درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018

.

.

.

.

.

پیام‌ها:
حضرت علی علیه السلام : من از همه حریص تر به وحدت مردم در جامعه مى باشم
بازدید کنندگان محترم آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در بخشهای مختلف وب سایت معاونت امور ایران هستیم
حضرت رضا سلام الله علیه : عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست بلکه عبادت به زیاد اندیشیدن در کار خداست
حضرت علی سلام الله علیه : هر کس عمل امروز خود را اصلاح و کوتاهی های دیروز خود را جبران کند ، رستگار شود.
حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی : سیاست اسلام بر وحدت و سیاست استعمار بر تفرقه و اختلاف است
1395/09/24 311

حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی : سیاست اسلام بر وحدت و سیاست استعمار بر تفرقه و اختلاف است

حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی گفت: همان اندازه که سیاست اسلام بر وحدت است سیاست استعمار بر تفرقه و اختلاف است، بنابراین ما تلاش می‌کنیم آنها نیز تلاش می‌کنند با این حال هر قدمی که ما برمی‌داریم آنها صد قدم در راستای ایجاد تفرقه در جهان اسلام برمی‌دارند.

 

حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی گفت: در ضروریات دین اسلام اختلاف نظری نیست اما در فروع و مسائلی که نص صریحی برای آن نیست طبیعی است که اختلاف نظر باشد، در این موارد اهل نظر و مجتهدان می‌توانند بیایند مطالعه کنند و یافته‌های خودشان را کنار هم بگذارند و بهترینش را انتخاب کنند.

وی افزود: در حال حاضر شیعیان هر کدام از یک مرجعی تبعیت می‌کنند، هیچ مانع و مشکلی هم وجود ندارد. چون در مسائل فروعات، جزئیات، مستحبات طبیعی است که مجتهدان با هم اختلاف‌نظر داشته باشند و این نظریه‌های گوناگون برای خود و مقلدانشان حجت است و هیچ مشکلی نیز ایجاد نمی‌کند. مشکل آنجاست که ما مسائل کمی جزیی که اساس نیست و فروعات است را بزرگ می‌کنیم و می‌خواهیم با یکدیگر درگیری ایجاد کنیم. اگر از این مسائل دست برداریم در جهان اسلام مشکلی نخواهیم داشت. 

رئیس سابق دانشگاه تقریب مذاهب درباره حاصل بیش از سه دهه هفته وحدت ادامه داد: بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها و اختلافات در اثر بی‌اطلاعی اهل علم از یکدیگر است. در این رابطه سمینارهای بسیار زیادی در داخل و خارج از ایران برگزار شده و کلاس‌های بسیاری در مناطق اهل‌سنت برپا شده که در این کلاس‌ها فقه مقارن بیان شده است. برپایی سمینارها و کلاس‌ها باعث آشنایی مذاهب با یکدیگر شده و بسیاری از آن بدبینی‌ها کاهش پیدا کرده است.

بی‌آزار‌شیرازی عنوان کرد: همچنین در دانشگاه مذاهب اسلامی نیز به این شکل بوده که بسیاری از بی‌اطلاعی‌ها از بین رفته و به جای آن وحدت و صمیمیت نشسته. همان اندازه که سیاست اسلام بر وحدت است سیاست استعمار بر تفرقه و اختلاف است. بنابراین ما تلاش می‌کنیم ، با این حال هر قدمی که ما برمی‌داریم آنها صد قدم در راستای ایجاد تفرقه در جهان اسلام برمی‌دارند. این نکته مهمی است و نشان می‌دهد که ما باید فعالیتمان را بیشتر کنیم.

منبع : رادیو گفتگو

 

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها