خشن نشان می‌دهند. ما همزمان از سوی 2 جبهه در فشار قرار داریم و برای برون‌رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همگرایی هستیم.

صالحی‌امیری ادامه داد: بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی پرچمدار برادری و وحدت مسلمانان شد و رهبری فرزانه جمهوری اسلامی همواره بر ضرورت وحدت تأکید دارند؛ ایشان می‌فرمایند که امروز دنیای اسلام دچار محنت‌های بزرگی است که راه‌حل آن وحدت اسلامی،کمک به یکدیگر و پرهیز از اختلافات مذهبی و فکری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه رئیس‌جمهور از ابتدای تشکیل دولت یازدهم، وحدت و همدلی را در جهان اسلام دنبال کرد، افزود: توزیع ناعادلانه ثروت و فقر وغیره، جملگی دردهای مشترک ما بوده که از طریق وحدت می‌توانیم به اقدامات مشترک برسیم بنابراین امروز باید از ظرفیت‌ها و امکانات یکدیگر استفاده کنیم و با هم‌افزایی، همدلی و همگرایی به احیاء تمدن نوین اسلامی و گسترش آن در جهان آشوب زده امروز بپردازیم.

وی تصریح کرد: در این راستا گسترش روابط میان فرهنگی، هم‌اندیشی و همفکری دانشمندان و نخبگان، جشن‌های محلی، مسابقات ورزشی، استفاده از ظرفیت بزرگ اصحاب رسانه با رویکرد ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌تواند در مسیر گفت‌وگوی درون تمدنی راه را هموار کند.

صالحی‌امیری با اشاره به اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشنوت رنج می‌برد و ما بیش از هر زمان دیگر به وحدت و انسجام نیازمندیم، گفت: سیره رضوی به ما می‌آمورزد همه مردم از هر رنگ، نژاد و فرقه می‌توانند در سایه فرهنگ رضوی زیست مسالمت آمیز و عزتمندانه داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با بیان اینکه خراسان و مشهد یعنی محل تلاقی راه‌های ارتباطات فرهنگی و تمدنی، پیدایش گفتمان‌های نو و محل تعامل افراد که از دیرباز تاکنون این‌گونه بوده است، تاکید کرد: امروز این جمع ارزشمند می‌تواند در جهان اسلام طرحی نو دراندازد و این مهم با همت بلند شما عزیزان دور از دسترس نیست.

منبع : تسنیم

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها