چاپ کردن این صفحه
وزیر ارشاد در مشهد مقدس : مشهد ۲۰۱۷ می‌تواند پرچم وحدت اسلامی را در دنیا برافراشته کند
1395/10/14 395

وزیر ارشاد در مشهد مقدس : مشهد ۲۰۱۷ می‌تواند پرچم وحدت اسلامی را در دنیا برافراشته کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز دشمنان اسلام بیش از هر زمان دیگری از تفرقه میان امت اسلامی سود برده و مشهد ۲۰۱۷ می‌تواند پرچم وحدت اسلامی را در دنیا برافراشته کند.

 سیدرضا صالحی‌امیری در جلسه شورای سیاست‌گذاری مشهد 2017 که در اتاق استاندار خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: امروز روز پر افتخاری برای مشهد، روز مبارکی برای خراسان رضوی، زمان میمونی برای خراسان بزرگ و روز بسیار ارزشمندی برای جهان اسلام است.

وی ادامه داد: تمام اقدامات انجام شده تاکنون مقدمه‌ای برای هدف بلند و آن چیزی است که در شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی در نظر گرفته شده است و از زحمات وزیر اسبق ارشاد تشکر می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشهد نیازی به ما و آیسسکو ندارد، خاطرنشان کرد: مشهد قطب و محور تحولات دنیا و سیره معرفتی و معنوی ایران و اسلام است؛ دنیای اسلام به مشهد نیاز دارد و ما ایرانیان به بارگاه منور ثامن‌الحجج محتاج هستیم.

صالحی‌امیری تأکید کرد: از این منظر این افتخار نصیب ما شده که مشهد را پایتخت فرهنگی جهان اسلام بدانیم. امروز دنیا بیش از هر زمان دیگری تشنه فرهنگ رضوی است و هدف جدی که ما در سال جدید میلادی دنبال می‌کنیم این است که فرهنگ رضوی را به جهان اسلام معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته خراسان چهارراه تحولات فرهنگی و مذهبی بوده است، تصریح کرد: بسیاری از بزرگان در ادوار تاریخی در خراسان حضور داشته و از مکتب خراسان بهره برده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: هدف دوم ما در رویداد مشهد 2017 احیای مکتب خراسانی در جهان اسلام است، زیرا مشهد رضوی می‌تواند همه انسان‌های تشنه و دنیای پر آشوب را سیراب کند؛ در واقع هدف بلند ما انتقال این پیام است که اگر امروز دنیای اسلام در جنگ و خشونت و تحجر به سر می‌برد تنها راه نجات برگشت به فرهنگ نبوی و رضوی است.

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: فضیلت، اخلاق و سایر مواردی از این دست همه در مشهد به سبب وجود بارگاه ثامن‌الحجج در این نقطه از جغرافیا وجود دارد.

وی با تأکید بر لزوم واکاوی دوباره فرهنگ رضوی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال امنیت باشیم باید مشهد را به عنوان امن‌ترین نقطه جهان اسلام معرفی کنیم. در واقع هدف سوم فراخوان بزرگی است که تمام مسلمانان جهان به امن‌ترین شهر مذهبی دنیای اسلام سفر کرده و توریسم مذهبی رنگ و بوی جدیدی بگیرد چرا که حرم امن رضوی مکانی است که همه کسانی که در دنیای اسلام وجود دارند می‌توانند از آن استفاده کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هدف چهارمی که در این زمینه دنبال می‌کنیم این است که تمدن بزرگ اسلامی در خراسان رضوی می‌تواند در دنیای کنونی احیا شده و فرهنگ رضوی را در تمام جهان اسلام گسترش دهد که البته این موضوع جزو آمال و آرزوهای مقام معظم رهبری است که تمدن اسلامی با ادبیات رضوی ایجاد شود.

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: هدف بعدی‌ای را دنبال می‌کنیم همان وحدت جهان اسلام است. امروز دشمنان اسلام بیش از هر زمان دیگری از تفرقه میان امت اسلامی سود برده و مشهد 2017 می‌تواند پرچم وحدت اسلامی را در دنیا برافراشته کند.

وی ادامه داد: باید این پیام داده شود که برای مقابله با دشمنان نیازمند وحدت هستیم و زبان وحدت و صدای آن باید از شهر مشهد در جهان اسلام شنیده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نباید مشهد 2017 را تنها به خراسان مختص کرد، گفت: سراسر کشور در آستانه دهه فجر سال 95 تا دهه فجر سال 96 باید رنگ‌وبوی مشهد رضوی را داشته باشند. همه همایش‌ها، جشنواره‌های بین‌المللی، مراسمات به ویژه جشنواره‌های بین‌المللی مهمی که در بهمن‌ماه انجام می‌شود باید تصویر مشهد 2017 در آنان محسوس باشد.

صالحی‌امیری گفت: هدف پنجم ما در مشهد 2017 فراگیر کردن فرهنگ رضوی در سراسر ایران اسلامی بوده و امید می‌رود با همت همه مردم هر کجای ایران در آستانه دهه فجر امسال تا دهه فجر سال آینده رنگ و بوی مشهد رضوی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف متعالی مشهد 2017 چهار گروه از مردم باید همکاری ویژه‌ای با شورای سیاست‌گذاری این رویداد داشته باشند، خاطرنشان کرد: نخستین گروه روحانیت و اعضای حوزه علمیه هستند که انتظار می‌رود از تریبون‌های خود مانند مساجد و منبرها برای احیای فرهنگ رضوی استفاده کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دسته دوم نخبگان و اهالی دانشگاه هستند که انتظار می‌رود در کلاس‌ها، مراسمات و کرسی‌های آزاد‌اندیشی به تفسیر مشهد 2017 بپردازند.

صالحی‌امیری بیان کرد: دسته سوم نهادهای مردمی در سراسر کشور هستند که باید در حوزه فعالیت‌های خود تصویر مشهد 2017 را احیا کنند. هم‌اکنون 6 هزار موسسه فرهنگی در کشور فعالیت دارند که می‌توانند به خوبی در این مهم اقدامات لازم را به عمل آورند.

وی افزود: نهادهای مردمی، اوقاف، نویسندگان و اصحابی که تریبون در اختیار دارند باید برای ترویج گفتمان مشهد 2017 کوشش کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: چهارمین گروه اصحاب رسانه هستند که باید از امروز به بعد بخشی از ظرفیت خود در اختیار ترویج فرهنگ رضوی قرار دهند. این حرکت مقدمه‌ای است برای رسیدن به هدف بلندتر که رسانه ملی و صاحبان قلم از امروز باید در سخنرانی‌ها، قلم‌زنی‌ها، تهیه گزارش‌ها، مقالات و اخبار و تهیه عکس و فیلم مشهد 2017 را به تصویر بکشند.

صالحی‌امیری بیان کرد: هنرنمایی برای احیای هنر خراسان بزرگ به سراسر جهان اسلام یک ضرورت است و گروه‌های مختلف هنری، ادبی، شعر، نقاشی و تمام زیرگروه‌های این حوزه که در خراسان رضوی فعالیت دارند باید سعی کنند تصویری زیبا از مشهد به جهانیان ارائه کنند.

وی خاطرنشان کرد: هدف متعالی ما در رویداد مشهد 2017 احیای گفت‌وگو میان ادیان، فرق اسلامی و تمام مذاهب الهی به میزبانی مشهد است و در این راستا همه ادیان باید برای گفت‌وگویی دینی از ایجاد غرابت و وحدت میان ملل تلاش کنند.

منبع : تسنیم