درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 2 ارديبهشت 1397 6 شعبان 1439 Sunday 22 April 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
آیت‌الله مصباح یزدی: نباید با اختلاف‌افکنی میان مذاهب مختلف آب به آسیاب دشمن ریخت
1395/09/29 350

آیت‌الله مصباح یزدی: نباید با اختلاف‌افکنی میان مذاهب مختلف آب به آسیاب دشمن ریخت

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان اینکه وجود اختلافات جزئی در مذاهب امری طبیعی است، گفت: وحدت به معنای داشتن تاکتیک در مقابل دشمن واحد است و باوجود دشمن واحد نباید به اختلاف‌افکنی دست زد و آب به آسیاب دشمن ریخت.

 

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های قم و طلاب  جامعه الزهرا(س) که در موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار شد با اشاره به تقارن هفته وحدت با روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: واژه وحدت در علوم گوناگون دارای معانی مختلفی است و باید مراقب باشیم که تعدد معانی، همبستگی و اتحاد میان شیعه و سنی را  مختل نکند.

وی بابیان اینکه واژه و مفهوم وحدت در عرف و علوم سیاسی دارای اختلاف معناست، گفت: این اختلاف در معنا و تبیین سبب شده که گاهی میان اهل تسنن و تشیع اختلاف به وجود آید و حتی تکفیر برخی از آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان اینکه وحدت اهل تسنن و تشیع تأکید بر وحدت تاکتیکی دارد، گفت: این بدان معنا است که شیعه و سنی با یکدیگر برادر  بوده و در مقابل دشمن دارای اشتراکات فراوانی هستند.

آیت‌الله مصباح یزدی بیان کرد: عده‌ای فکر می‌کنند که وحدت شیعه و سنی به معنای داشتن یک مکتب و گرایش است درحالی‌که این وحدت به معنای هم‌افزایی و ایستادگی در مقابل دشمن مشترک است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تأکید بر اختیاری بودن وحدت میان انسان‌ها گفت: متأسفانه برخی به دنبال آن هستند که بگویند وحدت شیعه و سنی به معنایان است که این دو مذهب برای اتحاد با همدیگر باید عقاید و ارزش‌های خود چشم‌پوشی کنند تا اتحاد به وجود آید.

وی به نظرات مختلف در مورد چگونگی وحدت شیعه و سنی گفت: برخی نیز می‌گویند باید اهل تشیع به دلیل آنکه تعدادشان از اهل تسنن کمتر است پس باید با کنار گذاشتن اعتقادات خود به‌منظور رسیدن به وحدت، اقلیت رأی اکثریت را بپذیرند این در حالی است که این نظریه کاملاً بی‌اساس و پایه است.

آیت‌الله مصباح یزدی با تأکید بر اینکه هدف اهل تشیع و تسنن تشریک‌مساعی با یکدیگر در کنار حفظ اعتقادات است، گفت: در قرآن کریم نیز در آیات مختلف خداوند متعال بر لزوم حفظ وحدت پیروان ادیان الهی سفارش شده است.

وی بابیان اینکه وجود اختلافات جزئی در مذاهب امری طبیعی است، گفت: وحدت به معنای داشتن تاکتیک در مقابل دشمن واحد است و باوجود دشمن واحد نباید به اختلاف‌افکنی دست زد و آب به آسیاب دشمن ریخت.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان اینکه در دین مبین اسلام اختلاف و چندگانگی مذموم است، افزود: عربستان سعودی برای نشان دادن حمایت خود از امریکا اقدام به ریختن خون هزاران انسان بی‌گناه می‌کند.

منبع : تسنیم

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها