درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
دیدار دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضرت آیت الله نوری همدانی
1395/11/04 438

دیدار دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضرت آیت الله نوری همدانی

آیت الله نوری همدانی در دیدار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و معاونین مجمع بر لزوم تبیین اسلام ناب تاکید کرد.

 آیت الله نوری همدانی ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه نه تکفیر، نه وهابی‌ها و نه شیعه لندنی نباید جرأت کوبیدن مسلمانان را داشته باشد، گفت : معرفی اسلام ناب از روی کتاب‌های اصیل و معرفی شیعه با مدارک اسلامی ازجمله کارهایی است که باید صورت گیرد.

  وی با تأکید بر لزوم تقویت اقتدار کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: سخنرانی نخست‌وزیر انگلستان در بحرین علیه ایران بلندپروازی و سلطه گری آن‌ها را می‌رساند.

  آیت‌الله نوری همدانی بیان کرد: باید با استفاده از افرادی تأثیرگذار تهدید و قدرت خود را به جهانیان نشان دهیم، قدرت ما باید به‌گونه‌ای باشد که هیچ گروه و کشوری جرأت دست‌اندازی به ما را نداشته باشد.

  استاد عالی حوزه علمیه بابیان اینکه نه تکفیر، نه وهابی‌ها و نه شیعه لندنی نباید جرأت کوبیدن مسلمانان را داشته باشد، ادامه داد: معرفی اسلام ناب از روی کتاب‌های اصیل و معرفی شیعه با مدارک اسلامی از جمله کارهایی است که باید صورت گیرد.

  وی تصریح کرد: باید اهل سنت را در برابر تکفیری‌ها و وهابی‌ها معرفی کرد و نباید خلط مبحث در این رابطه صورت بگیرد، از طرف دیگر باید باب مناظره را باز بگذاریم چراکه غرب با تبلیغات خود تفکر شیعه را زیر سؤال می‌برد.

  آیت‌الله نوری همدانی بابیان اینکه اسلام ناب تفکر شیعی است، افزود: مناظرات سالی چند مرتبه در شهرهای مختلف کشور باید تشکیل شود.

  وی با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو افزود: در مملکت اسلامی باید یک تفکر حاکم باشد و تکثرگرایی در تفکر حاکمیتی به ضرر ما است.

  آیت‌الله نوری همدانی بیان کرد: باید سعی کنیم به‌گونه‌ای عمل کنیم که نخست‌وزیر انگلستان جرأت چنین سخنرانی نداشته باشد و نباید بحرین جرأت اعدام چند تن از جوانان را داشته باشد.

  استاد برجسته حوزه علمیه گفت: در برابر کار عربستان در  یمن باید جمعی کفن‌پوش به میدان بیایند تا بتوان در برابر آن‌ها مقاومت کرد و چاره‌ای به غیر این مسئله نیست

 

 

آیت‌الله اراکی نیز در این دیدار که در بیت آیت الله نوری همدانی برگزار شد، با ارائه گزارشی از مجمع تقریب مذاهب اسلامی و کنفرانس وحدت گفت: دوره جدید مجمع تقریب مذاهب اسلامی، با توجه به مشکلاتی که در جهان اسلام در این برهه اخیر اتفاق افتاد برنامه‌های گسترده‌ای در رابطه گسترش گفتمان تقریب انجام داده است.

  دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: این برنامه‌ها در سه محور نشر کتب، مجلات و نشر کتاب السنه النبویه فی مصادر مذاهب الاسلامیه، نشر گفتمان تقریب در سراسر جهان و ایجاد اتحادیه‌های مختلف متشکل از تشکل‌های گوناگون هستند.

  وی افزود: کنفرانس‌های مختلفی در چند کشور آسیایی و آفریقایی برگزار شده که این کنفرانس‌ها به‌منظور نشر کار گفتمان و عملیاتی‌کردن کار تقریب است بنابراین برگزاری کنفرانس‌ها و جلسات گفت‌وگوی مذهبی یکی از اهداف مجمع است.

  آیت‌الله اراکی با بیان اینکه تشکل علمای مقاومت جهان اسلام قریب به 1000 عضو دارد، گفت: تشکلی برای بانوان فعال در تقریب تشکیل‌شده و تشکلی برای دانشگاهیان در دست اقدام داریم همچنین برای تشکل سادات منتسب به رسول‌الله(ص) در مجمع تقریب مذاهب اسلامی پژوهشگاه نسب نبوی را حدود یک سالی است که تأسیس کرده‌ایم و این تشکل نیز در دست اقدام است.

  دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: فعالیت‌های تقریبی در سراسر جهان اثرگذار بوده و گفتمان تقریب به‌تدریج در حال حاضر گفتمان غالب جهان اسلام است و این اقدامات علیرغم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی عربستان و دشمنان ایران انجام می‌گیرد.

  وی با اشاره به برگزاری کنفرانس وحدت در دی‌ماه گفت: در این کنفرانس 220 نفر مهمان خارجی داشتیم همچنین در این کنفرانس مجمع عمومی تقریب بازسازی شد.

  آیت‌الله اراکی با اشاره به نامه به شیخ‌الازهر در مورد ارتباط با مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: ارجاع این نامه از سوی آیت‌الله نوری همدانی می‌تواند راهکاری برای ادامه مسیر تقریب مذاهب اسلامی باشد.

 

 

همچنین منوچهر متکی در این دیدار بابیان اینکه وهابیت و حکام سعودی به دنبال فهم وهابیتی از اسلام در شاکله تمامی مذاهب اسلامی بودند، اظهار داشت: وهابیت در حال گسترش مبانی خود و فهم نادرست به نام فقه حنفی است و حاصل گسترش این تفکر علیه جهان اسلام شکل‌گیری داعش بود.

  معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تفکر داعشی پیچیده‌ترین، جامع‌ترین و مخرب‌ترین طراحی علیه جهان اسلام با رویکرد مخالفت با جهان تشیع بوده است.

  متکی افزود: در شرایط عادی ما آموزشی که می‌بینیم آموزش عدم تنازع است همچنین آموزش در کنار هم قرار گرفتن ظرفیت‌های مسلمانان در آموزه‌های دینی و تأکیدات مقام معظم رهبری کاربرد جدی دارد.

  معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: در سالیان اخیر سعی کردیم حرکت تقریبی را به بیرون از ایران ببریم، چراکه دشمنان اسلام کشور به کشور به‌صورت مصداقی سعی در فتوا گرفتن می‌کردند.

  وی  با تأکید بر اینکه حرکت‌های عظیمی برای تقریب مذاهب در دنیا به‌وجود آمده است، خاطرنشان کرد: در 70 سال گذشته اروپا برای تفکر سعودی در تمام کشورهای اروپایی حرکتی را شروع کرد، اما در دو سال اخیر برگزاری کنفرانس‌ها با حضور خود روحانیت این کشورها در کشورهای اروپایی را شاهد هستیم.  

معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: در دو ماه گذشته در اندونزی که مرکز ستادهای سعودی بود کنفرانس وحدتی برگزار و در طول سمینار بر تقریب مذاهب تأکید شد

.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها