درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 2 ارديبهشت 1397 6 شعبان 1439 Sunday 22 April 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت الله اراکی: دشمن با راه‌اندازی تکفیری‌ها فتنه و شکاف در جهان اسلام را دنبال می‌کند
1395/09/30 420

آیت الله اراکی: دشمن با راه‌اندازی تکفیری‌ها فتنه و شکاف در جهان اسلام را دنبال می‌کند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه علمای جهان اسلام نقشی کلیدی و محوری در تحقق وحدت جهان اسلام دارند گفت: دشمن با راه‌اندازی تکفیری‌ها فتنه و شکاف در جهان اسلام را دنبال می‌کند.

 

آیت‌الله محسن اراکی عصر دیروز در حاشیه کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری که در استانداری مرکزی برگزار شد با اشاره به مواردی که وحدت جوامع اسلامی را مورد تهدید قرار می‌دهند اظهار داشت: بیش از گروه‌های تکفیری، هوای نفس وعقب‌ماندگی‌های اخلاقی است که وحدت جوامع اسلامی را تهدید می‌کند، نفس ما همان‌طور که در روایات مختلف آمده بدترین دشمن است.

وی افزود: نخستین گامی که برمی‌داریم باید صاف کردن دل‌هایمان باشد وقتی دل‌هایمان را برای خدا رام کردیم دیگر هیچ‌گاه از یکدیگر جدا نمی‌شوند، بزرگ‌ترین خطر این است که دل‌هایمان از یکدیگر جدا شود باید تلاش کنیم تا در گفتار و رفتارمان کاری نکنیم که سبب جدایی دل‌هایمان و کینه دل‌ها از یکدیگر شود، کینه‌توزی در جامعه اسلامی ممنوع است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: اگر چنین شد دست‌های جهان اسلام یکی است و همه علیه دشمن خارجی و هم دشمنان داخلی است که تحت عنوان تکفیری قصد دارند جامعه اسلامی را چندگانه کنند و فتنه داخلی و شکاف ایجاد کنند اما با هم‌دلی و اراده واحد می‌توان مانع ایجاد این شکاف شد.

اراکی بیان کرد: خود کنار هم نشستن و با هم سخن گفت در این کنفرانس‌ها در ایجاد وحدت نقش موثری دارد و افرادی که در این کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند تنها یک فرد نیستند بلکه نماینده‌ای از یک فرقه و مذهب هستند که آثار این نشست‌ها را به میلیون‌ها انسان همراه و پیرو خود انتقال می‌دهند.

وی ادامه داد: عالمان اسلامی به‌سبب اینکه نقش رهبری هم دارند نقش مهم‌تری را در ایجاد وحدت دارند البته می‌توانند با ایفای نقش منفی سبب ایجاد تفرقه هم شوند.

دایره افتراق و تفرقه محدود است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به غلبه جریان‌های وحدت‌گرا بر جریان‌های تفرقه‌گرا گفت: اگر یک جریان وحدت‌گرا در جهان اسلام وجود نداشت که در برابر جریان‌های تفرقه‌گرا بایستد و این جریان‌ها را محدود کند الان باید همه جهان اسلام درگیر جنگ و آتش تفرقه باشد.

وی ادامه داد:  این درحالی است که می‌بینیم که چنین نیست، دایره افتراق و تفرقه محدود است و حتی در کشورهایی مانند پاکستان که در اوج تفرقه‌گرایی قرار دارند تنها سه یا چهار درصد دنبال جریان‌های تفرقه برانگیز هستند و اکثریت قاطع مردم در برابر این جریان‌ها ایستادگی کردند.

اراکی افزود: این جریان‌ها به‌طور عمده از خارج کنترل می‌شوند، جریان تفرقه به‌گونه‌ای است که با یک جمع اندک، می‌شود تفرقه راه انداخت اما در مقابل این جمع قلیل جمع کثیری ایستادگی می‌کنند، همان‌طور که در عراق، مصر، پاکستان و سوریه با وجود توطئه‌های بسیار برای ایجاد تفرقه جریان‌های وحدت‌گرا هم خیلی فعال بودند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین دست بالا در اختیار جریان‌های وحدت‌گراست و امیدواریم که ظرف سه یا چهار سال آینده شاهد زوال همه جریان‌های تفرقه‌گرا باشیم.

منبع : تسنیم

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها